Vettem egy David CNC esztergát. Kicseréltem a vezérlést, főorsó motort, hajtást. Itt láthatók az első forgácsok :
rczmetalworks | 521
2023-03-24 19:51:46
[111]
Hát, lenyűgöző. Főleg a robottal készült felvételek után mondom ezt, mert nem sokat értek abból, amiről beszélsz, mármint a robotika kapcsán. Jó ötlet az angol nyelvű bemutató. Nagyon impresszív az egész, amit létrehoztál, gratulálok.
Szervusz, a sínek oldal támasztása új nekem, úgy csinálom. Majd rám hoztad a szívbajt, hogy találtál tandem esztergát a neten. Amit én csinálok, úgy tudom, hogy nincs még. Kössz P
Nagyon köszönöm a bizalmat. Én villamosmérnök vagyok, gépészati dolgokban csak amatőr szinten tudok nyilatkozni. Szerintem a 20-as lineár elég brutális. Én azért raktam az alapra 30-ast, mert épp azt árulták a fórumon nekem tetsző áron... Ahogy írtam, a felső részen 20 lineárok vannak, amik szintén nagyon erősek. A lényeg szerintem az, hogy ezek a lineárok szépen felköszörült stabil felületen feküdjenek, fussanak és meg legyenek támasztva minden irányból, tehát oldalról is legyenek síkra húzva, vagy precízen legyenek csapolva. Szerintem a Nm-ek, miket írtál szintén elég nagy nyomatékok, de én kisebb dolgokat munkálok meg és ahogy említettem gépészeti dolgokban nem vagyok profi. A tandem esztergára, konkrétan rágooliztam, hogy mi az:)
Szervusz, kissé bővítem kérdésem, mert nagyon bízom szakértelmedben: maró lesz: statikai vastagságok: alap 300mm keresztszán 200mm, oszlop 200x150mm. Ehhez az oszlopra 20 (C 2t, Co 3t) vagy 25 (C 3t Co 4t) lineáris sínt tervezek. Melyik legyen, ha sínpár táv. 150mm? A mozgástér: 400 x, 250 y, 300 z (ez a magassági).
A másik kérdés a forgácsolási nyomaték? Aluhoz főorsónál elegendő 20 Nm, max 3000 ford/perc? Vashoz 30 Nm, max 2000 ford/perc? Mármint a nem sietős munkához (barkács).
A főorsó hajtás választék: 5Nm szervo max. 4000 f/perc vagy 10 Nm szervo max 6000 f/p? 1/1 és 3/1 áttétellel?
Üdv, Igen 20-as lineárok vannak fent. Szerintem fontos, hogy legyen a gépnek tömege, meg talán nem érdemes munkatérben túl nagyot álmodni, mert egy nagyobb gépnél még robosztusabb cuccok kellenek. Ez a gép kb 200kg. Ezzel a géppel sem munkálnék meg acélt, de az alut tényleg szépen visz.
Szervusz, a marógép adataiból érdekelne: lineáris sínek mérete: alul 30, vízszintes-függőleges 20? A 4 Nm a a motoré vagy az orsóé? Építkezem, jó lenne tudni, hogy ezt a jó géphangot hogy érted el. Üdv.: Péter
KucseraP | 300
2022-06-13 15:20:10
[98]
Kicsit fejlődött a kameramozgató robotka, meg meglett hozzá egy nagyon drága komponens, ami már nagyon hiányzott.. építettem köré egy 40m2-es studiót:) Most már van helye mozogni!
Acélt 4-es maróval kis fogással martam már., Az alut viszi nagyon jól. 22-es maróval 1mm-es fogással, masszív előtolással megy. Ez egy kifejezetten használható gép. Mióta elkészült a hagyományos marógépet nem használtam:) Szerintem 250-300kg:), a főorsó is nagyon jó. MK2-es kúpos szerszámok használhatók.
Üdv, A motornak is van egy masszív hangja. Az inkább a magasabb tartomány. A mélyebb szerintem a főorsóból jön. Azért ezek a használt cuccok már futottak szerintem sokat.
Leköltöztettem a CNC marót a tetőtérből a pincébe. Csináltam egy videót az összeszerelésről:
KucseraP | 300
2021-11-08 12:02:34
[89]
Régebben Kicsa fórumtárs reszelt ki egy egész jó kis kamera-slider mechanikát. Ezt fejlesztettem kicsit a saját céljaimhoz, kapott egy vezérlést és itt láthatók az első tesztek.
Szalai György | 9402
2021-10-17 09:46:24
[88]
A motorhang erősséget befolyásolhatja a terhelés/motorforgórész tehetetlenségi nyomaték aránya is. A kis szíjkerék helyett, egy százas eszterga tokmánnyal a tengelyén, már nem rezegne ilyen fürgén a forgórész. Másik meghatározó tényező a motort tartó szerkezet hangvezetési képessége. Csillapító gallér nélkül, mereven felcsavarozva egy kis tömegű, kis rezgés csillapítású, de nagyobb felületű alumínium szerkezetre, jól átadódik a motorrezgés a levegőnek. Ha kell a csendes működés és mindenképp léptetőmotorral kell dolgozni, akkor hangtechnikai szempontból is átgondolandó a megoldás.
Felfedeztem egy léptetőmotor meghajtót, ami szinte teljesen hangtalan (Trinamic TMC2209)! Nem tudom, hogy ez másnak mennyire fontos, de nekem néha tud nagyon jó lenni! 2900Ft volt darabja kis panelen, nem is olyan horror az ára.
Csináltam egy összehasonlító videót:
https://www.youtube.com/watch?v=j_WkE8us2nM
KucseraP | 300
2021-05-02 22:08:58
[84]
Kis promovideo a gépemről. Tesztelgettem a robotkamerát rajta.
KucseraP | 300
2021-04-08 22:16:58
[83]
Kicsit megint fejlődött a robot. Íme az első tesztvideó kamerával.
NG | 432
2021-03-28 21:52:35
[82]
Olyan ez a táskába épített vezérlés mint valami profi filmes cucc. Egy teach pendant (sry nem tudom magyarul), meg egy akksi és lehet menni terepre
KucseraP | 300
2021-03-28 21:06:49
[81]
KucseraP | 300
2021-03-25 21:05:34
[80]
Az UCCNC-ben választom ki a tengelyt, a kézikerékkel tudok jogolni. Jó lenne a tengely választáshoz is lenne dedikált gombom, de sajnos az UC100-on már nincs több szabad bemenetem.
Szia, Az az igazság, hogy nem mertem szétszedni a főorsót, mivel szépen futott, inkább nem bántottam. Mivel eredetileg ez a szerkezet vízszintesen volt beépítve, az olaj kifolyt belőle ha felállítottam, ezért egy szimeringet építettem alúlra. Szerencsére ezt is meg tudtam úgy oldani, hogy egy zárógyűtűt leszerelve, annak a helyére elfért a szimering, nem kellett szétszedni. Most fel van töltve olajjal, néha pótolgatom, hogy a felső csapágynak biztos jusson. Gyári adatok alapján 7000ford/perc-el lehet forgatni, a motor is tud 6000-et, de én csak 3000-el merem forgatni. Azért már nem mai gyerek, nehogy baja legyen. Ha egyszer úgy alakul, hogy szét kell szedni, majd lefényképezem belűlről. Patronjaim sem voltak hozzá, így egy profi esztergályossal csináltattam hozzá egy befogót, ami morse2 kúpra alakít. Egy behúzó szárral lehet behuzatni fentről a szerszámot.
Szívesen olvasnék pár sort, (vagy többet) a főorsó megoldásodról. Stabilnak látom, szépen fut, jó a hangja. (Köszi, hogy nem zenét vágtál alá.) Milyen alkatrészekből, hogyan állt ez össze? Motor teljesítmény, áttételezési lehetőségek, tengely, csapágyazás, csapágyházak. Nálam is elférne egy ilyesmi főorsó, de jó minőségű alkatrészek nem akarnak összejönni.
Még a végén kitagadnak, hogy olyan nem CNC-s dolgokat osztok meg... No, itt egy hobby CNC, amit csináltam nemrég!! Vezérlés szempontból semmi érdekes. UCCNC-UC100-stepdir-léptetőmotorok... a szokásos. A mechanika alja egy nagyon brutál lineráris pálya 22mm-es sík acéllapon, 30-as lineárokkal, 35-ös orsóval. A teteje egy svájci hosszeszterga ellenorsó cakpakk. Elég masszív szerkezet. A videóban egy részen alut munkálok meg 1mm-es fogással, elég masszív előtolással, szépen viszi, nem remeg be (nagyon). kb 300kg-os gép. Szerintem jól sikerólt, használható gép, már egy pár dolgot megcsináltam rajta. A videóban van elég sok műszaki részlet, kapcsolószekrény belső stb.
Csak, hogy megtörjem az oktatóvideók kapcsán kialakult feszültséget, megosztanék egy videót egy 6 tengeéyes robotról, amit kifejezetten animációs film készítéséhez fejlesztek.
Kopirnyák | 2504
2021-01-11 18:48:24
[67]
Akkor maradjunk annyiban, megnézed "tudatlanként". Elhiszed, látod, hogy ezt így kell csinálni. Elhiszed, mert egyetemi szintű oktatás. Aztán odaállsz a gép mellé amit vettél, mert úgy gondolod, hogy ez neked is menni fog. Amikor sorra készül a selejt, nem érted miért, hisz úgy csináltam ahogy abban a "remek" videóban láttam..... akárcsak korábban amikor elkészítette az 1:20 kúpot a MK helyett, felteszi a kérdést magának a kezdő, neki olyan jól illeszkedett nekem miért nem????
Nekem, géplaikusként, ezek a hibák nem észrevehetőek, így engem nem is zavar. Nagyon hálás vagyok a Covid-nak, hogy miatta elkészülhettek ezek a videók. Nekem jobb, mint egy gyárlátogatás, mert tetszőlegesszer megnézhetem és még magyarázatot is kapok mellé. Esélyem sem lenne ennyi előrendszerezett információhoz ilyen kényelmesen jutni másképp. De jó, hogy Te látod a hibákat, mert abból is tanulhatok valamit. Köszi.
"(A tengelyköszörülős videóban megmutatja, hogy mit változik az eredmény egy olyan több tonnás gépen is, ha csak rákönyököl a főorsóházra.)" ========= Az egész videó úgy rossz ahogy van.. (egyetemi szinten!!)
-BESZÚRÓ eljárással próbál elkészíteni egy olyan hosszú hengeres felületet, ami hosszabb mint a kő szélessége, és nem járatja végig a követ a felületen..
- nem attól változott a méret hogy rákönyökölt, hanem amíg beszélt + rákönyökölt -az idő alatt- a gép "kiszikráztatta" azt a felületet amit később mért.. (-az előzőleg köszörült felületet nemszikráztatta ki-)
Még egy "gyöngyszem" a videóból:
-A meghúzott szegnyereg helyzete: "ahogy esik, úgy puffan".. -Jól néznénk ki ha így lenne..
Ami a legelszomorítóbb(NEKEM) hogy ez egy egyetemi szintű oktató videó..
Vannak ettől sokkal rosszabbak is a sorozatban.(sajnos)