Az nagyon jó lenne , köszönöm .A rajzot majd elkészítem és elküldöm . Nem bonyolult egyáltalán - 3 db dip8-as komparátor ic , 4 db tranzisztor ,3 darab relé és plusz pár darab ellenállás , kondenzátor . Egyenlőre ezt kellene elkészíteni és akkor le tudnám tesztelni gyakorlatban is majd közszemlére is tenném , hogy ne legyünk-ök . Amúgy majd a későbbiekben lenne majd egy másik verzió is ami mérés logikailag hasonló lenne a jelenleg általam használt THC3T-2 működéséhez - persze jóval egyszerűbben . Ehhez meg éppen most érkezett meg a megrendelt TCA965-ös kettős ablakkomparátorok . Azzal talán még egyszerűbben meg lehet építeni a THC-t .De ez már a jövő év .
Áthozom ide a témát : Remélem a télen több időm lesz az elektronikai kísérleteimhez .A plazmavágós topicban már írtam róla , hogy van egy egyszerű de jól működő kis THC rajzom ( tesztelve jó volt)és azt most kibővítettem egy egyszerű kis áramkörrel még ami tudná az ARC OK jelet adni . Viszont nem akaródzik már a nyáktervezést ill. a gyártást megtanulni és alkalmazni mert egyszerűen nem érek már rá mindennel foglalkozni . Amennyiben akadna vállalkozó emberke aki megtervezné a rajz alapján az nagyon tetszene , agyártás meg hab lenne a tortán . Én em csípem a titkolózást ezért hajlandó lennék nyilvánosan is a kitárgyalására . A plazmás topicban ugyan volt egy ilyen próbálkozásom de ott "dugába dőlt". Gondoltam megpróbálom a saját építős topicomban hátha itt sikerrel jár . Amennyibe nem éri el az ingerküszöböt az ötletem akkor tovább itt sem erőltetem ezt a témát . Persze addig is használom a gépemen a gyári THC-t .
Csikarc | 5045
2018-10-04 19:10:16
[784]
Én még mindig gondolkodom ... vajon hol dolgozik az illető vagy az egyik családtagja - nézve a könnyű kerekes csővázas könnyen mozgatható alapot . Talán kórház ? A kék szín (polcnál is) azt hiszem elfogadható .Azt viszont irigylem , hogy láthatóan van eszterga gépe a tagnak .
Király vagy ! Jó ötlet ! Csak az a baj mifelénk az a mondás járja : A kegyelem a királyok előjoga ! No én meg sajnos egy suttyó bányász-paraszt ivadék vagyok . Esélyem sincs , hogy valaha király legyek .
Előzmény: Törölt bejegyzés
laacika | 3145
2018-10-04 11:17:13
[781]
Nem sikerült vele beszélni,az elején próbálltam felvenni vele a kapcsolatot infógyüjtés miatt de nem sikerült.
De most látom a hozzászólások között - sikerült beszélned az gépkészítővel telefonon ? Amúgy meg jól haladsz az építéssel (hozzám képest ), én meg szinte semmit . Kivétel , hogy sikerült a szalagfűrész hajtómotorra ráhangolni a frekvenciaváltót , de csak ennyi .Talán télen majd lesz időm a szalagfűrész építésére .
13 éve van egy Bomar-om . Abs meg vagyok elégedve. Jól süllyeszt még hidegben is ( mert egy fűtetlen konténerben tartom : télen , nyáron ). Amikor vettem 680 e + áfa volt . Hát az húzós de egy 8 milliós kombinált talajmechanikai gépet építettem akkor ... Behozta az árát . Ma már tökölnöm kell ha szögbe állítom mert a ( gravírozott) skálát a forgács már lekoptatta . ( Van helyette 45 fokos sablonom hisz szinte csak az kell )
Ez egy olyan téma, amiben nehéz megtalálni az igazságot. A mérnökök általában jól megtervezik (kiszámítják mit hova és mekkorára kell), majd jön a gyártás és a nagyobb darabszámnál lévő ktg. kalkuláció után kijön hogy felezd le "mondjuk felére" az árat. Ekkor jön az hogy hol lehet vékonyabb anayagot használni, hol lehet marás helyett esztergálni, "kell oda az a plusz 2 csavar?" stb. Ez az egyik véglet, emiatt a gyári jó koncepciók sokszor elég ramaty vékony anyagokból készülnek nagyon kicentizve. Ezzel szemben van az otthoni barkács kategória, aki megpróbál általában valami gyári gépet lemásolni a sufniban talált alkatrészekből és saját gondolatai és tapasztalata alapján olyan anyagokat használ amit talál/ meg tud fizetni. (Ilyenkor sokszor vannak részek, ahol bőven túl van méretezve egy-egy alkatrész, de annál az egy darabnál nem számít.) Plusz hozzá adódik az is hogy a házilag készített gépeket, nem azzal a mércével mérik, mint a gyáriakat. Vagyis ott a külső szemlélők is sokkal megengedőbbek, "hiszen ez csak egy házi készítésű gép". De a nagy márkák nevesebb gépeik azért nem említhetőek egy oldalon az olcsó kínai másolatokkal. (pl. hegesztőgépből is van Alfaweld meg ESAB, mindkettő "gyári", vannak hasonlóságok, de közel sem ugyanaz a két gyártó minősége.)
Igy van Lajos,az a lényeg hogy működik. Én eddig nagyon sok gyári szalagfűrész tulajjal beszéltem,senki nem mondta azt hogy "meg vagyok vele elégedve" Volt akinek Optimum van,valakinek más nevű kinai,sőtt beszéltem olyannal is aki sokat dolgozott Bomáron és nem volt tőle elájulva,mert tudjuk a Bomár vételárát valahol szinte kettővel lehet szorozniKi erre ki arra panaszkodott,voltak akik a süllyesztésre. Megnéztem sok házi készítésűt a youtube on,vannak egész jók.Én sem terveztem agyon az enyémet,de azt tudom hogy a másodikat már sokmindenben máshogy csinálnám. Ha minden igaz hétvégén muzsikálni fog. A lenti videón úgy néz ki a fickónak sok megmaradt csöve volt meg sok ideje hozzá.
Bocsi Lajos,itt leirtál mindent világosan! "19,5 mm2 keresztmetszetnél a húzóerő 5360 N . Ami persze a keret felől nézve viszont már a duplája azaz 10720 N ami hat a gép keretre .
Én nem irtam jól vagy nem jól fejeztem ki magam és elértetted. A lényeg hogy 10.000N húzóerővel kell megfeszitenem a csavart ami ha minden igaz 20Nm körüli húzás az anyán.
1. Azt írtad : "M16-os csavar" Annak alapesetben szabvány szerint tudtommal 2 mm a menetemelekedése, így megadtad, és ezzel számoltam.
2. Csikarc "egy 27x0,9-es fűrészlap"-ot írt, és nem fűrészszalagot. Így a "lap" megnevezés kapcsán a feszítő erőt 1:1 nek vettem ezen beírása kapcsán. Értelemszerűen szalagfűrész esetén az orsó fesszítő erő 2-szeres, így a kiszámolt nyomatékokat szorozd meg kettővel.
3. Ahhoz képest hogy Csikarc henceg a nála való letiltásommal, egészen jól reagál azokra, akkor ugyebár valami itt nem kerek nála (hogy reagál látatlanban ???).
Nálam van letiltva és bemásolás volt . Azt viszont nem értem miért írtad az 5000 N megfelezést . Vagy most a fórum meg van zakkanva ?Tényleg felesleges volt bármi fajta számolgatás , klaviatúra billentyű koptatás a részemről .
Elnézést de ez igy tényleg durva/szakszerűtlen kérdés volt. A lényeg hogy értettél és kijavitottál,és köszönöm a számolást. Bár két dolgot még megjegyeznék. Az egyik hogy szerintem a menetemelkedéstől is nagyban függnek a dolgok (ezt nem irtam. A másik pedig hogy szerintem is a 5000N húzóerő egy szalagfűrész esetén osztódik kettővel.
Remélem nem írok butaságot . A végtelenített fűrészlapot a két kerék közt feszítve ,egy egy csigás egyszerű géphez hasonlítanám ,számítás szempontjából . Ebből az okból számoltunk , feltételeztük dupla feszítő erővel a kerék tengelyvonalára merőleges irányban , az egy szalagra megadott érték helyett . Ez így elfogadható ,vagy esetleg hibás feltételezés . A mérték egységeket most nem erőltetném , az elv érdekes számomra ,most
Nemregiben (Antal Gaborr segitsegevel) mereteztem egy izmosabb nyomatekhatarolot aminek egy resze azen alapult, hogy a surlodo tarcsakat mekkora nyomatekkal lehuzott csavarral kell osszenyomni. Igaz, ott nyomtam, nem huztam. Majd megkeresem a szamolast, ha gondolod.
"M16 os csavart milyen nyomatékkal kellene meghúzni hogy az kb 1 tonna húzóerőt tudjon?"
Kétszeresen szakszerűtlen a kérdésed, mert az erő mértékegysége nem tonna, valamint a nagysága se stimmel.
Helyesen tehát ezt kellett volna kérdezned az adott fűrészlap esetén:
Pl. az M16-os csavart milyen nyomatékkal kellene meghúzni, hogy az ~5000 N húzóerőt tudjon?"
Erre már lehet értelmesen feleni, a válasz pedig a képletek alapján kiszámolva minimum: ~8 Nm, maximum ~12 Nm. A minimumhoz olajozott anya és csavarfej tartozik, a maximumhoz pedig száraz.
Van közvetlen összefüggés az ajánlott meghúzási nyomaték, meg a csavarra megengedett (tengely irányú, vagy arra merőleges) húzóerő között? Talán, ha csak az nem, hogy az ajánlott meghúzási nyomaték a csavar anyagi minőségétől függ, mint ahogy a csavarra megengedhető szakító és nyíró irányú erő is. De ha kisebb nyomatékkal húzom meg a csavart, a rá megengedhető erők mértéke attól szerintem nem változik. Vagy elbír egy tonnát, vagy nem, de akár jól meghúzom, akár gyengén. Szerintem.
Igen drága,azért próbálom valahogy itthon valamilyen számolással/módszerrel megközeliteni az ajánlott értéket. Talán számolható lenne hogy egy M16 os csavart milyen nyomatékkal kellene meghúzni hogy az kb 1 tonna húzóerőt tudjon,persze vannak surlódási tényezők. Itt a 6. Oldalnál van is egy példa egy 10 es hengerfej csavar meghúzás. Ez alapján talán számolható lenne valami megközelitő helyes érték.
Elég drága egy lapfeszítő mérő ( 80-90E Ft) . Egy ilyen munkahengert használva aminél a nyomást könnyű átkalibrálni kis számolgatással feszítő erőre és így mindig jól látható az értéke használat közben is .
Vagy a fejemet! Csak nem. Szóval a lényeg az hogy igen csak meg kell azt a fűrészlapot fesziteni. Ha elgondolkozunk biztos tudunk jópár hibát mondani a lapra nézve ha nincs meg a megfelelő feszités. Egyszer lenne jó érezni a gépen a feszitést úgy hogy a lapra van téve egy Tension,utánna már menne szerintem a nagyon közeli érték.
Megszoktam már ,meg az én nyakamért nem kár . De ha egy tonna súlyt akasztok rá csigával ,elérem a megfelelő húzóerőt , a többi úri huncutság Pedig néhány éve csak hogy próbálták a fejembe verni a mindenféle átszámításokat kazánfűtő vizsgán .
Vigyázz mert sokan olvassák a fórumot és a nyakadat veszik !A "N" az erő (legyen veled sokáig )mértékegysége a "kg" pedig a tömegé ... de persze ettől még értjük mit kérdezel ... és IGEN ha 10-el számolsz (de inkább 9,8 és is durvának számít a fizikusok szerint ).
Egy zárt rendszerű , ismert felületű dugattyún keresztül adhatja át a feszítőerőt . A nyomásból már számolható a feszítőerő . Nem ismerem csak képen láttam ,és már elgondolkodtam régebben a dolgon .
Egy rugó ellenében feszítesz de hidraulikával van kombinálva hogy vizuálisan kijelezve mérhető legyen a fűrészlap húzó erő .Persze a nyomás át van kalibrálva N-ra az óralapon . Általában húzóerőnek a 270-280 N/mm2 értéket javasolják a fűrészlap gyártók ill. a gépgyártók . Ebből már számolható például egy 27x0,9-es fűrészlapnál kb. 19,5 mm2 keresztmetszetnél a húzóerő 5360 N . Ami persze a keret felől nézve viszont már a duplája azaz 10720 N ami hat a gép keretre .
No meg törekszem a minél egyszerűbb megoldásokra mert nem akarok sok időt rászánni a szalagfűrész építésre . Mondjuk már most is versenyben van luca székével de remélem az utóbbi fog győzni !
Szerintem egyszerűen a jelszintet nézi ha van ív akkor az ívfeszültség, ha annál ( sokkal nagyobb ) akkor az gyújtó feszültség Én csináltam vagy 25 éve egy olyan egységet ami hasonlóan működött . Abban az időben nem nagyon lehetett kapni szinkron generátort csak aszinkront . Ott ha induktív a terhelés akkor legerjed a generátor Mi meg mindenáron hegeszteni akartunk terepen trafóval . Csináltam egy dobozt amibe beraktam egy csomó száraz kondit . Monitoroztam a hegesztőtrafó feszültségét és ha létrejött az ív akkor a kondikat egy relé rákapcsolta az aszinkon generátor 3 f tekercsére. Ha megszünt az ív akkor meg lekapcsolta Évekig gyönyörűen működött . A relét 4-5 évente cseréltem mert komoly terhelése volt a pogácsáknak
..és még egy hozzászólás ill. kérdés hátha valaki tudja a választ . Azon agyalok de sajnos nem értem - honnan a fenéből tudja a THC az "ARC OK" jelet és mi alapján adhatja a mozgásvezérlő felé mikor csak a plazmavágó kimenetére van a rajz szerint kötve . Attól , hogy ott feszültség van nem jelenti közvetlenül azt , hogy ív is van . Nekem van beépítve egy relé a plazmavágómban ami tudja a tényleges "ARC OK"-ot de akkor van csak bekapcsolt állapotban ha a valós ív kialakult . Egyenlőre nem értem .Kíváncsi lennék ki hogyan értelmezi ezt ?(Bekarikáztam )
Persze mivel jó idő van az előbb gyorsan lefújtam még egyszer festékkel az épülő szalagfűrész hajtóművét . Legalább legyen miről társalogni esetleg szörnyülködni !Ez egy haláltól megmentett hajtóműves SEW motor amit cseppet átalakítottam-megrövidítettem de szerintem még mindig jobb mint egy új óccó alu tekercses kínai valami . Persze túlzottan most nincs megvariálva azaz simán rávertem a hajtómű tengelyére a 270 mm-es kerék . A színe nekem teccik - amúgy meg szinte "ingyé" volt .