HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Marószerszámok és karbantartásuk, újra élezésük

Marószerszámok és karbantartásuk

 

Időrend:
Oldal 13 / 18 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   9  10  11  12  13  14  15  16  17   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

hostya | 3083    2009-12-05 13:30:00 [289]

Egy kérdés:
A 2; 3; 4; ill. 6 élü szerszámok közül, melyiknél jön elő legkevésbé az un 'kulcslyuk'-effektus?

pl. lemezszerű mdb ablakmarás.


svejk | 32800    2009-12-05 13:13:00 [288]

Most olvasom csak, hogy itt meg milyen okos dolgokról megy a szó...
De hol az a saccolt eredmény???
Valaki segítsen már!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 22:35:00 [273]


n/a (inaktív)    2009-12-05 12:17:00 [287]

Nincs is szebb annál mint amikor egy keményfém nagyoló, katalógus paraméterekkel beszáguld egy sarokba.


Sanzistift | 1865    2009-12-05 11:42:00 [286]

Nagy előtolást.
Valaki javítsa ki, úgy látszik, már nagyon hajnal volt...

Előzmény: D.Laci, 2009-12-05 11:28:00 [285]


D.Laci | 5265    2009-12-05 11:28:00 [285]

"Azért négy, mert így nagy fogankénti előtolást lehet elérni,"???

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-05 04:26:00 [281]

n/a (inaktív)    2009-12-05 11:22:00 [284]

Jól bele húztál az éjszakába, de megérte. Tetszik a gyakorlatias írásod, szeretem a stílusodat és nem utlsósorban nagyon sokat tanulok Tőlled. Köszönöm,folytasd, ha van időd!

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-05 04:37:00 [282]


Szalai György | 9455    2009-12-05 07:43:00 [283]

„rálátás kedvéért. „ Az nélküled nekem erre nem sok lenne. Így csak maradna az elmélet, meg a képletek.
Nyomjad még, osszad az igazat, hadd tanuljon a nép zsigerből faragni!

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-05 04:37:00 [282]


Sanzistift | 1865    2009-12-05 04:37:00 [282]

Miért is emlegetem a fogankénti előtolást?
Marásnál fontos sejteni legalább hogy arányaiban a fordulat-tolás viszonyban mennyire is szakítjuk meg épp a szerszámot.
Egyenlet nincs, aki akar, keres, én nem foglalkozom ilyenekkel.

Ugyebár, ha adott egy fordulatunk, és van egy hozzárendelt előtolásunk, akkor mondjuk azt, hogy van X nagyságú forgácsunk.
Ha ugyanezzel az adatokkal berakunk egy más fogszámú szerszámot, akkor logikusan csökken, vagy nő a fogakra eső forgács nagysága, pongyola fogalmazással.
Mivel a forgácskeresztmetszet ebben az estben szinte ugyanaz marad, így ezt az eltérést nullának véve, csak a forgácsvastagságunk marad meg, illetve hát az változik.
Az, hogy a felületi minőség ezzel nem egyenes arányban változik, az nyilvánvaló. de változik, és sokat.
Példaképpen aluhoz 4000-es fordulat, és 1000 tolás egy 16-os maróval a négyélű verzió rosszabb felületet hoz, mint egy 8 élű.
Van, ahol számít, szerintem a hobby kategóriában sokat nem oszt/szoroz. Azért írtam le, hogy van ilyen is, meg a rálátás kedvéért.
Egyenleteket viszont tőlem biztos nem kaptok.


Sanzistift | 1865    2009-12-05 04:26:00 [281]


A mai napra/estére/éjszakára levezetésképpen bemutatom nektek a 45 fokos letörőt.
Jellemzően négy éle van.
Azért négy, mert így nagy fogankénti előtolást lehet elérni, másrészt sok helye van a forgácsnak távozni.
Több élnek nincs értelme több okból:
Egyrészt ennél a szerszámnál úgy a fordulat, mint a tolás relatíve magas.
Másrészt a szerszám nem képes többet vinni, mint a hasznos élhossza.
Ez ugyanúgy igaz a 60 fokosra is természetesen,de vannak 30 fokos verziók is, sőt megrendelésre akárhányfokosak is.
Látszik a kiképzésből, hogy a megmunkálási mélység erősen függ az átmérőtől, ennek ellenére 12-es átmérőnél nem gyártanak nagyobbat, csak megrendelésre, ha elvállalják.
Lássuk be, az ennél nagyobb letörés már nem letörés, hanem fokmarás, és azt máshogyan oldjuk meg, ha tudjuk...

Több élnek megint nincs létjogosultsága. Egyrészt azért, mert a szerszámköszörűs leszopná magát tőle (már bocsánat, de ez így van), másrészt pedig a plusz egy éllel nem nyerünk annyit vágósebességben, hogy érdemes legyen.
A hat él összefutását meg köszörülje meg egy csúcsra, akinek 2-3 anyja van...

Tehát négyélű kütyü, az élletöréshez, sorjázáshoz nagyon megfelelő.
Az iparban ezek jellemzően keményfém anyagúak, mivel előfordulhat bármilyen anyag, de aki csak aluzik, annak tökéletesen megfelel a HSS verzió, olcsóbb is. Mivel láttam már olyan embert, aki a fára is ráküld élletörőt élletörni..., nos az ilyen manusoknak nem ajánlum a keményfémet.
A HSS két okból jobb ide, fához, vagy akár műanyaghoz is.
Olcsóbb, és könnyeb élezni is.
Sokkal élesebb, mint a vele megegyező keményfémmmarók. Az is éles, szó se róla, de aki műanyagozik, annak nem sok keményfém marója van. Egyszerűen a HSS élesebb,és ezt a puha anyagokon nagyon jól meg is tudja mutatni.

Az ilyen szerszámoknak a fent említett magas fordulat az 6000, vagy több, a tolás pedig anyagtól függően 600-2000-ig is mehet. Rozsdamentesre a keményfém a 6000/600-800 tartományt preferálja, akkor ritkán kell cserélni.

Felmerülhet a kérdés, hogy mivel ez egy hegyes kütyü, de jellemzően az oldalával/fokával dolgozik, akkor hogyan tudom a legegyszerűbben hozzárendelni a kontúromhoz?

Az én módszerem az, hogy a hosszát bemérem rendesen, de átmérőnek 2mm-t adok meg.
Amikor megvan a kontúrom, és hozzárendelem (mindig balos) szerszámkorrekcióval, akkor tudom azt, hogy ha 1mm mínuszba küldöm, akkor pont érinti az anyagom eltörésre váró sarkát.
Innentől logikus, hogy a Z-1.2 parancsa kontúrhoz rendelve 0.2 mm-es letörést farag.

Kérdés?

Hétfő után belemegyünk a keményfém nagyolósimítóba, meg a rádiuszmarókba.
De csak ha érdekel valakit.
Sok mindent nem írtam még le a tapasztalatokról, ezért kérdezzetek, ha gondoljátok.


Sanzistift | 1865    2009-12-05 03:57:00 [280]

Most jön a függelék, vagy folytatás, kinek mi tetszik.

Fúrás háromélű VS négyélű, avagy miért jobb páratlan élszámmal dolgozni egyes esetekben (nem mindig)
Alappélda, csigafúró.
Állványos fúrógépen is jelentkezik, hogy ha előfúrt lyukat fúrunk fel nagyobbra, akkor, ha nem vigyázunk, akkor bizony a fúró berázza a darabot.
Két éle van, és ha nem tájoltunk pontosan, akkor nem egyszerre kapnak bele az élek az anyagba. Ekkor jön a berázás, vagyis amikor az egyik él pofozza a másiknak az anyagot (mert rugalmasság itt is van), és amikor rányomunk határozottan, akkor döntik el egyszerre, hogy melózni kell.
A jó felfúró fúró háromélű, megkeresem, és leképeljük, mert nagyon jól néz ki.
Miért pont a három?
Lehetne 5 éle is, de egyrészt nincs olyan barom aki ilyent legyártson, másrészt esetünkben az 5 nem lesz több, mint a három.
Ahogy a háromlábú kisszéken, úgy a három élen is hamarabb eldől az erősorrend, és hamarabb kezdenek dolgozni egyszerre. Önközpontosítás megy végbe a három élen (mellékes kérdés, de miért is szeretjük, drehások, a hárompofás tokmányt hengeres anyagnál?).
A három pont stabil, ezt tudja a fizika, a Tibor is, de még a Varsa is vágja.

Kanyarodjunk vissza a háromélű maróhoz.
Az előbb leírtak miatt nyilvánvaló lehet, hogy miért fúrunk a háromélűvel.

Nem , nem, rosszul gondolod. Nem a központ miatt.

Itt van az átverés.
Azt tudni kell, hogy még a legfrankóbb szerszámszár is mozog, elég tisztességesen.
Feltéve, ha mozgás a kigörbülés, de ezt majd nálam okosabb megmondja. Ez az első eset, hogy ilyen mélyen bele megyek a szerszámok lelkivilágába a leírás kedvéért.
Egyébként nem számolok vele, hanem marok, megmérem, és korrekciózok.
Ez inkább a hab a tortán.

Tehát, görbül a szerszámunk meló közben. A keményfém is, de az jelentéktelen, bőven fél századon belül, így ezzel nem foglalkozunk hobby szinten. A HSS szerszámmal sem, pedig az képes akár 5 századot is görbülni a befogástól a szerszám végéig mérve, de ez megint extrém, mert nálunk vagy nem számít 5 század, vagy nem zavarjuk bele annyira, hogy előjöjjön.

A háromélűt viszont szeressük nagyon, mert a fent említett görbülés nekünk pont az előnyünk.
Mi is történik, ha háromélűvel telibe fúrunk?
Nézzük meg azt a böszme keresztélt.
Viszonyítsuk arányaiban a másik kettőhöz.
nyilvánvaló, hogy fúráskor a nagy böszme él harapja a legtöbbet.
Jutalma az, hogy a vágóél kialakítása miatt (hegyesszög) belehúzza magát egy pirinyót az anyagba. Nem sokat, csak azt az 1-2 századot, ami ahhoz kell, hogy a többi ott maximum csak simítson. Ugyebár állandó előtolás van Z-re, vagyis fúrásirányra, így mindhárom él mozgáspályáját felrajzolva nyilvánvaló, hogy dolgoznak ők is becsülettel.
Viszont, mivel az egy él az über, és a többi a nyomába sem ér, így a többi él nem forgácsol ott, ahol ő, mert nincs ellenirányú kitámasztás.
Írtam a nagyolónál, hogy nem szeretek vele fúrni, pedig lehet.
Az a morgás, meg hangok, az azért van, mert a keresztéles éllel szemben ott van a másik, aki szintén dolgozik ráadásul ugyanabban a frekiben, így ha nem klappol a fordulat, vagy a tolás, akkor berezonálnak. Egymással szemben betámasztanak, és elindul a játék, amit a kétélű csigafúrónál felfúráskor már láttunk.
Ráadásul itt kétszer két él van szemben, azonos frekivel, és tolással. A végeredmény megjósolható, tiszta vibrátorfúró lesz a maróból. Nem jó, mert kicseszi az élét a szerszámnak.

A háromélűnél nincs kitámasztóka, így ő azt csinál gyakorlatilag, amit tud, és akar.

Ezt a részt lezárván megemlíteném a dörzsárakat.

Ugyebár, páros élük van jobbára, de voltam olyan pofátlan, hogy éljenek a páratlan élűek.
De a dörzsár mégis működik, mert nem érdekli a véleményem, de neki is igaza van, meg nekem is.
Bármilyen komolyabb szerszámkatalógust megnézünk, az összes dörzsár páros élű, de vannak kivételek.
A cucc úgy működik, hogy mivel a dörzsárat nem tekerjük bele nagy fordulattal a lyukba (vannak kivételek, van egy 20-as dörzsáram ami 3000-es fordulattal és 1200-as tolással hozza a 20H7 méretet, de ez már nagyon nem hobbi kategória), hanem általában 300 körül hajtjuk őket, így sok rezonanciára nem kell odafigyelni, de egyre mégis. Amit a fogak keltenek egymással szemben.
Ha teljesen szemben lennének a fogak/élek, akkor abból az életben nem lesz H7.

Ezért csinálták azt, hogy a fogakat ne pontosan szemen helyezték el egymással. A csavart élűeknél általában mindegy, de az megint spec. szerszám, hanyagoljuk.
A fogak osztásában akár 3 fokos eltérés is lehet. Ez arra jó, hogy az élek már ne legyenek egymással szemben, így a rezonanciák majdnem elvesznek, viszont annyira még szemben van, hogy ellent tudjon tartani a másik élnek, és együtt hozzák a méretet.

Erről nem tudok többet írni hirtelen, csak ha kérdeztek.


Sanzistift | 1865    2009-12-05 03:13:00 [279]

Tehát, jöjjön a nevezetes "háromélű", akinek a bűne az, hogy ily sokat írok nektek.


Ő lenne az.
A képek olyanok, amilyenek, most ez van.
Remélem így nyilvánvaló lett, hogy mit emlegetek a keresztélen, ami átmegy a maró középpontján.
Ezért tud fúrni nagyon jól, amit tud az előzőekben felvázolt nagyolómaró is, viszont ez fúrásban sokkal jobb.
Miért is?
Ha megfigyeljük akkor ennek nincs több éle, mint 3. A nagyolónak is lehet 3 éle, de az ritka.
Ezt a marót egyébként ékpályamarásra szeretem használni, de nem azért, mert olyan okos vagyok, hanem mert ez a legcélszerűbb.
Négyélű maróval is lehet nagyolni ékpályát, de méretre marni egy fogásból csak ez képes.
Nézzük az okokat.
A sima nagyolónak 4 éle van, ezért, ha beleképzeljük a saját maga által rajzolt nútba, látható, hogy mindig forgácsol legalább két éle.
Az egyik él épp befelé megy az anyagba, így a pálya középpontjáig ellenirányú marással megy, utána törvényszerűleg átmegy egyenirányúba.
Viszont van egy pont, ahol csak egy él dolgozik, ez pedig épp a kontúrpálya közepe, ahol átvált ellenből egyenbe. A forgácsolási erő ilyenkor a legnagyobb (mint minden más szerszámnál is), de mikor épp egyenbe forogna, jön a másik él hátul akinek abban a pozícióban az ellen marad.
Mondhatjuk azt, tök jó, az egyik egyenben van a másik meg ellenben, így majd jól kisimítják egymást. Tény, hogy négyélű csavart marónak vasba (bármibe) a legcsöndesebb üzemmódja a telibemarás. Kussol is, mert az erők ki vannak egyenlítve, de ha megnézzük az ébredő erők eredőjét akármelyik pozícióban az élekre vetítve, akkor azt látjuk, hogy az ellenvektorok egy irányba mutatnak, és erősítik egymást.
Magyarán az anyag el akarja görbíteni a szerencsétlen marót, amit meg is tesz, és ennek néha jó pár tized látja a kárát.
Az ékpálya ezennel bukott, mert tudjuk (ugye?) hogy az ékpályának a tengelyen a lehető legjobban a tengely középvonalán kell elhelyezkednie. Egyébként szart sem ér az ékpálya, mert ékkel nem fog rámenni a nút, ami az ellendarabban van. Ez belátható.

Miért használunk háromélűt pl ékpályához?
Egyrészt sokkal jobban bírja a Z irányú erőket, mert ott van rajta a böszme keresztél. Majd az fúr.
Másrészt páratlan éle van, ami azt jelenti, hogy kevésbé rezonál, mint egy négyélű.
Erre még visszatérek, de most menjünk tovább.
Rajzoljuk fel a nútot, és benne a háromélű marót.
Egyből látszik, hogy akárhogyan forgatjuk a marót, ha megdöglünk bele, akkor sem fog egy élnél több dolgozni egyszerre.
Ezzel mi nyerünk:
A másik él rezonanciájának a kiküszöbölését.
Mivel csak egy élünk dolgozik adott pillanatban, így az "ellenvektor" is csak egy darab lesz, ami egy élnél elhanyagolható még, mert csak 1-2 századot jelent.
A szerszámunk nem fog elgörbülni forgácsolás közben, ami azt jelenti, hogy tűrésen belül az ékpályát a tengely középvonala felett tudjuk tartani.
Nyert ügyünk van.

Folyt köv.


Sanzistift | 1865    2009-12-05 00:36:00 [278]

Ja, a lényeg.
A fej 63-as , nyolclapkás szerkezet.
lehet számolni a forgácskeresztmetszetet, mert nekem fogalmam sincs.

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-05 00:35:00 [277]


Sanzistift | 1865    2009-12-05 00:35:00 [277]

Meglátjuk Apó, mit ehetünk visszamérésileg.

A katalógusadatokról annyit, hogy amíg tökúj a szerszám, addig megyfainul minden, de amikor egy picit is megkopik... onnantól a kopás felemeli magát hatványra, és mire észbekapsz... nem lesz mit újraélezni.

Mondok egy érdekes példát:
Jött a szerszámos mandró, hozott lapkát rozsdamenteshez, síkmaró fejhez.
Ajánlotta a 600-as fordulatot 500-as tolással maximum 1 mm-es fogással.
Hűtés nélkül.
Műxik.
Még úgy is, ha el van kopva a lapka annyira, hogy már tizedes árkok vannak az élében.

Ez az egyetlen, amibejött a manustól, az össze többiben erősen módosítanom kellett, hogy ne kerüljön többe a szerszám, mint a darab.
Egyébként a manus korrekt volt, mert poénból bevert a Heidenbe egy komplett programot egy sörért. Egy szerszámügynök egy Heidenhain 150-be komplett progit.
Ez jó volt, nem hülye a mandró.

Előzmény: HJózsi, 2009-12-04 23:59:00 [276]


HJózsi | 3862    2009-12-04 23:59:00 [276]

Szia Sanzistift!
Örülök, hogy Tibor kihozta belőled ezt a klassz irományt! Nagyon élveztem! Már két cnc-s szakembertől kaptam dettó ugyanezt az elbeszélést a forgácsolási paraméterek beállítására !... Valamiért a katalógus adatok stb. nem szoktak bejönni, a valóság többnyire eltér ... Erre gondoltam ki amit végül szintén leírtál : "majd visszaszámoljátok, hogy az miért volt úgy jó" ...
Na ezzel érdemes lenne foglalkozni, akár gyakorlati példával is! ...
A hobbista úgy is csak okoskodik, de ha van itt praktizáló elméleti és gyakorlati szakember abból kijöhetne egy jó szeánsz ... :D
Hmm?

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 20:26:00 [265]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 22:38:00 [275]

Én csak csinálom a dolgokat.
Ahogy ÉRZEM.
És eddig úgy tűnik, nem csinálom rosszul majd 15 éve.
Engem nem érdekelnek az egyenletek.
Ránézek a szerszámra, és megbeszéljük közösen a szerszámmal...
Ez a való életben így műxik.
Nagyon becsüllek, ha esetleg eddig nem jött volna le...

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 22:35:00 [273]

Sanzistift | 1865    2009-12-04 22:35:00 [274]

Várom a rehajrát

Előzmény: Jóska, 2009-12-04 21:10:00 [267]


Törölt felhasználó    2009-12-04 22:35:00 [273]

Gratula, megszületett az első sacc eredmény!
Te voltál a leggyorsabb, és legelső!
Bár nem látom az írásodban a behelyettesítést, hogy ez hogy jött ki....,
de ez legyen az én bajom!:)

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 22:22:00 [271]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 22:35:00 [272]

Nem fogom átértékelni, mert az most is működik, meg holnap is fog.
Ez már csak ilyen,egyenletek nélküli világ.
Én tisztában vagyok azzal, hogy jó vagyok a szakmámban, és van annyi a pucámban, hogy ezt ki is merem jelenteni.
Az egyenleteid sokat segítenek nekd, de ami előtte volt, az azóta is műxik.

Régen voltál melósruhába, szériát beállítani időre, meg egyedit megcsinálni gyorsan, és pontosan.
Ez csak az én világom.
valahogy működik egyenletek nélkül is, ha ráérzel a lényegre.
És onnan csak hárman vagytok. Te, a gép, meg a munkadarab.
És semmi más nem számít...

Érzed?

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 20:53:00 [266]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 22:22:00 [271]

Ja igen, kimaradt a lényeg.
Én csak igaz meséket mesélek.
Kábítani vannak elegen mások...

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 20:53:00 [266]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 22:21:00 [270]

Tiborom, drága barátom, nagyon szeretlek, mint embert de most megpróbállak leoltani. Nem baj?

A stílusom olyan, amilyen, és inkább hangulatfüggő, mint sörfüggő.
Ebből levezetném azt a tényt is, hogy annyi sörrel, amennyit együtt beveszünk, te már fetrengsz gép alatt, amin én még mindig tudok dolgozni. Ezzel nem lebecsülésemet akarom kifejezni, mert nem ez a célom, csak inkább próbálok aránypárokat alkotni a te tudásod és az enyém VS a körülmények viszonyításában.
Én nem azért írtam így, mert be vagyok sörözve.
Én most azért írtam így egyrészt; tudok így is írni /másrészt; Azért volt olyan kedvem így írni, mert sört ittam.
Alapnyelvtanból ha elemzed ezt a fenti sörböfimet. akkor leveszed a lényeget, mint 400W a másfél KW-ot.

tehát nem azért vagyok ilyen idióta, mert sört ittam, hanem azért írok ilyeneket, mert idióta vagyok, zablák nélküli szabad állat, és igenis leírom, ami nekem a fejembe megy gondolat gyanánt.
Ha még ráiszok, akkor jönnek a plusz költői kifejező sorok, meg a mélyen értelmezett önboncolás.

Mindezektől függetlenül, ahol nem számít a költői szó, meg a stílus, nos ezektől függetlenül seggrészegen sem fogok beletörni bármilyen marót bármilyen anyagba, mert én ezt élem 15 éve, munkakezdéstől, a munka végéig, naponta.
Engem kurvára nem érdekelnek a katalógusadatok.
ha ráérek vele, akkor kímélő üzemmódban vagyok, és sokáig bírja a kütyü.
Ha viszont rádobnak a melóra a sok pénzt, meg csúnya határidőket, akkor azt is tudom, hogy hogyan tudom úgy kivenni a szerszám tudását maximálisan, hogy nekem is megérje, meg a gépnek/szerszámnak is.

És valóban röhej ,de működik a ráteszem a kezem és rezegtudomhogyjóvagynem hozzáállás,és mellé még az a tulajdonság, hogy 3 gép közül egyből kihalljam azt, hogy ott most éppen a szerszámnak vége akar lenni. miközben visít az is, meg még másik kettő.

Ide nem elég az egyenlet.
Vannak dolgok, amiket nem lehet leírni egyenletekkel.
Én ezen a le nem írható területen mozgok, mióta a szakmám tudom és igazán hivatásomnak érzem.
Én akkor látok számításokat, ha az ismeretlen szerszám miatt felütöm a katalógust.

Én dolgozok, és Ti, matematikusok majd visszaszámoljátok, hogy az miért volt úgy jó...

Ne legyen harag...
Ittam, de nem vagyok megbolondulva. tehát hülye sem vagyok, csak nagyobb a pofám.
De a kövek, a tudás fix köveit nem sodorja el holmi sörfolyó...

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 20:53:00 [266]


Törölt felhasználó    2009-12-04 22:09:00 [269]

Te egy komoly ember vagy itt, szoktam figyelni
a mondandódat. Igen, ezzel a módszerrel is ki lehet számolni.
Így kicsit nehezebb, Newton módszerével sokkal
egyszerűbb lesz.
A fizikában, matekban pont az a szép, sok-sok megoldás van
és különböző utakon juthatunk el a feladat végéhez.
Akkor van baj, ha végeredmények nem azonosak és
nem igazaljál vissza a gyakorlatot!:)

Előzmény: Lakatos, 2009-12-04 21:35:00 [268]


Lakatos | 599    2009-12-04 21:35:00 [268]

Ugyan nem itt kéne szaporítanom a szót,de ha nem ide való majd valaki helyrerakja.
A forgácsolási teljesítmény a forgácsolási sebesség és a forgácsolóerő szorzata amit jelen példánál 1-el szorzunk a 100%-os hatásfok miatt ebből megkapjuk az effektív teljesítményt.
Idézném az általad közreadott képletet ami alapján bárki kiszámolhatja a teljesítményt ha akarja.Én nem teszem,mert nem szeretek számolni.
Valahogy hozzám is közelebb áll Sanzi módszere.
Ráteszem a kezem a gépre és szinte érezni,hogy ami történik az jó a marónak vagy sem.
Az említett idézet engedelmeddel:


F=k*hk*f
ahol:
- F főforgácsolóerő (N)
- k fajlagos forgácsolási ellenállás (anyagtényező) (N/mm2)
- hk közepes forgácsvastagság (mm)
- f fogásvétel (mm)

A közepes forgácsvastagság sok mindentől függ,
(előtolás, marás típusa /palást, vagy homlok/
maró fogszám, átmérő,...).

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 20:53:00 [266]


Jóska | 716    2009-12-04 21:10:00 [267]

Kedves Barátom,
minden szavadat értettem, pontosan így van.
Ne törődj az előttem szólóval.
Leveledre válaszolva egy hete írtam egy hosszabbat-de az egész elszállt a géppel együtt,
így majd rövidebben pótlom.
Üdv:Jóska

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 20:26:00 [265]


Törölt felhasználó    2009-12-04 20:53:00 [266]

Kedves Barátom!:)

Huhh, szép kis esti mesét tartottál itt nekem!:)
Sajnos sokat ittál, a sörözés és a forgácsolások lélektana két
különböző dolog.:) Fogjuk rá erre!:) Meglehetősen sok "érdekes" dolgot összehordtál.
Tudod kamasz korom óta szeretem a gépészet-elektronika világát,
szinte mindenféle hagyományos szerszámgépen dolgoztam már,
még lefejtő fogazógépeken is.
Annak idején volt szerencsém egy szuper tanári-szakokotató karból
álló gépészeti szakközépiskolába járnom a hetvenes években, komoly
elméleti-gyakorlati szaktudást kaptam ott.
Mivel már akkor érdekeltek ezek a dolgok, komolyan vettem
az ismereteket. Jó alap volt az egyetemhez, ott is ebből a tudásból éltem,
mert tudtam-éreztem-tapasztaltam a sok matek, elméleti magyarázat gyakorlati
hasznát, ahogyan visszaköszöntek az ismerős képletek a 3 órás professzori
előadások levezetései után. Azóta is folytonosan töprengek dolgokon,
szeretek szakmai összefüggő rendszerekben gondolkozni, persze
csak annyira, amennyire abból a gyakorlatban hasznom van.
De ez itt most nem annyira fontos, csak gondoltam picit erről is írok.
Maradjunk annyiban, hogy majd holnap tiszta fejjel remélem átértékeled
a mostani kritikádat, és irományodat. Velem lehet vitázni, de ha én nem
iszom sört, Te meg igen, bocsi, de az az érzésem, egyenlőtlen lesz
a szakmai vita köztünk. Holnap is lesz nap, ha még majd mindig úgy gondolod,
neked van igazad, tételesen megbeszélhetjük a dolgokat.
Talán túlságosan laza stílust vettél ma fel, nagy már a honvágyad. Ezt megértem.
Félek tőle viszont, ma bőséges volt a szakmai sületlenség termésed, egy a sok közül:
"...A marós megkérdezi azt is, hogy az a 20-as maró hány fogú..."
Hát igen, de én azt írtam hosszlyukmaró. Szerinted annak mennyi
forgácsolóéle van?:) Szerintem egyértelmű a válasz.

Na aludj majd jól, álmodj szépeket!:)
De holnap ameddig tiszta a fejed, addig írj!:)
Ja és a lényeg a lényeg: hány W főforgácsoló teljesítményről is van itt szó?
Azt is meg lehet hang alapján állapítani?:)

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 19:41:00 [264]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 20:26:00 [265]

Második fejezet, avagy a gyakorlat...

Normál esetben a marós (pl én) reggel bemegy, és az első amit leellenőriz, hogy van-e kávé.
Tudniillik, anélkül nem működik a fizika.

Tehát kávé, cigi folyamatban, és miközben a gép a melegítő köreit járja, rásandít a rajzra is.
Hogy má' megint mi a picsa ez?

Utána letörli a kiköhögött kávé maradványait magáról, meg a rajzról, és mégegyszer megnézi hogy jól látta-e az M6-os menet 5 százados pozíciótűrését.

Miután megnyugodott, hogy jól látta, tehát megint csak a németek a hülyék... felcsavarozza a satupofára az épp aktuális méretű alátétet, amik sorban vannak az asztalon, méret szerint.

A darabot lefogta, leütötte, és bemérte a 3D taszterral, hogy valami helye legyen már annak a nullpontnak. Már megszokta, hogy furat közepébe 2-3 tized eltéréssel áll be szemre, de ez itt úgy sem érdekel senkit, megmarad saját örömnek. Mint tegnap...

De mivel nem szarral dobálózunk, így szépen beméri emberünk a nyers darab nulláját. Mert szeret századra dolgozni.
(Itt megjegyezném, hogy emberünk ugyanolyan pontos lenne úgy is , hogy behívja a sarokletörőt, és szemre rááll a darab sarkára, és esetleg onnan továbbkorrekcióz, de, mint említettem, nem szarral dobálózunk)

A nullpontot szépen elkorrekciózza, hogy az anyagban legyen, utána megírja a nagyoló kontúrt. Ami ugyanaz, mint a simító, csak a szerszám más. Nagyobbra van írva pár tizeddel (+1 trükk)

A nagyolót végigzavarja a kontúron, egy jól bevált értékkel, ami annál az anyagnál tuti működik, és nem is lassú. Mínusz egy számolás.

Utána megírja a maradék fúrásokat, meg marásokat, a kontúrt szépen bemásolja a helyére, már a pontos simító szerszámot írva rá.

És készen van, lehet méregetni, meg örülni, hogy szép csillogós, de ezek a hülye németek le fogják úgyis homokolni, tehát örüljünk neki, amíg ilyen szép fényes.

Visszakanyarodván a példádra, emberünknek fogalma sincs, hogy mekkora erő szükséges előtolni, mert adok neki a fent adott adatokkal egy nagyjából 450-600 fordulattal megsergeti a szerszámot, és hallgatja, mi történik. Ha morog nagyon, akkor vagy visszaveszi (ennél nem jellemző), vagy teker még rá egy picit pluszba.

Utána vagy jó lesz, vagy sem.
Emberünk nem számolgat, hanem zsigerből nyomja...



Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 19:41:00 [264]

Sanzistift | 1865    2009-12-04 19:41:00 [264]

Közben azért rákerestem picit.

A50
Melegen hengerelt finomszemcsés szerkezeti acél hegesztett szerkezetekhez.
Gyakori felhasználása a mezőgazdasági gépek nagy igénybevételű alkatrészeinél. Hegesztéssel készülő szerkezetek, tartók, tartályok szabadtéri üzemeltetésre is.
A finomszemcsés szerkezetet a mikroötvözés biztosítja. Az acélok erősen csillapítottak.

Hengerelt köracélok, lemezek, széles (lapos) acélok, ritkábban idomacélok.

Szóval ez forgácsoló szemmel bilivas, ezért ezt lehet nyomni.
A marós megkérdezi azt is, hogy az a 20-as maró hány fogú (általában 4 vagy 6). Nincs megadva fordulatszám, pedig az fontos lenne, mert sok függ tőle, többek között a fogankénti előtolás nagysága, ebből adódóan a forgácskeresztmetszet, ebből pedig egyenesen következik hogy mekkora a motoromnak kellene lenni abban a pillanatban.

A dolog erősen csalóka.
Ha például én ütőkéssel dolgozom, de nagy a főorsóm J értéke, amit most én parasztosan csak tehetetlenségnek fogok hívni, akkor egy kisebb teljesítményű motorral is lehet csinálni, ami már megállna egy kisebb, ámde nagyobb forgácskeresztmetszettel dolgozó szerszámtól.
Ezt majd kielemezzük később.

Tehát nincs fordulat megadva. Ez nagy hiba.
Forgácsolási szemszögből azért, mert ha túl alacsony, akkor nagy a szerszámkopás, ha viszont túl magas, akkor nem csak a kopás növekszik meg megint, hanem jelentős melegedéssel is számolnunk kell (súrlódás).
Ezzel szemben viszont tehetjük azt a tényt, hogy a nagyobb fordulat kisebb forgácsot eredményez, ami kisebb fordulatonkénti forgácsolóerőt jelent.
Hogy még jobban bekeverjek, a nagyon elvetemültek azzal is számolnak, hogy az épp leváló forgács mennyi hőt von el, és visz el fizikailag a forgácsolóéltől. A nagyobb forgácsnál adott forgácstömeggel számolva nagyobb hőt is tud elvinni, viszont , mivel nagyobb a súrlódási erő, így nagyobb hő is keletkezik. Az arányosság majdnem lineáris, ha eltekintünk a szélsőséges helyzetektől.

Ez így nagyon jól néz ki, meg kurvára műszaki, és tele van igaz dolgokkal, de ha egy melós ezek alapján állna neki melózni, akkor holnap sem végezne 16 db M16-os menet férőhelyének kimarásával, meg a menetekkel sem.

Tiborom,én nagyon becsülöm a te szaktudásodat, és valóban, néhány általad megvilágított egyenlettel valóban értékes tudást szereztem, valamint már sok dologról a te jóvoltodból azt is tudom, hogy az a valami miért annyi.

DE.

(a következő rész a gyakorlat lesz, hogy hogyan is működnek az egyenletek a gyakorlatban)

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 17:10:00 [257]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 19:08:00 [263]

Jó, összekapom magam, időt kérek...

Előzmény: elektron, 2009-12-04 19:07:00 [262]


elektron | 15859    2009-12-04 19:07:00 [262]

Nálam ma este olasz bor a menő."Dolce vita". Meg persze a fórumozás. De azért mutassál valami szerszámot is.

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 19:03:00 [260]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 19:05:00 [261]

Megírom, de ma már csak hülyeséget írnák, így holnap a Mach3 fordítása közben kielemzem az én szemszögemből.

Előzmény: Szalai György, 2009-12-04 18:38:00 [259]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 19:03:00 [260]

Itt van a cimbim, és sörözünk.
Ettől függetlenül megpróbálom megnézni.

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-04 17:10:00 [257]


Szalai György | 9455    2009-12-04 18:38:00 [259]

Nekem 3mm élkörátmérőjű maróval kell majd dolgozni! A fordulatszám meg lesz vagy negyven-ötvenenezer. Ha ugyan ennyit költök naponta keményfém marókra, akkor nem marad sörpénz.
Mitől nem leszek mekkmester?

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 16:09:00 [256]


Szalai György | 9455    2009-12-04 17:57:00 [258]

Ezek miért ilyen csutka szerszámok, mint egy eldobott szivarcsikk? Egész nincsen?
Na félre a viccel. Tényleg írjál mindenféle okosságot, amit mi (én) biztosan nem tudunk.
Például: Mekkora fogankénti előtolással lehet dolgozni egy maróval mielőtt eltörne és mitől függ az.

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 16:09:00 [256]


Törölt felhasználó    2009-12-04 17:10:00 [257]

Gratula Sanzistift!:)
Huhhh, apám! De sok klassz szerszámotok van ott, ilyenekkel öröm dolgozni! A szervo topicban feldobtam egy példát, mutasd már meg majd egyszer légyszi egy fotón azt a konkrét szerszámot, ami ahhoz a feladothoz kell, amit ott leírtam, bár aki figyelmes,
ott a háttérben már nagyon hasonló méretű marók láthatók.....:) Köszike!
Mellesleg Neked, mint a gyakorlati forgácsoláshoz értő CNC-snek hogy tetszik a kis minta példám?:) Gyakorlatias?:)

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-04 16:09:00 [256]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 16:09:00 [256]


Itt a tegnapi kép, oda valamiért nem tudom berakni, illetve cserélni.
Később jön ma még a "háromélű", és a 45 fokos élletörő is.

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-03 20:46:00 [233]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 15:03:00 [255]

Örülök, hogy tetszik.
Köszönöm a biztatást.

Előzmény: Amatőr, 2009-12-04 07:57:00 [252]

Sanzistift | 1865    2009-12-04 15:02:00 [254]

Természetesen nem, de akár úgy is megadhatnám a gépnek, mint katalógusadatot. Lenne is nemulass egy ilyen start után...
Inkább csak érdekességképpen említettem, hogy van ilyen is. A Hurco pl úgy számolgatja magának a tolásokat, meg a fordulatokat. Néha jönnek ki érdekes adatok...

Előzmény: D.Laci, 2009-12-04 08:08:00 [253]


D.Laci | 5265    2009-12-04 08:08:00 [253]

De gondolom a gépnek nem foganként adod meg az előtolás értékét?:)

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-03 22:32:00 [244]


Amatőr | 2184    2009-12-04 07:57:00 [252]

Nagyon jó, folytasd! Ez nem olyan tankönyvi anyag, attól sokkal jobb egy gyakorló szakembertől hallani az ilyen dolgokat. Gratula!

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-03 20:46:00 [233]


Sanzistift | 1865    2009-12-04 00:15:00 [251]

Holnap lesz marókép is, ígérem.


Sanzistift | 1865    2009-12-04 00:14:00 [250]

Ma este, a mai beszerzés. Nem tom mi van, a levegő is elég száraz itten, tán elpárolgott...

Előzmény: elektron, 2009-12-03 22:58:00 [249]


elektron | 15859    2009-12-03 22:58:00 [249]

Mikor fogyott el, tegnap előtt ?

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-03 22:41:00 [248]


Sanzistift | 1865    2009-12-03 22:41:00 [248]

Különben is, elfogyott a söröm, ezért morci lettem. Ma este bármire képes vagyok, amiért nem dobnak ki a modik.

...ööö... várjunk csak... akkor nem is bármire..., ha valamiért bünti jár, akkor az már nem a bármi...


Sanzistift | 1865    2009-12-03 22:37:00 [247]

Imádom a netet...


Sanzistift | 1865    2009-12-03 22:36:00 [246]

Milyen kutya?
Nem látjátok hogy ott van RC?

Előzmény: PSoft, 2009-12-03 22:31:00 [243]


Laslie | 7674    2009-12-03 22:32:00 [245]

Ja-ja, Sanzi a kutyával nyalatja simára a felületet. Nagyon ott van a srác a szakmában....

Előzmény: PSoft, 2009-12-03 22:31:00 [243]

Sanzistift | 1865    2009-12-03 22:32:00 [244]

Nem, fogankénti előtolás akart lenni, de közben még beszéltem is mással. Ezt elkúrtam...

Előzmény: D.Laci, 2009-12-03 22:22:00 [240]


PSoft | 18469    2009-12-03 22:31:00 [243]

Láttátok a #233-at?
Az a "simítómaró",hát az nem kutyaf..sza!


D.Laci | 5265    2009-12-03 22:28:00 [242]

Nem vagyok én olyan!... á dehogy...
Mint laikusnak szemetszur néhány momentum. Attol még nem biztos hogy igazam is van.

Előzmény: Laslie, 2009-12-03 22:24:00 [241]


Laslie | 7674    2009-12-03 22:24:00 [241]

Ne köss bele mindenbe, mert még elbizonytalanítod szegényt....

Előzmény: D.Laci, 2009-12-03 22:22:00 [240]


D.Laci | 5265    2009-12-03 22:22:00 [240]

"fogásonkénti előtolást lehet növelni,"
Gondolom fordulatonkénti akkar lenni?

Előzmény: Sanzistift, 2009-12-03 20:46:00 [233]


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 13 / 18 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   9  10  11  12  13  14  15  16  17   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊