HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Kezdő vagyok.

Ha valaki tud, kérem segítsen!!!

 

Időrend:
Oldal 248 / 254 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   244  245  246  247  248  249  250  251  252   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

n/a (inaktív)    2005-11-16 21:53:00 [312]

Denkiki, köszönöm a leírásokat!

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-09 22:19:00 [285]


Balu | 1039    2005-11-16 21:08:00 [311]

Ár teljesítmény arányban szerintem mindent ver!


msas | 327    2005-11-16 19:58:00 [310]

Üdv Mindenkinek!
Én véletlenül tegnap vásároltam aCOOPTIMnál egy
marógépet, mivel a praktikeres vacakokkal tele lett a hócipőm. A cég Érden van a 6-os kivezető
mellett. Korrektek, a netto 36.800-as árból adtak
15%- ot. A gép príma!

Előzmény: Balu, 2005-11-16 08:29:00 [305]


Bicska | 960    2005-11-16 17:34:00 [309]

Hello

A problémát nem tudnátok úgy megoldani, hogy a gép tengelyéről leszeditek a tokányt, majd csinálnátok (esztergálni kell) egy meghosszabbítást? Mivel sztem még modellboltokban sem nagyon kapható 1mm-es tengelyhez csapágy, így a csapágyas résznél kicsit vastagabbra kellene hagyni az anyagot..


Balu | 1039    2005-11-16 10:44:00 [308]

Na jó hát valahogy el kell adni a mocskot is, Praktikerben Baumaxxban csak a parasztvakítás megy. Profi gép ötezerért... Egy normális csapágy kerül ennyibe... Bár azok között is lehet azért találni használható cuccot néha. Mindíg fel kell mérni mire is kell

n/a (inaktív)    2005-11-16 09:58:00 [307]

Itt derül ám ki,hogy a profinak nevezett gépek nem is olyan profik :D /nem a PROXXONRA értem,mert azt nem ismerem/
Köszi mindent!


Balu | 1039    2005-11-16 08:33:00 [306]

Most néztem van a PROXXON-nak magyar oldala http://www.proxxon.huItt átfogó képet kapsz a készülékekről!


Balu | 1039    2005-11-16 08:29:00 [305]

Szia Lex! Nekem is ez a gondom mivel modellezek és nem jó rászkódó szerszámmal finom dolgokat csinálni. Előző hozzászólásomban a linket nézted? www.cooptim.hu A lapon bal oldalom interaktív alatt regisztráld magad aztán bejelentkezés, majd kereskedelem webáruház menü alatt a modellezés címszónál találod a gépeket! Üdv! Balu


n/a (inaktív)    2005-11-16 08:01:00 [304]

Szia Balu!
Kecskeméti vagyok és édesapámmal megnéztük a PROXXONT,de itt nem találtuk.Viszont ajánlották a METABÓT ami egy vastagabb ceruzára emlékeztetett,v fogászati fúrógépre.De sajnálatos módon ennek is lötyögött a feje.Az eladó nem hitte el,de amikor finomabban megnézte Ő is belátta,hogy egy nagyon enyhe kilengése van a gépnek.Hihetetlen,de nagyon kevés embernek jelent ez gondot!Viszont nekünk igen,mert a nagyon finom munkákhoz nem jó,ha nem stabil a gép.Köszi mindent!Üdv:Lex


Balu | 1039    2005-11-15 11:55:00 [303]

Lex! Nézd meg itt! Van webáruház csak regisztrálni kell magad, hogy lásd az árakat! Ja, és jó áraik vannak! Ha pesti vagy akkor megnézheted még a Bajcsy Zs. út és a Hajós utca sarkán, ott van egy kis szerszámbolt ahol forgalmazzák. Sajnos a nevüket nem tudom, de ha valaki ismeri a helyet megadhatná a számukat. Nagyon jó kis bolt sok minden van, gravírozó szerszámok és marók is, meg bizóban műszerész esztergák is szoktak lenni, igazi kis aranybánya a barkácsolóknak. Bár évek óta nem járam arra. Üdv! Balu


n/a (inaktív)    2005-11-15 10:39:00 [302]

Kedves Balu!
Nagyon köszi a infót!Megpróbálom megtalálni azt a boltot ahol ezt lehet kapni és megnézem!Mindenesetre a PRAKTIKERBEN,vagy a BAUMAXBAN nem érdemes vásárolni,mert sokszor ugyanabban a kaszniban más belső van.Tisztelettel:Lex


Balu | 1039    2005-11-15 05:54:00 [301]

Szia Lex!

Ilyen finom munkákhoz tudom ajánlani a PROXXON termékeit. Az ára még az elérhető kategóriában van, de nagyon jó minőség! Nincs csapágylógás, és alkatrész is van ha kell esetleg. Én a micromot 40-est már 5 éve nyúzom és semmi baja! Persze a minőségi munka nem csak a szerszámtól és a marómotor csapágyazásától függ! Én több minőségi marót törtem össze mire rájöttem, hogy az eőszeretetel alkalmazott görgős fióksín a hibás! Ez nagyon jó kisérletezgetni de normális munkára nem igazán alkalmas. Mivel nincs végig megvezetve ezért van egy kis billegése ami miatt képes berázni a gépet. Mélyebb fogásnál, vagy keményebb anyagnál már törik is a maró, vagy oda a szép felületnek!


n/a (inaktív)    2005-11-14 20:04:00 [300]

T Tibor
Az ismerősödnek tökéletesen igaza van,mert a szerszám is lényeg!De hiába jó a szerszám,ha a gépnek van egy egész apró lötyögése,ami pihenő állásban is alig érzékelhető.Képzelj el egy kb: 5cm magas A betűt.Itt az apró kilengés nem jelent gondot!Viszont ugyanezt az A betűt 5mm-ben már nem lehet elkészíteni,mert kiszakítja a közepét a pontatlanság miatt.Nem titok a munka.Domborokat készítenénk apró feliratokkal fából.
Üdv: Lex

Előzmény: Hunka Tibor, 2005-11-14 18:07:00 [299]


Hunka Tibor | 8036    2005-11-14 18:07:00 [299]

T Lex
Van egy ismerösöm aki nagyon profi a fa finom megmunkálásában ö mindig azt mondja nekem a szerszám a lényeg !! Mijen fával dolgozol?
Ha nem nagy titok mi a munka ?
A szerszámról kicsit bövebbet ha lehet.
Tibor
UI : Ha minden összejön képkereteket szeretnék fábol 3D-ben marni.


n/a (inaktív)    2005-11-14 14:35:00 [298]

Nekilátok !Utána majd írok,hogy mire jutottam.Köszönöm !

n/a (inaktív)    2005-11-14 14:09:00 [297]

Szerintem érdemes Mach3-at használni.
A KCam4 sajnos egy nagyon erőforrás igényes program, ami még egy jó PC esetén is kiütközik. Ezzel szemben a MachX-nél a PC terhelése meglehetősen kicsi, kimeneti jelalakja egyenletesebb, ezáltal a gép működése is sokkal simább. Bár a KCam-nál is használható a gyorsítás, lassítás Mach alatt ez a funkció is jobban konfigurálható.
Véleményem szerint még amatőr célokra is érdemes Mach-ot használni a simább léptetése miatt (persze az árat nem vettem figyelembe).
Próbáld ki nyugodtan, és saját szemeddel is tapasztalhatod a különbséget... a próbaverzió csak 1000soros kód végrehajtását teszi lehetővé, de ez elég is a különbségek szemléltetésére.
Mielött Mach-ot használnál állítsd be a helyérték-funkció párosításokat.

Üdv.: Denkiki


n/a (inaktív)    2005-11-14 13:43:00 [296]

Ha Kcam4-et használsz, akkor Step/Dir vezérlődvan, így a Machx is jó hozzá!

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-14 13:40:00 [295]


n/a (inaktív)    2005-11-14 13:40:00 [295]

Szia T. Denkiki !
Leírom a mostani verziót(összeállítást) amivel elkezdtem dolgozni.:KCam 4cnc szoftverrel egy ATTvezérlőt tudok most vezérelni ami egy ISEL
gyártmányú hobby 3tengelyes kis gravírmaróval van összekötve.Amit evvel el tudok érni,hogy DXF-ből marok 2d-ben,vagy átmentem G kódba. Amit utána magam szerkesztek,hogy több lépcsőben(Z)ki tudjam marni a kontúrt.Szeretném tudni vajon,hobby szinten érdemes-e 3D-s maráshoz alkalmazni a Mach3-at.Generál-e pályaútvonalat vagy csak leköveti a felületet a megadott lépésekben?

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-14 12:34:00 [294]


n/a (inaktív)    2005-11-14 12:34:00 [294]

Szia Géza! Üdv a fórumon!

Nos a Mach3 egy step/dir rendszerű program. Ez azt jelenti, hogy kiadja a tengelyenkénti irányt, majd folyamatosan, valós időben küldi a léptetéseket. Minden mozgás előtt az egyik helyértékű biten küld egy irányt, majd az adott irányhoz tartozó másik helyértékű bit, folyamatosan küldi a léptető impulzusokat (minden kiküldött impulzus egy lépés, amit a vezérlő rögtön megtesz) Tehát minden olyan vezérlővel használható, amely képes fogadni a dir (irány) és step (lépés) adatokat. Ezek az adatok az István féle vezérlő esetén, párhuzamos porton keresztül közlekednek. A port 8 bitje küldi a lépés és irány értékeket, pl. 0. helyértékű bit az X motor forgásirányát, 1. helyértékű bit a lépésszámot (realtime), 2. helyérték az Y motor irányát, 3. helyérték az Y motor lépésszámát... és így tovább. A marómotort is egy külön bit 1-es ill. 0 szintje kapcsolja, pl a 7. helyérték.
A helyértékek és a hozzájuk társított funkciók listáját nézd meg a vezérlőd leírásában (persze csak ha step/dir rendszerű)
A Mach3-ban mint elődjeiben is, szabadon konfigurálható a párhuzamos port, így egyszerűen lehet párosítani a helyértékekhez a funkciókat. Sőt még soros porttal is használható.

Különben mi a véleményetek a koordináta vezérlésről (esetleg szervóval használva)? Nem befolyásolná a PC működési sebessége (ami előny), viszont a vezérlő egy komolyabb számolási kapacitással rendelkező egységet igényelne. Továbbá nem tudok olyan programot amely a G-kód közvetlen értékeit tudná kitenni a portra. Várom az 5leteket!


n/a (inaktív)    2005-11-14 10:31:00 [293]

Sziasztok
Most vagyok itt előszőr ezen a fórumon.Üdvözlök mindenkit!Kérdésem :A Mach3 vezérlőszoftver kompatibilis-e más gyártmányú vezérlővel?Pl:ATT.Segítsetek!


n/a (inaktív)    2005-11-14 08:36:00 [292]

Kedves Tibor!
Az a gondunk,hogy minimális lötyögést sem engedhetnénk meg magunknak,annyira pici és pontos felületet marunk.A FERM-el semmi gondunk motorikusan,viszont az új gépnek is van egy minimális lötyögése.Nagyon pici betűket figurákat marunk fába és a pontatlanság miatt ki-ki pattannak olyan felületek amiknek nem szabadna.Marókést is saját magunknak kellett csinálnunk,mert nem lehet olyan picit kapni amivel mi dolgozunk.Azért köszönöm a tanácsot!Tisztelettel:Lex

Előzmény: Hunka Tibor, 2005-11-12 16:20:00 [290]


Nagy Zoltán | 376    2005-11-12 22:30:00 [291]

Sziasztok!
Én egyenes csiszolót használok. Van fordulat szabályzás, lágy indítás, nyomaték tartás, szabványos felfogatás fúró-állványba. Az ára is hasonló és ezt tudom használni másra is. (fával ritkábban van dolgom)


Hunka Tibor | 8036    2005-11-12 16:20:00 [290]

T lex
Nekem a Ferm -nél azt mondták , hogy nincs szerviz hanem cserélik a rossz gépet. probáld meg .
Tibor


victorhu | 225    2005-11-11 18:43:00 [289]

Sziasztok!
A nagy kedvenc a Kress tachogenerátoros fordulatszám szabályzású felsőmarója. A típusszáma, ha jól emlékszem, 6990
50-60 eFt alatt ne számíts rá.
Üdv

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-11 17:21:00 [288]


n/a (inaktív)    2005-11-11 17:21:00 [288]

Üdv Mindenkinek!
Fa megmunkáláshoz milyen marómotort ajánlotok CNC-marógépre?Kisebb teljesítményű,de nagy fordulatú 2-3mm-es befogó szárral rendelkező gép érdekel.Tartós üzemmódú gép érdekelne!
Most a FERM tipusú gépet használom,de nem tudom,hogyan lehet csapágyat cserélni rajta. Előre is köszönöm az infót.Tisztelettel:Lex

victorhu | 225    2005-11-10 09:24:00 [287]

Jól mellényúltam, és elküldtem félkészen
Az igazi varázslat a megállitás, hiszen ami motor, az forog
Ha jól értem a helyzetben tartás tulajdonképp pici ide-oda léptetést jelent, ami az 1-2000-es felbontású encoderek és az esetleges áttételéezés miatt nem érzékelhető remegésként.
Ha az anyagi akadályoktól eltekintünk, akkor egy gecko jellegű, step/dir szervó szabályzással és a hozzá való motorokkal simán átváltható a léptetőmotoros meghajtás szervóra, annak sebesség és dinamikabeli előnyeit megnyerve.
Ennek elsősorban nagyméretű, gyors előtolást igénylő feladatok esetén lehet jelentősége. Olyanokra gondolok, mint faipari lapmegmunkálás, automatikus szerszámcsere gyors üresjáratai, stb.
Üdv


victorhu | 225    2005-11-10 09:17:00 [286]

Szia Denkiki!
Köszi a részletes leírást.
A visszacsatolás, mint különbség nyilvánvaló volt, de a motorok lelkivilága igen távol állt tőlem. Akusztikusnak tanulva sose hittem volna, hogy valaha foglalkozni fokok velük

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-09 22:19:00 [285]


n/a (inaktív)    2005-11-09 22:19:00 [285]

Szia Victor!
Nos... szervónak nevezhetünk minden olyan mozgatáshoz használt motort, ahol fontos a mozgás (elfordulás) mennyiségének pontos ismerete. Ez csak úgy lehetséges, hogy a motor aktuális pozicióját minden pillanatban ismerjük, továbbá tudjuk a mozgás pontos irányát és célját.
Itt lóg ki a sorból a léptetőmotor. A léptetőmotoroknál is tudjuk, hogy egy impulzusra mennyi lesz az elmozdulás, de nem tudjuk minden pillanatban megmondani annak pozicióját és célját (remélem ez így érthető). Ez azért van mert egy léptető motor mozgatása nem kontrolált mozgás. Tegyük fel, hogy a munka során valamilyen külső fizikális behatás miatt a motor elmozdul az elektronika által tárolt pozicióból. A véletlen elmozdulásról semmi sem tájékoztatja a vezérlőt, így az onnan folytatja a munkát ami benne tárolva van (így a gép által elvégzett munka nem lesz azonos az elvégzendő munkával). Szóval a léptetőmotoros vezérlő köztük az István féle hobby cnc is, csak vezérel, nem szabályoz! (a két végálláskapcsoló pozicióján kívül semmilyen valós adatot nem tudunk a motor helyzetéről) A vezérlés során kijuttatunk egy mennyiséget a kimenetre, de azt már nem nézzük meg, hogy a kimeneten valóban az a kiküldött mennyiség jelenik-e meg. A szabályzás ezzel szemben foglalkozik a kimenő mennyiséggel, és szükség szerint korrigálja azt (ilyen pl. az erősítő kapcsolásokban használt visszacsatolás is).
Ebből következik, hogy maga a szervó nem a motor típusától függ, hanem attól, hogy az vezérelt, vagy szabályzott.
A legelterjetteb szervó hajtásra használt motor a DC motor, ezek a motorok mindég keféssek. A fent leírtakból következik, hogy egy AC, sőt egy léptetőmotorból is készíthető szervó hajtás, csupán azt az eszközt kell hozzá kapcsolni, ami figyelni tudja az aktuális poziciót. Egyszerűen és nem szakmaian szólva szervó = szabályozás.
AC motorok: elsőnek vegyük a kefe nélküli AC motort. Ennél csakúgy mint a léptetőmotoroknál, a gerjesztett rész az állórész. A legfőbb különbség ott addódik, hogy nincsenek előre deffiniált poziciók, mint a léptetőmotornál. Egy léptetőmotornál, ha a motor 1,8°-ot fordul egy impulzusra akkor 360°/1,8°=200imp. Vagyis 200 impulzusra tesz meg egy fordulatot. AC motoroknál a motor irányítása történhet pl. ugyanúgy mint a léptetőmotoroknál, de az erre kapcsolt 200imp. egyszer pl. 10ford. másszor 12ford (ilyen értéket nem is közölnek ezeken a motorokon). Éppen ezért ezeket a motorokat csak valamilyen szabályzással lehet a megfelelő pozicióba forgatni.
A kefés AC motoroknál az álló és a forgórész is gerjesztett, mégpedig úgy hogy azok egy egymással ellentétes erőteret képeznek. Lényegében az álló és a forgó tekercs sorba van kötve. A forgórész tekinthető DC motornak is azzal a különbséggel, hogy itt nem egy állandó mágnes hozza létre az álló mágneses teret, hanem az állórész tekercsén átfolyó áram (ami ellentétes mágneses mezőt hoz létre a forgórész mezejével) szabályozni könnyebb ezeket a motorokat, mint a kefe nélküli motorokat. Pl. az irányváltás egyszerűen megoldható ha az állórész tekercsének "polaritását" felcseréljük. Azért tettem idézőjelbe a polaritást mert váltóáramról van szó. Ja és a kefés AC motorok is két kivezetésűek, akárcsak a DC motorok. Ha párhuzamot kéne vonni akkor DC motor = AC kefés, léptetőmotor = AC kefe nélküli.
Pozicióban tartás: A léptetőmotoroknál egyszerű a pozicióban tartás, lévén csak annak a tekercsnek kell folytatni a gerjesztését, amelyik az adott pozicióhoz tartozik. Mivel a DC és AC kefés, kefe nélküli motorok csak szabályozhatóak, ezért ott egy enkóder követi nyomon az elmozdulást. DC és AC motoroknál kivitelezhetetlen a tartóági áram használata, ezért az enkóder folyamatosan figyeli a motor aktuális pozicióját, szükség szerint korrigálva azt. Így valósul meg a pozicióban tartás, ami valójában nem is tart, csak a legkisebb elmozdulásra is visszaforgatja a motort az eredeti pozicióba. Mivel ez valójában nem tart pozicióban csak korrigál, előfordulhat egy nagyobb fizikális behatásra, hogy a korrigálás lassú, vagy következmények nélkül már nem korrigálható. Az ilyen mechanikáknál nem bízzák ezt a feladatot a korrekcióra, itt egy külön pozicionáló motort (fékmotor) használnak.
hali!


victorhu | 225    2005-11-09 21:10:00 [284]

Szia Denkiki!
Köszönet az áttekinthető összefoglalóért.
Kiegészítenéd a szervomotorokkal is?
Van belőlük AC / DC, kefés, kefe nélküli. Ezek hogy működnek, és hogyan állítják meg egy adott pozícióban?
Üdv

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-09 20:45:00 [283]


n/a (inaktív)    2005-11-09 20:45:00 [283]

Szia Coco!
Nos a fórum arra van, hogy a feltett kérdésekre adott válaszokat minden érdeklődő láthassa, felhasználhassa. Épp ezért én most itt adok választ a kérdéseidre.
Szóval a léptetőmotor és az egyenáramú motor felépítése között az az első lényeges különbség, hogy az egyenáramú motor esetén a forgórész gerjesztett, az állórész egy állandó mágnes segítségével, gyakorlatilag egy homogén mágneses mezőt képez. A léptetőmotor esetében ez pont fordítva van az állórész gerjesztett és a forgórészben van az állandó mágnes. Ez eredményezi a két motor lényeges eltérését, meghajtás szempontjából. A DC motorokon két kivezetés található (egy + és egy -). A tekercsek közti átkapcsolást maga a forgórész végzi. Az áramot a forgórészhez kell vezetni, erre a forgórészen kiképzett érintkezők, és az állórészben található kefék szolgálnak. A forgórészen levő érintkező sor (3 tekercs esetén) 360°/3=120° vagyis 120°-ként vannak az érintkezők. Ahogy a forgórész forog, az álló kefék, mindég egy másik tekercset gerjesztenek (másik érintkezőhöz érnek). Ebből is látszik, hogy egy DC motor megforgatása tulajdonképpen semmilyen elektronikát nem igényel.
A léptetőmotorok esetében ilyen kapcsolási lehetőségre nincs mód, lévén az állórészben van a tekercs. Itt a tekercsek végeit egy az egyben kivezetik, és egy külső elektronika (vezérlő)kapcsolgatja őket egymás után, ami helyes bekötés esetén a tengely forgását eredményezi.
A léptetőmotorok előnye a DC motorral szemben, a fix pozicionálás, könnyű pozicióban tartás, nagy indítónyomaték. Ezzel szemben a hátrányai: fix pozicionálás, magas fordulatszámon hirtelen eső nyomaték. Előnyként és hátrányként is írtam a fix pozicionálást ennek az az oka, hogy a léptetőmotorokon fel van tüntetve egy szög amit a motor egy impulzusra elfordul. Ezáltal nem lehet a végtelenségig finomítani az elfordulási szögeket, így a nagyobb pontosságot csak áttételekkel lehet elérni. Ellenben a DC motorokkal, ahol a forgás folyamatos, nincs meghatározott elfordulási szöge.
Amíg a léptetőmotor esetén nyomonkövethető az elfordulási szög (a motoron feltüntetett értéket kell szorozni az impulzusokkal), addig egy DC motornál ez nehézkes, hiszen ott a kefék kapcsolgatják a tekercseket ("állítják elő az impulzusokat"). Belétható hogy ennek számolása igencsak nehézkes és pontatlan, itt jut szerephez az enkóder. Az enkóder egy olyan (többnyire kerek) eszköz, amin adott fokonként valamilyen jeladók, pl nyílások vannak. A nyílásokat fénnyel átvilágítva, majd a másik felére egy érzékelőt helyezve (van fény nincs fény elven) számolható az elfordulási szög. Ennek jeleit egy megfelelő vezérlőbe vezetve képes úgy kontrolálni a DC motort, hogy az adott számú szöget forduljon el. Ez is függ az enkóder felbontásától, ami lineáris is lehet.
A vezérlő pedig nem más mint egy olyan áramkör, ami a pl. PC által generált jelet lefordítja úgy, hogy az a motorok számára is "értelmezhető" legyen.
na hali!


Nagy Zoltán | 376    2005-11-09 20:01:00 [282]

Sziasztok!
Túlvagyok egy sikeres PIC műtéten és minden tökéletesen működik! Az élet szép.


n/a (inaktív)    2005-11-07 14:47:00 [281]

Segítséget szeretnék kérni!
Egészen jól haladok a konstrukció kidolgozásával, legalábbis a tervezőasztalon, de a meghajtás résznél egyszerűen elakadtam. Szó szerint nem tudom, milyen motorokat tervezzek be mozgató motornak. Sajnos nem vagyok villamos vénával megáldva, így nem igazán értem az egész rendszer működését a tervező szoftvertől addig, hogy megmozdulnak a motorok. Azért ennyire nem rossz a helyzet!:) Leírom, hogy én momentán mire gondolok. Az, hogy megtervezzek egy alakzatot 3D-ben nem ügy. Erre írni egy NC programot még megoldjuk. De itt kezdődik mindjárt a számomra első nem tiszta dolog. Az iskolai tanulmányoknál úgy nézett ki, hogy megvan a munkadarab geometriája, választok szerszámokat, előtolást, stb, és megírom az NC programot, ami aztán tartalmaz mindenféle útinformációkat, fordulatszámokt, előtolás értékeket, szerszámcseréket, stb. Ha jól értelmeztem a honlapon található bevezetőt, ez lenne az un. Gerber file, amit én csak NC programnak nevezek. Ezt tölteném utánna fel a gépre, és ha minden adott, akkor indulhat a megmunkálás. A hobby verzióban ez az NC program bekerül a CNC vezérlő szoftverbe pl. Mach2, és ez a szoftver a CNC vezérlőn keresztül hajtja meg a motorokat. Tehát pl. a Mach2 feladata az, hogy az NC programot megfelelő formában a vezérlő felé továbbítsa, ami majd meghajtja a mozgató motorokat. Nos, kb. itt fogyott el a tudomány, ugyanis a léptető motor, egyenáramú motor, encoder, vezérlő, stb témaköre már teljesen átláthatatlan számomra.:(
Sajnos ezt begépelni eléggé hosszú lenne, így ha valaki érezmagában erőt ahhoz, hogy kissé konyhanyelven tisztába tegye ezt a kérdést nálam, akkor kérem írja meg a számát a klbkukackontasetponthu címre, és szívesen felhívom!
Köszönettel: Kovács László


n/a (inaktív)    2005-11-07 06:45:00 [280]

Teljesen jónak tűnik! Én is tervesztem ilyesmit beépíteni csak az 2db 4148-al a tápok felé fogta volna meg a bemenetet (- irányba is). De ez is jó megoldás! Ilyen megoldás van az I/O feltétben is.

Előzmény: victorhu, 2005-11-06 21:19:00 [279]


victorhu | 225    2005-11-06 21:19:00 [279]

Kedves István!
A végálláskapcsolók galvanikusan csatlakoznak a PIC portjára. Ez magában hordja az ilyen bekerülő túlfeszültségek okozta meghibásodást.
A 10 V-tól működőképes induktív közelítésérzékelöim miatt egy kis átalakítást kellett csináljak. Minden adatvezetéket átvágtam és tettem bele egy soros ellenállást (4k7). A portlábakra egy-egy 4V3-as zener dióda került. Ez megvédi a bemeneteket a közelítéskapcsolóból érkező 13 V feszültségtől.
Még nem jutottam hozzá, hogy kipróbáljam. Szerinted okozhat hibás működést?
Üdv

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-06 18:44:00 [277]


Nagy Zoltán | 376    2005-11-06 19:52:00 [278]

Időközben már szét is szedtük. Úgyhogy nincs más hátra rendelek e-mailben egy újjat.Közsönöm a gyors segítséget.

n/a (inaktív)    2005-11-06 18:44:00 [277]

XV2 idegen feszültséget kapott és a PIC károsodott!!! Ez megmagyaráz minden rendellenességet.
Nem vagyok benne biztos, hogy ki tudjátok cserélni könnyedén, de nézzétek meg a dobozban a PIC-et és a feladatot mérlegeljétek! Ha nem válalkoztok rá, vissza kell küldeni hozzám és mi kicseréljük! A cseréhez meg kell lazítani a FET-ek hűtőjét alulról és a PIC-et kiemelve, ki kell csúsztatni a hűtő alol, majd vissza az újat, vigyázva minden lábára és rögzíteni a laza hűtőt.

Előzmény: Nagy Zoltán, 2005-11-06 18:15:00 [276]


Nagy Zoltán | 376    2005-11-06 18:15:00 [276]

Csak nem hagy nyugodni a dolog. A FET-ek rendben. (talán?) A GND és az XV2 között mérek durván 200 ohm-ot. Ha jól értem a PIC-et kéne cserélnem? Vagy ezzel párhuzamosan más is tönkre mehetett? Egy teljesen amatör ezt ki tudja cserélni, vagy hivjak segítséget?


Balu | 1039    2005-11-06 17:27:00 [275]

Sziasztok! Több baj is lehet! Nekem volt olyan gondom, hogy egy idő a motorok leálltak erőtlenek lettek (igaz ez nem az istván féle vezérlő volt), de a problémát a táp okozta! Kapcsoló üzemű volt és nem bírta. Volt olyan gondom, hogy az egyik motor egy bizonyos fordulatszámon nem akart menni az egyik irányba, itt a tartóági erőn állítottam és jó lett! A vezérlőm nekem akkor indúlt újra és hülyölt meg amikor az elszívást egy régi porszívóval oldottam meg és egy tirisztoros elektronika szabályozta a fordulatát. Kis fordulatnál ahol nagyon szikrázik a motor behülyítette a vezérlőt, persze egy elosztóba volt bedugva a vezérlővel! Azt is megfigyeltem egyszer, hogy amikor a már egy másik elszívót bekapcsoltam lépést vesztett az egyik tengely de ment tovább. Szóval zavarforrás terén is érdemes körülnézni marómotor stb. Sok sikert!


Nagy Zoltán | 376    2005-11-06 17:27:00 [274]

Hát egyenlőre megpróbálok lehiggadni. Majd holnap rábeszélem valamelyik villanyszerelő barátomat hogy nézze meg. Ha ő sem boldogul vele, megy szervizre. Köszönöm

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-11-06 17:17:00 [273]


n/a (inaktív)    2005-11-06 17:17:00 [273]

Meg kellene nézni a Szervíz menü alatti dolgokat! Elsősorban a Végállás bemeneteket érintő méréseket! Gyanus a PIC! Valamint mérni kellene feszültséget a GND és a Vcc között (főleg akkor amikor megbolondul a rendszer)! Az X tengelyen a FET-eket is ellenőrizni kellene.
Nézd már meg, hogy X motor nélkül (kikötve) is megbolondul egy idő múlva?!
Ha nem boldogulsz vele, küld vissza szervízre (kivizsgáljuk)!

Előzmény: Nagy Zoltán, 2005-11-06 17:07:00 [272]


Nagy Zoltán | 376    2005-11-06 17:07:00 [272]

Sziasztok! Egy kis segitségre lenne szükségem. nem tudok rájonni hogy mi a gond a jelenség a következő:az x tengely motorja nem hajlandó csak egy irányban forogni, ha rákötök egy masik motort az 1-2 órát forog utána az is csak egyírányú lessz.Ha ugyan azt a motort átteszem a másik tengelyre ott tartósan jól müködik. Egy idő után az egész rendszer összeomlik a motorok ide-oda rángatóznak a vezérlő meg próbál folyamatosan ujra indítani. Ez utobbi jelenséget először csak a turbocnc-vel produkálta, de most már mindegy ,hogy milyen programmal próbálom működtetni mindig meghülyül csak idő kérdése ,hogy mikor. Lehet ,hogy kicsit zavaros amit leirtam de már tök ideg vagyok ...


Hunka Tibor | 8036    2005-11-05 16:35:00 [271]

T Imi
Köszi a tanácsot , a csapágyakat megvettem .
Tibor


n/a (inaktív)    2005-11-03 23:03:00 [270]

Kedves CnC!
Nagyon érdekes, amiket írtál. Nekem sajnos valamiért tényleg instabil az RTAI, mindig kivágja a taskomat,ha periodikus módban használom, és gyakran változtatom a frekvenciáját (ez kell a gyorsuló mozgáshoz). Nem tudom, mi az oka, de több gépen és fordítóval is próbáltam. RTAI 24.1.13-ast használok 2.4.22-es kernelen az rthal5 patchel.
Jól értem, hogy megy 2.6-ossal is már az RTAI?

Én nem láttam bajokat a tcp/ip-vel, neked rossz tapasztalataid vannak? Nekem tetszik benne, hogy a kliens futhat más gépen is. Érdekes, hogy USB-vel jől megoldható a dolog. Gondolom szoftver oldalon is nehézkesebb kicsit.

Előzmény: n/a (inaktív), 2005-09-27 15:18:00 [182]


n/a (adathiba) |    2005-10-29 08:35:00 [269]

Kedves Urak! Ismét egy destruktiv megjegyzés: ne misztifikáljátok túl a csapágykérdést sem amatőr szinten. Két hozzászólással lejjebb ajánlottam az SKF internetes katalógusát. Minden csapágy minden adata benne van, méret, tűrés, terhelhetőség radiális és axiális irányban. A csapágyház és a tengely mérettűrése is kiválasztható, nem kell számolni sem. Az orsókhoz használható méretűek több kN-al terhelhetők többtízezres fordulatnál. A tényleges fordulat max néhány száz f/p. Egyébként a sima egysoros mélyhornyú (6***)csapágyaknál is ajánlott kb 10% axiális előfeszítés a futáspontosság növelése érdekében.Ez pedig nagyjából fedezi az előtolóerőt. De próbaként told meg kézzel "Y" irányban a "Z" tengelyt és mérd meg az elmozdulását. Nagyságrendekkel nagyobb, mint a csapágylógás. Egy szónak is száz a vége: SKF katalógus, kínai csapágy. (A számuk azonos, de az áruk egy nullával eltér)


Kristály Árpád | 3080    2005-10-28 20:51:00 [268]

Tibor!
Igen létezik, a hatásvonala hasonló a kúpgörgős csapágyhoz. De láttam mát olyat is, hogy egyrésze mélyhórnyú csapágy a másik része pedig támcspágy. Nagyok sok info található "Kovács Gördülő csapágya atlaszban" De sokat segithet " R Tibauth Gépelemek cimű kiadvány is. továbbá rengeteg info van a pattantyús sorozatban is ezek régi kiadásuak de könytárban és nálam fellelhetők. Ha valamiben tudok segíteni irjatok!
Üdv.: Árpád
Hallihó!

n/a (adathiba) |    2005-10-28 16:45:00 [267]

Ezek a ferde hatásvonalú csapágyak. Az SKF online katalógusban utánanézhetsz, 7000-es sorozat

Előzmény: Hunka Tibor, 2005-10-28 16:04:00 [266]


Hunka Tibor | 8036    2005-10-28 16:04:00 [266]

T Coco
Én is eben a cipöben járok , nekem azt mondták ,hogy létezik olyan csapágy ami egyszerre radiális és axiális is.
Most fogok utánna nézni ! Ha lessz adatom irok.
Tibor


victorhu | 225    2005-10-28 07:36:00 [265]

Sziasztok!
A mechanika ismerete nélkül nehéz használható tanácsot adni, de próbálkozzál ilyennel vagy ilyennel.
Udv

Előzmény: localnet, 2005-10-28 02:19:00 [264]


localnet | 2    2005-10-28 02:19:00 [264]

Akkor milyen motorokat tudnátok ajánlani? Főként fém és műanyag profilok marására szeretném használni.


n/a (inaktív)    2005-10-27 21:20:00 [263]

3.5 Ncm nyomaték szerintem a saját mechanikád mozgatására sem lenne elegendő, de fémek megmunkálására semmiképp. Ráadásul a motor felbontása sem az igazi. Jobban jársz, ha veszel itt az Istvántól olcsó robotron motorokat, az kb. 10* erősebb ezeknél, de fémek megmunkálására az sem lesz alkalmas.

Előzmény: localnet, 2005-10-27 13:30:00 [261]


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 248 / 254 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   244  245  246  247  248  249  250  251  252   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊