HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Esztergálás

Trükkök, megoldások, CNC átalakítás, építés...

 

Időrend:
Oldal 2 / 956 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  3  4  5  6   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

D.Laci | 5284    2024-03-08 08:46:41 [47899]

tibor-tibor...

Semmi bántó szándékom nem volt, sőt "tíz éves gyerek is megír" ezzel csak a gyermekemet próbáltam dicsérni.

Ugyanis 9 évesen (4. oszt. korában.) A programozói versenyen 5. oszt. korosztályban 6. helyezést ért el.
Még mindig 9 évesen RobotOlimpián 5 verseny számból (itt nincs korosztály) egy első helyezést és egy második helyezést ért el. Összetettben kilencedik helyezett.
Jobb is lehetet volna csak a nagy kapkodásban nem figyelt elégé.

Egy robot szúmó versenyen 2. helyezés ( ez is korosztálytól független).

Még mindig 9 évesen egy nemzetközi versenyen EduCup 6. helyezett.

A Nyíregyházi egyetemen a robotika szakosoknak szokott beszámolót tartani a tapasztalatairól...

"de tudtommal nincs ilyned."
Akkor most már tudod, hogy van.
Vagy 20 éve kezdtem meglepő de DOS-al, majd áttértem Winfosra, ott volt egy megtorpanás az LPT port lassúsága miatt, majd mikor bejöttek az olcsó USB-s mikrokontrollerek elkezdtem azokkal.
USB-nek is véges a felhasználhatósága. Csináltam egy Wines és egy LinuxCNC-s változatott. Játszani jó volt érdekes kitérő volt az életemben sokat tanultam.
Elkezdtem az ETH-s verziót, de bekellet látnom, hogy sem időm sem energiám nincs álmokat kergetni. (Autodidakta módon azért nem könnyű).
Egyengetem inkább a gyerek útját

Korábban már vagy tíz éve céloztam rá, hogy hogyan lehetne a fejlesztésedet úgy hasznosítani, hogy DOS is legyen meg csicsavilág is.
Az elmúlt napokban te is leírtad de nem mutatsz rá hajlandóságot, hogy a káposzta is megmaradjon és a kecske is jól lakjon.
kb. 20 évet késtél már, ezt nehezen lehet már behozni...

Mások által felvettet hibákat, ötleteket csípőből elvettessz, támadásnak veszel.

A te tudásoddal már rég egy világvezető cég tulajdonosa kellene legyél...

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 10:02:17 [47877]


vaskukac | 629    2024-03-08 07:21:14 [47898]

És még valami:

Van egy kifejezetten típus szerkezet kiválasztásra íródott DOS-os program. Nos, azzal egy mai átlag asztali gépen kb. 1/10 s alatt van meg egy 40 m-es szerkezet teljes szilárdsági számítása, dokumentációval. Az adatbevitel tovább tart...
(Néhány 100 kbyte, eredetileg 1967-ben íródott, és azóta frissítettem rajta magam is egy kicsit, de rendben és nagyon stabilan működik. )

Ugyanez bármi mással több óra.
Azt számolja ami kritikus, és amire kíváncsi vagyok, semmi felesleges lépés.
A saját programokban a kedvenc futásidő csökkentő lépésem pedig az, amikor kihagyjuk a Windows-t a játékból...

Előzmény: Robsy1, 2024-03-07 08:36:46 [47895]


Robsy1 | 221    2024-03-08 06:38:27 [47897]

Mivel AC szinkron, BLDC motoros főorsó hajtások tervezésével, elkészítésével is foglalkozom, a Robsy CNC vezérlésnek ehhez kapcsolódóan van olyan G kód utasítása is, amikor különböző programozható indexált szög pozíciókba lehet a főorsót beállítani, azaz egy C tengelyes esztergaként is használható az alaprendszer pozíció szervohajtás nélkül.

Sokan ugyanis nem tudják, hogy egy AC szervo, BLDC szervomotort "léptetőmotorként" is működtethetünk, hiszen a szinkron forgómezős működési elvük ezt is lehetővé teszi.
Ilyen indexált pozíciókban így ebben a motor üzemmódban stabil és nagy tartónyomatékkal "fogja" álló helyzetben a motor a tokmányt, azaz bizonyos erőhatásig nem kell semmilyen fék és egyéb drága technikai "macera" a főorsó motorhajtás rendszerben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy befogással egy gépen lehet kereszfuratot, horonymarást, lapolásokat is elkészíteni hajtott szerszámmal.
Akit érdekel bővebben ez a fejlesztésem, technikám írjon rám privátban nyugodtan.


jani300 | 12131    2024-03-07 19:08:46 [47896]

https://www.facebook.com/reel/3207185452918201

Na,így is lehet


Robsy1 | 221    2024-03-07 08:36:46 [47895]


Annyit fűznék csak hozzá, hogy világosan ki kell jelölni azt a kategóriát, amin belül két eltérő rendszert összehasonlítunk, vizsgálunk.
Egy CNC eszterga, vagy marógép vezérlésen belül mint fő katagória érdmes elemezgetni, összehasonlítani.

Írtam már azt is, hogy nyilván internetezni, multimédiázni, videózgatni, erős grafikát kívánó CAD/CAM-et használni, de akár csak mindenféle formátumú képeket nézegetni tényleg nem érdemes dos alatt tenni, hiszen akkor még ezek a számítógépes alkalmazások javarészt nem is léteztek, a grafikai képességei ezt kizárták.

Magyarul mindig egy konkrét alkalmazási területen belül szabad csak vizsgálódni, elmezni, és következtetéseket levonni. Zsigerből, előítéletből nem szabad, az totál félrevisz minket.
Nekem a fő szakterületem a számítógéppel irányított motorhajtások, CNC forgácsolás. Ezen a területen pedig igenis van létjogosultsága a Robsy rendszereknek is.
Egy a lényeg: mindenki azt használjon a CNC világában is amit akar, amit már megszokott, de a tényeken, mérési eredményeken alapulú előnyökön/hátrányokon nem besértődni kell, hanem illik azokat elfogadni. Nos ez a szemlélet, ami itt a Fórumon, és általában is nagyon hiányzik, ahogyan te is írtad, "gondolkodni sajnos nem tanítanak" a mai rendszerek. Én erősebben szoktam fogalmazni, lebutítanak, kiszolgáltatottakká tesznek a mai modern rendszerek sajnos.

Ezért kell okosan, gondolkodva élnünk manapság, hogy legalább azokon a területeken, ahol erre még lehetőségünk van, ne csak azt a reklám "moslékot" együk, amivel etetnek minket úgy általában a műszaki "álmodernség, álszentség" leple alatt. Gondolkoznunk kell, milyen más lehetőségeink maradtak.

Előzmény: vaskukac, 2024-03-07 07:45:05 [47892]

Motoros | 5028    2024-03-07 08:02:07 [47894]

Azok a programok teljesen a gépen futottak és nem volt felhő, és nem vettek le évente tízezrekkel. Pl pénztár program, könyvelő program, TCNC, Robsy.

Előzmény: vaskukac, 2024-03-07 07:45:05 [47892]


Motoros | 5028    2024-03-07 07:57:35 [47893]

Igen. Ez a kliens gép konkrétan egy TOS R16 manuális revolveresztergát cnc-sített a hozzáberhelt léptecses vezérlőkkel motorokkal, (még megvan).

A másik meg a talikra hurcolászott 8mm-es kazánlemezből lézervágott vasparipámat hajtotta.
Hogy ne legyek off annak a géptipusnak készült 3 készlet olyan is amin iskolások 3 tengelyen marhattak volna, de volt a gépvázban beépítve egy negyedik tengely ami vagy forgató volt vagy eszterga, esztergánál a Z-n voltak a kések (kiskések)
Csak tanulásra demonstrációnak lett volna, de nem lett.

Annál gyenge láncszem volt a kínai 4 tengelyes vezérlő aminek az ic-je néha megadta magát.
Marketing: vettem jópár eredeti japán ilyen ic-t van még ha kell.
Tipusa Toshiba TB6560 HQ.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-07 06:50:37 [47891]


vaskukac | 629    2024-03-07 07:45:05 [47892]

Dos-hoz pár gondolat, pártatlanul...

Alapvetően nem a forgácsolás témájában (acélszerkezet, egyedi gyártás) de használok nap mint nap a kézi számítástól kezdve a DOS-ra íródott programon át, a ma korszerűnek mondott testmodellező programig minden módszert.

Ami tagadhatatlan az kb. a leírt sorrendben a számításra fordított idő csökkenése.

Bármelyik módszerrel megvan az eredmény, csak sajnos nem mindegy, hogy mennyi idő alatt.

Az már más kérdés, hogy pl. a DOS-os programkód átgondoltsága, hely és gépkihasználása toronymagasan vitathatatlan. Kénytelenek voltak annak idején gondolkodni az "erőgépek" hiánya miatt. Sajnos ez mára kiveszni látszik a programozásban.

Egy "hátránya" van, érteni kell hozzá, tudni, hogy mi miért van.

Ez a 3D-hez is kellene, de tapasztalatom szerint gondolkodni sajnos nem tanítanak, csak programot kezelni.
Évek alatt egyébként ez a képesség kialakul, csak sok felesleges munkaórát lehetne elkerülni, ha meg is tanítanák az okokat, módszereket...


Robsy1 | 221    2024-03-07 06:50:37 [47891]


Így igaz, most te is felsoroltad azokat a műszaki fő jellemzőket, amiben egy Dos-os mini PC konfig jobb, vagy sokkal jobb, mint a mai legmodernebb, méregdrága alaplapok a legújabb op. rendszerrel.

Pl. még azt a jellemzőjét is nézhetjük, hogy egy ilyen PC 12V-ról 6W P felvétel mellett járatható, szemben egy mai asztali "PC erőmű" 150-350W-os fogyasztásával. A mai energia spórolós, környezetbarát zöld szemléletnek is tehát jobban megfelelnek.

Az ár se mindegy, hiszen használtan pár ezer forintért ezek beszerezhetők, vagy akár egy ismerőstől, baráttól ingyenesen megkapható, hiszen már évek óta szegények csak porosodnak valahol a multimédiás spirál "idétlen kényszer lecserélés őrülete" miatt.

Az is nevetséges a műszaki tények tükrében, hogy minden féle varázslók, makrók alatt több ms is eltelik, mire egyetlen out kimenetet bekapcsolunk ezeken a mai modern plattformokon, Dos alatt ez néhány mikrosec., azaz minimum ezerszeresen alul marad a csicsavilág a fapadossággal szemben.

Szóval ha tetszik ez itt a Fórumon valakinek, ha nem, az a valóság, hogy pl. mozgásvezérlési, mérési feladatokhoz sok-sok műszaki jellemzőjében jobb egy ilyen rendszer, mint a mai PC-k. Ezek a TÉNYEK.
Csak ugye olyan világot élünk, ahol egyesek fejében (tisztelet a kivételnek) a valóság nem számít, minden más (hiedelem, téves tudás, szekértáborosdi, duma a semmiről, előitélet, stb...) fontosabb.

Előzmény: Motoros, 2024-03-06 23:18:11 [47888]


Motoros | 5028    2024-03-06 23:35:49 [47890]

off : Ha mellőzheted a marketinget és elvagy nélküle, akkor irigyellek, mert sok idegeskedést megspórolsz.
De Te csak hiszed, azt, mert valójában a honlapod is marketing.
Műszaki okokból 2 hétig nem volt okostelefonom csak egy un bunkofonom, és nagy volt a nyugi...lehet hogy végleg visszatérek hozzá. Kis helyen elfér a zsebemben, 1 hétig bírja töltés nélkül, senki nem akarja ellopni.
Azt már elhatároztam, hogyha pár napra be kell feküdni a kórházba akkor a sim kártyát átrakom a bunkofonba.
Már a csend hangját jobban élvezem mint ezt a borzasztó zajt ami most van.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 10:57:06 [47880]


Motoros | 5028    2024-03-06 23:20:03 [47889]

Egy hátránya azért van, fészbúkozni sem tudok vele.

Előzmény: Motoros, 2024-03-06 23:18:11 [47888]


Motoros | 5028    2024-03-06 23:18:11 [47888]

A DOS-sal semmi gond, nekem még van Dosos kis kliens gépem amin Dos 6.2 alatt fut valami progi és csak az mert a célnak megfelel, Ezeken még volt paralel port kimenet is. Ha bekapcsolom akkor már kész is nem kell várni. Atombiztos... ma má ez is szempont lehet sajna. netre fel se megy mert nem tud, csak dolgozik dolgozik mint egy igásló, ja és nincs vinyó ami nagyon nagy előny hanem csak egy 4 gigás CF kártya, nincs benne még ventilátor sem, meg semmi forgó alkatrész.
Lehet már vagy 20 éves vagy több, a 2 KW-os frekiváltó sem zavarja, és a párás dohos szuterén sem míg az asztali nagygépből kettő már ment a méhbe a letapadt vinyó miatt.

Előzmény: sarktibsi, 2024-03-06 17:30:37 [47886]


KoLa | 7519    2024-03-06 19:27:55 [47887]

" Vannak magasabb rendű életvezetési alapelveim "
Az elhivatottságot nagyon választékosan és frappánsan fogalmaztad meg!megjegyeztem ezt a mondatot.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 10:57:06 [47880]


sarktibsi | 497    2024-03-06 17:30:37 [47886]

Nálam már van többféle interface kártya (dos-window-plc alpú) ahogy időm engedi lehetne rakni össze fele őket. Én általában széria munkákat csinálok, nálam nagyon fontos a gyorsaság, nem szeretem a lassú gépeket sokáig gondolkodnak, csak lassan forognak stb.

De mire mindent letesztelek az sok időt vesz igénybe így csak lassan haladok, egy sorozat gyártó gépnél rengeteg szempont van (alkatrész utánpótlás, kezelhetőség, hanghatás, pontosság, áram felvétel, bővíthetőség, stb.)

Előzmény: rczmetalworks, 2024-03-06 16:45:03 [47885]


rczmetalworks | 670    2024-03-06 16:45:03 [47885]

Pedig manapság a marketing ugyanolyan fontos szerszám a fiókban, mint a CAD/CAM.
... de igazából arra gondoltam, hogy azzal érvelni valaki kétkedése ellen, hogy ő nem fejlesztett Robsyt, meg világtalan divatkövetőnek tartani azokat, akik egy olyan rendszert használnak, ami évtizedek fejlesztései után tartanak ott, ahol az elég demoralizálóan hat.
Igaz, én csak lelkes szemlélője vagyok az esztergálás dolgainak, szóval ez is off.

PSoft | 18531    2024-03-06 16:12:39 [47884]

Én meg azt mondom...mindenki helikopter!
Te is, én is, más is!
Van aki nem is tud róla, van aki csak úgy...tudja, van aki meg világgá is kürtöli.

Előzmény: Törölt bejegyzés


PSoft | 18531    2024-03-06 16:05:04 [47883]

„...azóta a világ összes műszaki problémájára ezen tézisek alapján nekem van objektív modellem az agyacskámban.”

Kénytelen vagyok elhinni, hisz Te...nem szoktál valótlanságokat állítani. (legalább is, eddig nem volt Rád jellemző)

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 10:02:17 [47877]


Robsy1 | 221    2024-03-06 10:57:06 [47880]

Engem a marketing nem érdekel, az csak másodlagos. Vannak magasabb rendű életvezetési alapelveim.
Mint pl. a műszaki fejlesztés öröme, hivatástudat, matematikai/fizikai tételek megismerése, alkalmazása, szakmai korrektség/hozzáértés, a gyakorlati gyártás a saját gépeimmel a fontosak.

Ha rákukkantottál már a honlapomra, láthatod mennyi téma van ott. Ezekre az elmúlt 34 évben vevők is akadtak, javarész egyedi fejlesztési feladatok kapcsán keresnek meg mind a mai napig.

Előzmény: rczmetalworks, 2024-03-06 10:33:02 [47878]


TBS-TEAM | 2693    2024-03-06 10:37:02 [47879]

Már régen felvetődött bennem egy kérdés
remélem választ is kapok rá, ha nem titkos:
? mennyit adtál el ebből a rendszerből?
? gépen fut ez a program?

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 07:24:40 [47872]


rczmetalworks | 670    2024-03-06 10:33:02 [47878]

Ez a marketing stratégiád?

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 10:02:17 [47877]


Robsy1 | 221    2024-03-06 10:02:17 [47877]

Veled ellentétben esztergáláskor maradnék a forgástest képzés matematikájánál, mint alaptézis, és kindulási alap. Ez tőled, tőlem független őskori találmány, csak akkor még nem tudták ennek a diffenciál/integrál elméletét, ezt csak pár száz éve ismeri, és használja tudomány olyan zseniknek köszönhetően, mint Newton, Leibnitz, Euler, ....

Örök tiszteletem, alázatom ezen tudósoknak , az ő téziseik kapcsán az életem, tervezési szemléletem kor, csicsadivat irányzat mentes. Egyszer kellett az egyetemen ezeket az alapokat megtanulnom, megértenem, azóta a világ összes műszaki problémájára ezen tézisek alapján nekem van objektív modellem az agyacskámban.

Te meg mindenki más aki ezt nem érti meg, az engem nem érdekel.
Azt csinálsz, amit akarsz, amerre sodort az életutad, a divat, és a gondolkodásmódod, lehetőséged.
Egy-egy konkrét munkadarab legyártásához sokféle út, módszer vezet. Hogy aztán amit csinálsz, az mennyire jó, hatékony, mennyire butít le, az mindenkinek a saját választása.

Én egyébként szívesen olvasnék egy D.laci féle komplett esztergavezérlő rendszer fejlesztésedről, de tudtommal nincs ilyned. Nekem meg véletlenül van egy saját Robsy megközeltésem, fejlesztésem CNC esztergálásra, marásra, lézervágásra, stb.

Sok sikert kívánok a mások által kifejlesztett CAD/CAM, és CNC vezérlők használatához neked.

Előzmény: D.Laci, 2024-03-06 09:29:25 [47876]


D.Laci | 5284    2024-03-06 09:29:25 [47876]

Egy ilyen Macro-t egy tíz éves gyerek is megír.
Hány változó kel hozzá 4?
+ a parallel nagyolás, ami nem optimális.
Egy ilyenre megírni a "kontúr" nagyolást az már nagyobb feladat.

Az, hogy folyton azt szajkózód, hogy 1 sor G kód elég hozzá az igaz is de mennyi (rejtett) sor van mögötte.
Bármelyik program képes Macróket meghívni, vagy G kódban fájlokat megnyitni.

Mint ahogy Svejk is mondta a 3D rajzok felé megy el a világ.
Valahol a nagy világban megterveznek egy komplex gépet (ma már kevés 2D kontúrt használva), annak az alkatrész 3D modelljét elküldik X helyre gyártásra.
Nem fognak pöcsölni a kontúr levételével pedig csak 2 kattintás.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-02 15:02:05 [47845]


Robsy1 | 221    2024-03-06 08:32:11 [47875]

Neked is csak azt tudom mondani az eddigi TÉNY érveim, beírásaim kapcsán, lehetne más utad, gondolkodásmódod is, amikor velem vitatkozol.
Pl. sokkal kevesebb (netán téves) előítélet, sokkal több gondolkodás, összevetés a műszaki, matematikai tények, előny/hátrány mentén.

Ugorgyunk, ahogyan szoktad mondani, mert ez egy esztergálási topik, nem pedig csevegő.

Előzmény: svejk, 2024-03-06 07:49:49 [47874]


svejk | 32881    2024-03-06 07:49:49 [47874]

Nézd, én már a közel 20 év alatt vitáztam veled épp eleget, tudom nem sok értelme van, az alábbiakat is szinte kár leírnom.

A Linux ingyenes, nyílt forráskód, folyamatosan fejlesztik, ha megtanulod magad is meg tudsz benne szinte bármit csinálni, de ha kérsz kapsz ezer helyről segítséget.

Mach3 szinte ingyen van, rendkívül rugalmas, a világon több millióan használják szintén kaphatsz gyorsan hathatós segítséget.

UCCNC megfizethető, szintén sok hozzáértőtől kaphatsz segítséget akár a nagyvilágból is, de plugint, macrot megírni sem ördöngösség.
Még az is lehet hogy egyszer csak jól használható lesz az eszterga része is.

De mi lesz a Robsy programmal ha Te már nem leszel?
Ki fog nekem G3xxx kódokat írni vagy ha bármit változtatni, fejleszteni akarok?

Mint írtam célgépnek verhetetlennek látszik de a nagyközönséget aligha fogod tudni meggyőzni az egyedisigével.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-06 07:24:40 [47872]


Robsy1 | 221    2024-03-06 07:47:48 [47873]

"A trend nem az hogy 2D-s rajzról csinálunk testet hanem épp fordítva 3D-testből 2D-s műhelyrajzokat vagy rögtön szerszámpályát."

Nem egészen van ez így komám!
Ugyanis bocs, de CNC esztergáról beszélünk, ami ugyebár matematikailag úgy alkot forgástestet, hogy adva van egy sugár és hossz koordinátákkal leírt profil görbe, és ezt megforgatod egy központi tengely körül 360-kal.

Magyarul, ez azt jelenti hogy lehet itt "bohóckodni" testmodelekkel, de a lényeget, az alakzatot a 2D profil görbe határozza meg. Ha van tehát értelmes esztergálható 2D profilgörbéd, akkor már esztergálni is tudsz.

Rajzolni 2D-ben meg mindeni tud, még az óvodás is. Később pedig az iskolában matek/ábrázológeometria órán megtanuljuk, megértjük a 3D forgástestek keletkezését egy profilgörbéből.
Ennyi ez a történet, csak picit gondolkozni kell az esztergálás alapelméletén, matematikáján. Csak sajnos olyan világot élünk, amikor pont erről szoktak le az emberek, azaz mennek mint a bírkák a műszaki divatvezér, szokások után, ahelyett gogy használnák a józan paraszt eszüket.

Előzmény: svejk, 2024-03-06 06:50:15 [47871]

Robsy1 | 221    2024-03-06 07:24:40 [47872]

Szerintem Te még mindig nem érted a műszaki lényeget.

A Robsy CNC esztergavezérlőnek van Robsy posztprocesszora.
Innentől kezdve ez a rendszer teljesen nyitott mindenféle 2D, 3D CAD/CAM tervező rendszer felé, legyen az ingyenes vagy több százezer, milliós értékű, mint a MasterCAM. Ilyenkor az esetek többségében nem kell egyetlen G kódot se írnod, legfeljebb egy-két sort a legenerált több százezer elé, közbe beszúrsz.

Az pedig nyilván nem lehet hátránya, csakis inkább előnye, hogy a saját kódrendszerében Dos alatt is a beépített speciális feladatorientált néhány soros Robsy G kódokkal olyan feladatokra is alkalmas a CNC vezérlés, amit egyébként még egy millás CAD/CAM rendszerben se biztos, hogy meg tudsz oldani, pl. speciális fügvény kontúrgörbék, szinkron alak esztergálások.

Azaz semmiféle egyedi, zárt rendszerről nem beszélhetsz ezzel a Robsy vezérléssel kapcsolatban. Szerintem csak Neked is szokatlan, hogy Dos alatt fapados környezetben történik az, amit már te is csak Winxx csicsavilágban tudsz elképzelni.
Arról én tehetek, hogy van aki hallani se akar más rendszerekről, csak a korszerűnek hazudott, sok esetben virtuális, szemfényvesztő, de a műszaki lényeget tekintve egyre hitványabb, silányabb tartalmú "kacatoktól" boldog, annak ellenére hogy átverik sok esetben.

Előzmény: svejk, 2024-03-06 06:50:15 [47871]


svejk | 32881    2024-03-06 06:50:15 [47871]

"Természetesen az előnagyolást is akár megrajzolgathatjuk, vagy a Robsy előnagyoló rutinokkal hozzuk létre"

No látod ezt is megcsinálja egy füst alatt pl. a MasterCAM.

Elég sok ilyen körökben mozgó embert ismerek,- akár itt a fórumról is- akik szinte gyorsabban rajzolnak a CAD-CAM progiban mint amíg én leskiccelek valamit.
Ők ott már rögtön látják térben a munkadarabot, míg nekem agyalnom kell.
A trend nem az hogy 2D-s rajzról csinálunk testet hanem épp fordítva 3D-testből 2D-s műhelyrajzokat vagy rögtön szerszámpályát.

No mindegy tényleg csak jószívből írtam, hogy a célgépek irányába kellene elmenned, mert ott azt tanítasz meg velük amit akarsz, azokat nem "gondolkodó" emberek kezelik.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-05 21:10:54 [47867]


Robsy1 | 221    2024-03-06 06:02:52 [47870]

Igen, lehet. Van erre is kidolgozott fejlesztésem.

Robsy CNC felni profil digitalizáló és eszterga vezérlő.

Előzmény: onagy, 2024-03-06 05:40:35 [47868]


Motoros | 5028    2024-03-06 05:50:42 [47869]

Ha valaki fordítva ül a lovon, de a ló előre megy akkor a végeredmény még akár lehet jó is...hazaviszi.
Tibornak nagyon ajánlom a "Harley és a Davidson fiúk" c filmet, nem elég valamit kitalálni, hanem sokaknak el is kell adni. Ez sokszor nehezebb ..főleg manapság....nagy a zaj.

Előzmény: svejk, 2024-03-05 20:38:48 [47865]


onagy | 359    2024-03-06 05:40:35 [47868]

Ceruzáról jutott eszembe, lehetne valami letapogatóval összekötni ezt a vezérlő/szoftver kombót, hogy a tokmányba befogott mesterdarabot letapogatva legyen elkészíthető a szerszámpálya?
O.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-05 21:10:54 [47867]


Robsy1 | 221    2024-03-05 21:10:54 [47867]

Nem értelek...
Hiszen épp azt mutattam be az előbb egy példa kapcsán, amikor nem kell G kódot írnod, csak rajzolgatnod "kreatív" módon, és az a rajz egyben már esztergálási szerszámpálya is.
Semmi nincs tehát egy személyhez kötve, ellenkezőleg, hiszen azt rajzolsz testszőlegs kedvenc CAD "ceruzáddal", amit akarsz.

Előzmény: svejk, 2024-03-05 20:38:48 [47865]


KoLa | 7519    2024-03-05 20:44:08 [47866]

Ez jó ötlet! pl: Robsy célgép system

Előzmény: svejk, 2024-03-05 20:38:48 [47865]


svejk | 32881    2024-03-05 20:38:48 [47865]

Miért érzem azt, hogy Te mindent fordítva, de legalábbis másként akarsz csinálni mint ami megszokott ebben a szakmában? (pl. Z irány)

Ha a Robsy név mögé felvennéd a "célgép" szót, abban verhetetlen lennél és szerintem igény is van az ilyen gépekre.

De az itteni kreatív, alkotó felhasználók szerintem nem a Te embereid, ők maguk szeretik végigvinni a dolgaikat
Inkább úsznak az árral, minthogy egy személyhez legyenek kötve a G3xx kódjaid kapcsán.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-05 18:55:22 [47864]


Robsy1 | 221    2024-03-05 18:55:22 [47864]

Mutatok egy példát most arra, hogyan lehet a Robsy CNC esztergával a különböző CAD programokban megrajzolt "cirkálmányos" görbékkel dolgozni.

Ehhez egy 2D rajzoló program is elég, amiben Bézier görbékkel ki-ki a fantáziája, ízlésvilága, vagy megrendelő óhaja alapján rajzol egy esztergálási végső kontúrgörbét.
Gyorsan rajzoltam egy példát, ami így néz ki:



Ezután erről készítünk HPGL vagy PLT formátumú vektoros mentést. Betöltjük ezt a Robsy CNC esztergához kifejlesztett posztprocesszorba, ami G kódot készít a kontúr görbéről.

Végül legyártjuk a kontúrt a Robsy vezérlővel. Természetesen az előnagyolást is akár megrajzolgathatjuk, vagy a Robsy előnagyoló rutinokkal hozzuk létre ezt a G kód részt egy komplett munkadarab kapcsán.
Most én a példa és érthetőség kedvéért csak a legfontosabb részt, a végső kontúr alapján történű gyártást mutattam be CAD-ben tervezett profil görbe mentén, ami tehát a Robsy vezérlő grafikai szimulátorán test módban így néz ki:



Akinek gyakran van egyedi alakesztergálási feladata fémból, fából, és ragaszkodik a CAD megtervezéshez, nekik is ez a fajta Robsy szisztéma megoldás lehet a CNC gyártásra.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-02 15:02:05 [47845]


sarktibsi | 497    2024-03-03 22:10:58 [47863]

Ismerem én is azt a módszert , de SIEMENS-nek van olyan vezérlője ahol nem tudod megcsinálni , túl okos ahhoz. De az én történetem arról szol, hogy még start gombot sem kell nyomkodni. Persze azért kell egy kapcsoló ahol ezt a funkció ki-be lehet kapcsolni.

Előzmény: Vetesi75, 2024-03-03 21:15:07 [47862]

Vetesi75 | 1557    2024-03-03 21:15:07 [47862]

Ezt próbáltátok már nyitott ajtóval, start gomb nyomással is? Alapból tudja minden CNC, csak az ajtó reteszt kell hozzá kiírtani. (PLC-függés szoftveres áthidalása vagy mechanikusan, csak simán a kulcsot leszerelni az ajtóról és a zárba helyezni. )

Előzmény: sarktibsi, 2024-03-03 20:19:52 [47861]


sarktibsi | 497    2024-03-03 20:19:52 [47861]

Egyszer csináltunk egy esztergát széria munkára , az volt a lényege ,hogy nyitott ajtónál beraktam a tárcsát a tokmányba , majd ráléptem a pedálra ami bezárta a tokmányt , aztán becsuktam az ajtót és már indult is a megmunkálás (nem kellet a start gombot megnyomni) Napi 500 vagy még több db-os megmunkálásnál már ez is számít. (persze tudom ezt másképp is meglehet csinálni PL: egy időkapcsolóval

Na de ez nem is olyan egyszerű mint ahogy a laikusok gondolnák , a plc-nek le kell ellőnőrízníe ,hogy tényleg bezárt a tokmány (pl:egy induktiv érzékelővel) aztán meg kell nézni van-e elegendő nyomás a munkahengerbe (egy nyomáskapcsolón keresztül) ha minden rendbe van kiadja a start parancsot a pc-nek.
Majd a forgácsolás alatt is figyeli a nyomáskapcsolót (persze még sok minden mást is) ha problémát lát azonnal leállítja a gépet majd ki ír egy hibakódot.(ez a plc-programozó feladata)

Egyszer dolgoztam egy régi SIEMENS esztergán ami kiszámíthatatlan időközönként megállt , hibakódot nem irt ki , így senki sem tudta mi lehet a probléma. Aztán megfigyeltem mindig akkor tiltott le amikor a tokmány bezárt , gondoltam a tápegységgel van a bibi , úgy is volt a nyomáskapcsolón kellet kicsit állítani. (mennyivel könnyebb lett volna egy pontos hibakód kiírásával)


Arany János | 1357    2024-03-03 18:20:53 [47860]

Köszönöm a számomra is érthető magyarázatot!

Előzmény: sarktibsi, 2024-03-03 16:47:47 [47859]


sarktibsi | 497    2024-03-03 16:47:47 [47859]

A PC-PLC kombináció a saját fejlesztésem, az én igényeimre szabva. Mindkét vezérlőnek megvannak a saját előnyei-hátrányai én ezeket próbálom kihasználni előnyt kovácsolni belőlük. Igazából én nem szeretem a PC-ket meg nem is ismerem őket. (nem is akarom)

Az ipari PLC az egy más világ , rengeteg lehetőséget kínál számomra , az igaz ,hogy más árfekvésben van ez akár milliós tétel is lehet. De ma már rengeteg van a használt piacon is.

Előnyei:

Atom biztos program futás.
Ipari környezetbe tervezték.
Nagyon sokféle bővítőmodúl van hozzá.
A legtöbb hajtással kompatibilis.
Szinte mindent rá lehet kötni , így lát mindent ezért bármikor beavatkozhat a működési folyamatba. (biztonsági funkciók vagy csak figyelmeztetés)
Szabadon programozható.
Monitorozási funkció.

Hátrányai:

Kicsit nehezen programozható.(de ez csak gyakorlás kérdése)
Magas árfekvés

Előzmény: Arany János, 2024-03-03 15:44:52 [47856]


Arany János | 1357    2024-03-03 16:20:59 [47858]

Nagyon köszönöm a jókívánságot!
Nem csak magam miatt érdekel a DOS alapú megoldás!
Az ifjú TITÁNOK, akiket néha megpróbálok a helyemre állítani, rendkívül virtuóz módon püfölik a billentyűzetet különböző Win-es játékokban megszerzett tapasztalataik alapján, mondván "ismerik a parancsokat".
Abban biztos vagyok, hogy én fordítok energiát a DOS-os parancsok megtanulására, abban pedig reménykedem, hogy a következő próbálkozó lendületét fékezni tudja a puritán képernyő!

A kényelemről:
Szerintem járható út a két oprendszer is két vinyóval.
Ha nagyon kell, akkor újra indítás-bootolás a másikról.
Már ha nincs másik pc. kéznél.
Engem nem zavarna!

Előzmény: Robsy1, 2024-03-03 16:02:06 [47857]


Robsy1 | 221    2024-03-03 16:02:06 [47857]

Semmi akadálya nincs.
De nem értelek, mert pl.a Mach3 is tud 6 tengelyt, használd egészséggel a feladatodhoz.

Előzmény: Arany János, 2024-03-03 15:44:52 [47856]


Arany János | 1357    2024-03-03 15:44:52 [47856]

Eredetileg a Semlegesben kérdeztem:

Mi akadálya van az öt tengelyes vezérlésnek DOS alapon?
Régebben már írtam: engem érdekelne egy ilyen megoldás, de Tibor csak a 4 tengelyest mutatta be a honlapján.
Most szóba került a "C" tengely PLC-vel!
Miért nem a szoftver forgatja mint a Mach3-ban?


sarktibsi | 497    2024-03-03 11:59:34 [47855]

Nem olyan bonyolult a C-tengelyes vezérlés (a bonyolult marásoktól eltekintve) Robsy1-nek van olyan programja interface kártyával (nálam is van egy) ami tud akár , palást , vagy homlok felületre megmunkálást végezni.

A működés lényege X,Z-be odamozogsz a mkd-hoz , majd a pc kiad egy output kódot ennek hatására a másik vezérlő (legyen most ez egy plc) a főorsót befordítja a megfelelő pozícióba , ha a plc elvégezte a feladatot , szintén kiad egy output kódot , ezt érzékeli pc, igy már futhat tovább a Robsy1-féle program.

A nálam lévő kártyának-programnak van 1db bemenete + 255db kimenete szerintem ennyi élig is. A többi már csak programozás kérdése.

A főorsónak nem kell feltétlenül szervonak, lennie az omronnak van olyan plc-je ami bármilyen motort el tud forgatni a megfelelő helyzetbe, természetesen kell hozzá encoder is.

Előzmény: Vetesi75, 2024-03-03 11:18:10 [47854]


Vetesi75 | 1557    2024-03-03 11:18:10 [47854]

Vajon mennyibe jönne ki az ára az "iparikkal" egyenértékű felépítésű, Robsis vezérlésű gépnek? Lehet a végösszeg nem is nagyon különbözne...
Videoznék én nagyon szívesen csak a környezet nem igazán fotogén, ami az egyszerűbb műveleteknél is problémás. (Jogi hátterétől eltekintve.) Nézelődni sem egyszerű - gyk. egy fekete doboznak tekinthető ahol elkészül, az eredmény pedig utólag lecsekkolható.
Volt már marva menetes excentercsap is.

Előzmény: Robsy1, 2024-03-03 08:41:23 [47853]


Robsy1 | 221    2024-03-03 08:41:23 [47853]

Mennyi az ára szerinted manapság egy új C-tengelyes hajtottszerszámos ipari CNC gépnek? Hányszorosa ez egy Robsy vezérlővel hajtott Hobby CNC gépnek?

Ha van a környezetedben ilyen gép, mutathatnál egy videót arról, amikor szinkron esztergál/mar egy excentercsapot, majd arra menetet készít. Kb. olyasmi a feladat, mint amit a 47742 bejegyzésem videóján láthatsz.

Előzmény: Vetesi75, 2024-03-03 08:16:46 [47852]

Vetesi75 | 1557    2024-03-03 08:16:46 [47852]

Kérdés, hogy a ma már elterjedt C-tengelyes hajtottszerszámos technikákhoz képest mennyire hatékony. Reteszfészek, palást/homlok furatok? Ha már úgyis szükség van hajtott szerszámtartóra, akkor bármi is marható...

Előzmény: KoLa, 2024-03-02 21:43:14 [47850]


Robsy1 | 221    2024-03-03 07:41:38 [47851]

"mit kezdjek vele a Linuxcnc-n vagy az UCCNC-n vagy a Mach3 alatt?"

Az én G3xx G kódjaimmal semmit, hiszen ezek csak Robsy vezérlőn futtathatók. Viszont ha felveszed a kapcsolatot az említett programok fejlesztővel, majd biztosan elkészítik neked az egyedi kívánságaidhoz illeszkedő, és abban a környezetben futtatható Gxxx kódot.

Én legalábbis pár napon belül igyekszem megoldani mindenkinek egy egyedi problémáját (ha az műszakilag lehetséges és meg is tudom oldani), így onnantól kezdve az új beépített kívánság, kódutasítás alapján is programozható a Robsy vezérlés.

Előzmény: KoLa, 2024-03-02 21:43:14 [47850]


KoLa | 7519    2024-03-02 21:43:14 [47850]

"A hangsúly itt azon van, hogy mennyire rugalmas, gyorsan módosítható erre a profilra is a rendszer"
Igen! ez biztosan jó ha az alkatrész megmunkálás ilyen egyedi jellegű!
A szinkron megmunkáló programjaid inkább használhatóak de, mit kezdjek vele a Linuxcnc-n vagy az UCCNC-n vagy a Mach3 alatt?

Előzmény: Robsy1, 2024-03-02 19:58:52 [47849]


Robsy1 | 221    2024-03-02 19:58:52 [47849]

Látom beégett a Linux monitor kép nálad.:)

Mi az hogy fordított? Képzeld el azt, hogy ott állsz egy E3n, vagy E400 gép előtt és ilyesmit próbálsz kifarigcsálni rajta. Az én CNC vezérlőmön pont azt látod, amit ilyen hagyományos gépen is látsz. A kezdő nullpont is azért van ott ahol, mert általában ugye egy hagyományos esztergán magad felé kihúzod a keresztszánt késtartóval együtt, hogy ki tudjad fogni a munkadarabodat. A Robsy CNC eszterga vezérlő azoknak is készült, akik eddig csak hagyományos gépen dolgoztak, nekik ez a legérthetőbb, legegyszerűbb felállás, hiszen eddig is így dolgoztak. Tudom te is épp eleget álltál már életedben hagyományos forgácsológép mellett, és profi esztergályos vagy, csak már úgy érzékelem hozzászoktál nagyon a Linux vagy más látványképhez, tengely elrendezéshez.
Ezek lényegtelen kérdések, az a lényeg, hogy ha felvettél egy koordináta rendszert, akkor utána abban is maradj végig, és az X, Z adatokat eszerint írjad be a G kódba.

Ez ugyebár egy soros G3xx kód bemutató, ami ugyan nem optimalizált (kezdetben sokat van levegőben a szerszám egy ilyen mély hornyos alkatrésznél, de ha van hozzá kedved, akkor írsz még hozzá pár Robsy előnagyoló sort is a G kódban, és a végén csak egyszer, vagy kétszer kisimítod a G3xx-el.
A hangsúly itt azon van, hogy mennyire rugalmas, gyorsan módosítható erre a profilra is a rendszer. Gondold csak végig, hogy CAD/CAM-ban, sikerülne-e 1 perc alatt egy teljesen új, más jellegű ilyen profilt legenerálnod.

Előzmény: KoLa, 2024-03-02 19:18:36 [47848]


KoLa | 7519    2024-03-02 19:18:36 [47848]

Ezen a fotón azt látom hogy ez egy profil ráközelítése a munkadarabra, ez nem igazán hatékony.
Ez is fordítva van?

Előzmény: Robsy1, 2024-03-02 15:02:05 [47845]


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 2 / 956 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  3  4  5  6   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊