Sziasztok! VCarve 10 - 12 magyar nyelvű használati utasítás, oktató anyagot be lehet szerezni valahol? Köszönöm előre is.
Timár László | 247
2023-12-13 09:56:38
[5922]
m
Előzmény: Timár László, 2023-12-12 20:25:41 [5921]
Timár László | 247
2023-12-12 20:25:41
[5921]
Egy fotó volt, hogy ilyet szeretne csinálni valaki. Én Pro-zok, meg NC-Assebly. De a postprocesszálás már kínai nekem. Értem, hogy gépspecifikus, lehet is valami olyat csinálni, de nekem mint tervezőnek arra már nem volt időm, hogy megtanuljam. Meg lehet, hogy kicsi az SSD. Vagy a kis floppy. Most dobtam egy másikat, amit röntgengépbe hajtásnak terveztem, Thomas megcsinálta. Vagy 7 éve.
Előzmény: Karácsony Sándor, 2023-12-12 13:56:18 [5918]
tekes | 130
2023-12-12 15:45:57
[5920]
Köszönöm szépen!
Ez komoly segítség volt, majd még kérdezek. Letöltöttem, kipróbáltam, az ebédszünet erre volt elég:
Gratulálok. Eszméletlen jól néz ki, főleg élőben a "bicskamaxi"
Előzmény: Timár László, 2023-11-30 12:18:10 [5912]
tekes | 130
2023-12-12 10:32:21
[5917]
Esetleg tudnál írni egy konkrét példát: CAD szoftver neve -> adatformátum (fájltípus, és adattartalom) -> CAM szoftver neve -> a postprocess eszköz -> géptípus.
Az ACAD-ot 3D-ben en nem eroltetnem, nem arra valo. Iagzabol a folyamat egyszeru, CAD -> CAM -> postprocessz -> megmunkalas. A CAM-ben tudod megadni az anyaghoz tartozo specifikus ertekeket, szerszamokat. A postprocesszor tartalmazza a gepspecifikus parametereket. A kepen levo tengelyhez eleg egy skicc a sarki esztergalyosnak.
TLDR Kezdő vagyok, irodalmat, linket keresek az alapok tisztázásához.
Az Autocad Civil3D rutinos felhasználója vagyok, de nem gépész. Csatolok egy mintaképet. Ez a tengely -szerintem- egy négytengelyes marógépen egy felfogásból, egy szerszámmal elkészíthető (a menetek nélkül). A csatolt képet a netről szedtem, de nem okoz nehézséget alakra hasonlót rajzolni. Azt viszont nem tudom, hogy milyen objektumokat használhatok, pl lemez, szilárdtest, etc. És még sok mindent nem tudok, ami ahhoz kell, hogy a dxf a CNC forgácsoláshoz szükséges adatokat tartalmazza.
Továbbá, ha készen van a munkadarab terve megfelelő dxf-ben, abból hogyan lesz forgácsolási terv? Pl. a nagyobb anyagleválasztásokat több fogásban kellene csinálni. A fogásokat "kézzel" be kell tervezni?
Szóval a teljes folyamat a gondolattól a kész termékig milyen szoftveres lépéseken keresztül zajlik? (Ja, csak egyedi barkácsolás érdekel, sorozatgyártás nem
Pl.: -Tervezés: --méret és koordinátahelyes 3D dxf a megfelelő tartalommal. ---Autocad
Hát ezek csak feltevések, mert egyelőre választ nem kapunk a fórumtárstól, hogy ő ezt hogyan is gondolta. Reméljük 1 hónap után ismét erre téved és olvassa a neki szánt ötleteket.
Előzmény: Timár László, 2023-11-26 12:40:37 [5909]
Timár László | 247
2023-11-26 12:40:37
[5909]
Látom, ugyanazt a dalt többen is akarják énekelni. Ez jó. Én egy picurka szerszámot vettem, de nyilván egy 25mm széles résbe akár 16-os maró is mehet, vagy ki tudja. Olyat már láttam. Soha nem CNC-t tem. És G-kódot sem ismerem, csak a G-pontot. Csak volt egy tanfolyamom a CNC-marásról a PTC-nél. És nem akarom elfelejteni teljesen. Ézért ökörködök nyugdíj alatt. A múltkor a hegedűnyakkal, most meg ez. És én azt gondoltam, nem kell a lépcső, ezért 4D-ben is megvakartam.
Aspire-t nem ismerem, de gyanítom, hogy abban is ugyanezt meg lehet csinálni. Gyakorlatilag egy pályagörbéről van szó, amit egy lépésben végrehajt a gép. Anyagot illetve vastagságot nem írtál, nyilván ez aluban, acélban azért nem így működik, de fában simán jó lehet 1 élű maróval és nem túl nagy előtolással.
Fusion-ben 5 perc volt a modell és a szerszámpálya is, linkelek egy videót is róla, illetve kettőt, mert lehet szükség van a több lépéses megoldásra.
Rajzolsz egy ívet a tölcsérnek megfelelően és azon ív mentén tud haladni a szerszám. Ez akár egy lépésben is elvégezhető, természetesen anyagminőség és szerszámátmérőtől függően.
Sajnos ennyire nem értek az Aspire-hez, eddig ilyet nem volt alkalmam készíteni, csak sima előlapok kivágását csináltam eddig. Leírnád, hogy mit hogyan kell csinálni? Megköszönném.
Hogyan lehet ilyen tölcsért készíteni Aspire 3.0-ban? Most téglalapokat rajzoltam, és azokat martam ki lépcsőzetesen, de nagyon sok szerszámpálya kell hozzá. Van erre valami jobb módzser?
Van esetleg a fórumon olyan valaki aki elvégezte, vagy ismer olyat aki végezte ezt: OKVI a tanfolyamot? Ha igen, legyen szíves rám írni, lenne pár kérdésem. Köszönöm.
emerzee_ | 54
2023-02-02 09:08:19
[5897]
Micsoda oldalak vannak... :D Köszönöm a gyors választ!
Aspirében lehet állítani, hogy a gkódban milyen hosszú egyenesekre bontson fel íveket/hakjlatokat?
Ha igen, akkor melyik menüben?
svejk | 33048
2022-11-06 18:31:33
[5890]
Akkor nincs mese, meg kell környékezni az idősebb szakikat.
Én úgy gondolom ma már nincs meg az a szakmai féltékenység mint 50-60 évvel ezelőtt.
Ha pedig látják, hogy akarsz akkor előbb utóbb csak felfigyel rád a vezetőség, vagy lépni kell onnan. A multiknak mindig van sok kisebb kiszolgáló üzemük akiknek kiadják a vacak munkákat.
A zöldgombozás illetve korrekciók mennek most is, csak mivel multinál vagyok, ezért ennél többet itt nem igazán lehet tanulni, mivel a programok évek óta ugyanazok, átállásokat pedig csak az idősebb szakik csinálhatják… Gondoltam én is az iskolai képzésre, utólag bánom, hogy nem csináltam meg akkor amikor a forgácsolót, mivel most több műszak mellett nehéz összehangolni, ezért gondoltam arra, hogy esetleg valami otthoni megoldást keresnék. Mindenesetre köszi a választ, ha változatlan marad a helyzet, akkor lehet csak ez az opció marad.
Tanácsot szeretnék kérni tőletek. Jelenleg gépi forgácsolóként dolgozom hagyományos esztergán, viszont régóta érdekel a CNC. A problémám az, hogy a környéken nem találok olyan céget ahol meg tudnám tanulni a programozást vagy különböző CAM programok használatát. A kérdésem az lenne. hogy tudtok-e olyan (lehetőleg ingyenes) programot, amivel ezeket legalább otthon tudnám tanulni?
Köszönöm előre is.
A.Andras | 105
2022-10-21 11:57:05
[5886]
Sziasztók!
Használ/használt valaki Fidia c20 vezérlővel gépet?
A szerszámpálya tűrését kisebbre veszed, akkor több szakaszból fogja összerakni.
Az Aspire körívet megfelelő posztprocesszor esetén az XY síkban illeszti csak rá a tűréshatáron belüli pontokra. Te itt ezt az XZ síkban szeretnéd, ami nem fog menni. Ipari CAM programok a szűrési feltételek beállításánál erre adnak lehetőséget.
Sziasztok! Aspire 8 progiban hol lehet beállítani, hogy egy ívnek kisebb legyen X irányban a léptéke? Jelöltem kék vonalakkal a programban is látható 10 mm es ugrásokat amelyek az anyagban is látszanak.
A progi G-Code Arch (mm) post processorral van mentve. A marógépen futtatva remeg az ugrások miatt. Akad esetleg olyan post processor amibe lementve G2 vel helyettesíti a G1 koordinátákat? Köszi!
torrente | 408
2022-09-27 10:12:53
[5881]
Koszonom a valaszokat, segitseget, amint lesz egy kis idom, mindket verziot megprobalom. Meg persze szoftvert is be kell szerezni hozza..
Én a g-code -bol készítenek egy pontfelhőt (point cloude), Rhinoban megnyitnám és abban a RhinoCam Pluginnal a Projection Pocketig funkcióval készítenem a szerszámpáját.
Mellékelten egy videó egy lehetséges megoldásról. A lépések dióhélyban: Egy TXT fájl készítése az NC programból, ahol minden sorban a pontok XYZ koordinátái vannak - ezt beolvassuk PowerShape-be pontfelhőként - illesztünk rá egy háromszöghálót (stl) - erre illesztünk egy felületet - felmodellezük a zsebet - szilárdtestként elmentjük - Fusion 360-ban megnyitjuk - készítünk egy 2D zseb pályát - poszprocesszáljuk a szerszámpályát tetszőleges vezérlőre (itt pl Fanuc).
Koszonom a valaszod, sajnos nem egyszeru a forma. Tehat a G kód beolvashato valamelyik cad programba, onnantol annak a tudasan mulik .. mi tud ilyet beolvasni/szerkeszteni majd uj G kodot generalni?
Ha ez valóban egy félhengerben lévő zseb, akkor egy gyors modellezés és programozás egy szabadon választott CAD/CAM rendszerben. Ennél egyszerűbb, gyorsabb megoldás nincsen.
Ha az NC program egy olyan felületet ír le, mely nem primitív (henger, sík, kúp, gömb, stb), akkor azt tudod csinálni, hogy az NC program pontjainak XYZ koordinátáit mérési pontoknak tekíntve pontfelhőként beolvasod egy alkalmas CAD rendszerbe, majd egy felületet illesztesz a pontokra. Ezután 1. pont felétől -> zseb modellezése + CAM programozás.
Sziaszok. Egy hatalmas megoldando problemaval fordulok hozzatok:) szoval van egy g kodom, egy haromdimenzios feluletrol , pl egy fekvő fél hengerpalást. ebben a feluletben szeretnek egy teglalap alaku sullyesztest pl 10 mm melyen ami kovetne a feluletet. Van erre modszer/ program amivel a meglevo gkódbol ezt meg lehet csinálni? Köszönöm!
PG98 | 19
2022-09-23 15:00:12
[5874]
Nem feltétlen indokolt ennek a programnak a használata, de most tesztelésre jó lenne. Ez a program megvan a gépen igazából össze kellene kötni és tudnám tesztelni. Természetesen a későbbiekben biztosan váltanék valami másikra ha úgy gondolom, de sajnos pontosan nem tudom hogy: - Hogyan kell összekötni? - Ha össze van kötve hogyan tudom ráküldeni a vezérlőre a progit? RS kábel jön ki a vezérlőből valami "short haul modem"-mel volt használva az előző cégnél. - Ha laptopon nincs RS232 port, de van átalakító működhet úgy is, vagy inkább olyan PC-t szánjak erre amiben gyárilag van RS Port?
Köszönöm előre is ha valaki bármelyik pontban tudna segíteni!
Pedig az Autodesk CAMDuct-ról van szó szerintem. Ezzel valóban lemezes, légtechnikai elemeket lehet szerkeszteni, DE a teríték tervezése mellett lemezvágó gépekre el is tudja készíteni a NC programot.
A kérdés az, hogy indokolt-e a CAMDuct használata - erre is van használva valójában, mert ha nem, akkor sok másik "elterjetebb" CAM rendszer üzembeállítása egyszerűbb lehet.