A gépen 3.000 mm-es száladagoló van ( régen volt ilyen munka is ) ekkor a legnaggyobb alkatrész D 30 L 107 mm szintén nem szeretném ha leesne a forgács közzé. Ilyenkor már csak kézzel lehet megfogni ( nincs olyan nagy csipeszem ) ilyenkor is praktikus a kiszeletelt dob. ( csapágyas ütköző ) Lényegében ez egy célgép , sokkal kényelmesebb rajta dolgozni mint egy csúcsesztergán. Főleg , hogy tudja a konstans vágót is , van hozzá pneumetikus elszedőm is ( ilyenkor le kell venni a leesésgátlót )
Azért vágtam ki egy szeletet a dobból mert nekem igy kényelmes a munka , nem szeretem ha leesik az alkatrész." A verzió " Ráesik a leesés gátlóra ( igy neveztem el a rácsos vasat ) "B verzió " Kézzel vagy csipesszel kiemelem akár forgás közben is ( a huzott köracélt nem nehéz forgás közben kézbe tartani pedig 2300 1/min-nel is szokott forogni ) Ahogy irtam tokmány ütközőre dolgozom , a tokmány pofák közt holtjáték mentesitő rugó van , szintén kényelmi szempontok miatt ( saját fejlesztés )
Ezt akartam kérdezni, hogy mit vétett az a dob, hogy hiányzik belőle egy szelet... Általában az oválfurat, ami a leszúráshoz van kitalálva, nagyobb, mint a főorsó áteresztése. Ezt a Tos RT26-ot "feláldoztam", mert irgalmatlan rossz a hajtóműve (újra kellene fúrni az egészet) - attól még megválok, amúgy egyéb szempontokból meg kitűnő állapotú (ágyazat/főorsó). Van egy másik is bespájzolva, az majd tud gyógyulni ennek az alkatrészeiből. Azt meghagyom gyári kialakításúnak. (A másikon kétpofás hidros tokmány van, célgépnek használták, viszont hiányzik róla a menetmásoló és a kúpvonalzó, azt is tervezem felújításkor ráépíteni.)
Ja a képen az láthtó amint 16-os köracélt szurkálok lefele természetesn ütköző van a tokmányba , a revolver fejet már én fleszeltem ki igy kényelmesebb dolgozni rajta.
Üdv: Jó látni , hogy vannak még múködő dob-revolver esztergák föleg ha biznak benne és költenek is rá. Nekem is van 2 db , több mint 25 éve használom öket az eggyik Moszkvában készült a másik Kijevben , nyühetetlen strapabiró erős gépek semmi rezgés vagy remegés. Mondjuk nekem külön beton ágy van alattuk amiben vasszerkezet van ahoz van lecsavarozva.
Régebben én is sokat költöttem rájuk PL: frekiváltó , szervomotor , plc , stb. Bár egy linuxos nekem is jól jönne.
Most hogy írtad mintha az NCT-nél olvastam volna régebben olyasmit hogy ha 45 foknál nagyobb a szög akkor az X-re ha kisebb akkor a Z-re értelmezi. De ez csak halovány emlékkép, utána kellene nézni.
Hasznos lehet ha belegondolunk! Ezzel a verzióval vágtam spirál menetet is, vagyis x irányban. Nem ellenkezett!oda vágta' a mentet ahová akartam csak a menet emelkedést tartotta be a következő pontig mindegy milyen irányban, a gömbön is betartotta.
Azt tudtad hogy a Linuxcnc sem tökéletes? Most derült ki számomra (ennyi év után) hogy a kúpos menetet másként gondolják a régebbi verziók. Nálam! pont megtaláltam a határvonalat, a 2.7 a palástfelületen számolja a kúpos menet menetemelkedését! A 2.7.13 meg a z tengelyen, elképesztő! A gyári vezérlők hová számolják a kúpos menet emelkedését? Gondolom a z-re mint egy hagyományos csúcseszterga. Ha egy gépen készül a külső és belső menet akkor ok! de külön bukta lett, így derült ki számomra ez a különbség. Valamire még jó lehet ez az infó!
Vetesi75 | 1387
2023-08-18 23:23:51
[76]
A kód se maradjon le, mert érdekelhet valakit: "Magátmérő" helyett "készátmérő". A nagyolásban a G0 és azt azt követő G33 sorban: "+#13" helyett "-#13", és "-#7" helyett "+#7".
Köszönöm, ezt a leírást már a régebbi hozzászólásaidból le tudtam jegyezni (már régebben megrágtam rendesen a benne foglaltakat és futtatva egy-egy próbát lecsekkoltam élesben is) - ismerem. Igen, csak ennyi bajom van EMC G76-jánal, hogy nem ugyanott jár vissza. Nagyon szűk helyen nem lehet használni. Ezért is írtam a ciklust, mert már akkor is a belső menetben gondolkoztam. (Aláírom ezzel a késsel, ez a mostani felállás tényleg extrém volt - meg is rágódott kicsit a késszár hátulja...)
Közben gondolkoztam... A g76 nem egy átmérőn hozza ki a kést!mindig az aktuális fogást veszi figyelembe. Késszélesség + menetmélység legyen kisebb furatátmérőnél, és még a forgácsnak is kéne egy kis hely.
KoLa | 7220
2023-08-18 21:23:15
[73]
Az x átmérő persze hogy lemaradt az elejéről a kijelöléskor!
A hengeres menet, pont a g76-nak való! A kezdőponttal, és a vezetővonal távolságával a menetcsúcstól furatban tudod tartani a megmunkálást.
Egy példa: ( már nem tudom mi volt ez? de inkább a magyarázat a lényeg)
g0 z12.5 ( itt állunk be abba pozícióba ami a vezetővonal átmérője és kezdő Z-pontja ) ( innen számoljuk vissza a G76 , i beállítást )
( G76 ) (p = Menet emelkedés) (z = Menet végpontja z ) (i = A menetcsúcs távolsága a vezetővonaltól ) (külső menet esetén negatív előjelű ) ( Belső menet esetén pozitív előjelű ) (j = Az első fogás mélysége,nagyban befolyásolja a fogások számát) ( attól függően hogy milyen r szisztémát választunk ) (r = Mélység csökkentés: r1 azonos mélységű fogások ) ( r2 állandó területű fogások ) ( az 1 és 2 közötti értékek csökkenő mélységet és növekvő terület eredményeznek ) ( a 2 fölöttiek csökkenő területet eredményeznek ) (k = a teljes menetmélység pozitív szám) (q = Fogásvételi szög) (h = simító fogások száma) (e = A be és kivezető kúpok hossza ) (l = L0 : nincs kúp a menetvégeken) ( L1 : kezdő kúp ) ( L2 : záró kúp ) ( L3 : kezdő és záró kúp )
Szia! Az a gép és ez a múltkori kúposmenet-ciklus furatra adaptálva (csak most hengereset vág). G76-tal esélytelen lenne - x18.7-en jár vissza és még így sincs hely a forgácsnak a kés mögött. (Ez az egy furatmenetkésem van, ami ezt átéri, mert a "vékonyabbak" nyakalt kivitelűek - ezt meg sajnálom karcsúsítani.)
Nem azonosak a körülmények. Kézzel tekertem a főorsót, az adott forgási/előtolási sebesség függvényében történtek a lekerekítések, ami természetesen gyorsulás függő. Látod, g64-el bekerekedik a vége g33 alatt is. Sz@r a monitor + özön ellenfény (Relisys TE555, fókusz=kb.0), fotógép az jó, SONY, kis kompakt, 8x optikai zoommal...
Itt valami nem kerek:) Azonos körülmények között miért térnek el a fogások? a g33 a végpontig nem térhet el az egyenestől. Mivel készíted ezeket a fotókat?nokia3310-el?
Mindig is tiszteltem azokat akik így tudnak programozni! A Tiéd nagyon bonyolultnak látszik... Ezt próbáld ki! D Laci írta, egyszerű és jó kúpos menethez.
Szösszenet: Az történt, hogy g-edit-ben program hibajavítgatás közben, azt az axis felületen frissítve (vagy csak simán mentésnél?) kimerevedett a szerkezet. Újraindítást követően sem tudta megnyitni a szerkesztő a file-t, mintha sérült volna. Újabb próba, látszólag minden jól működik, míg hozzá nem nyúlok az adott állományhoz. Aludtam rá egyet, azután gondolkoztam kicsit. Ha tört számot szorzok törttel, és az eredményt az ismétlések kapcsán tovább szorzom törttel, akkor rövid időn belül tengernyi tizedesjegy és karakter fog keletkezni. Erre kitaláltam, hogy a kifejezést szorzom ezerrel, veszem az egész részét és visszaosztom ezerrel, így korlátozva a számjegyek számát*. Megnyitni, szerkeszteni csak az EMC (axis) indítása nélkül tudtam. Lehet, hogy elérte a 255 karakteres határt, az is lehet, hogy a 17 helyiértéket meghaladók figyelmen kívül hagyása ilyen szisztémával történik - nem tudom, csak azt, hogy ezt nem fogom elfelejteni. *Ezt lehet másképp is csinálni? Van rá valami bevett eljárás? Beteszem a kódot is - nem garantálom, hogy gépelési hiba mentes, mert adatot hordozni a két PC között csak papíron tudok.
m6 t1 g43 g7 g21 g18 m3 s325
#1= 5 (kiindulási érték Z) #2= 25 (kiindulási érték X) #3= 18.7 (magátmérő) #4= -8 (menet vége pozíció) #5= 1.814 (menetemelkedés) #13= 2.32 (menetmélység átmérőben) #6= 3 (kúposság a teljes hosszra) #7= 0.5 (a kezdő fogás értéke átmérőben) #8= 27.5 (fogásvételi szög - profil félszöge) #9= 2 (simító fogások száma) #10= 0.82 (szorzó a fogásvételhez - 1=egyenlő mélység) #11=[0.001*[round[1000*[#7*#10]]]]
Észrevettem, de nem tudom mire vélni. Erre az anomáliára én is kíváncsi lennék.(mert odáig van küldve, az konstans "változó") Igen saját küszködés, saját igényeknek megfelelően, mert az instant megoldás nem passzol a feladathoz. Ez most tényleg a sajáthoz (is) kell - full hobby*, (zőődenergiás projekt, ami évek óta áll és özön kúpos csőmenetet kellene vágnom) - nem bedolgozás. A vicc az egészben, hogy kb. 9 éve egy hasonló szitu (-k) kapcsán, akkor eszközhibásnak titulált PC ki lett a gépről dobva, ami a mostanit messze verte LPT sebességben! *Iparosra nem akarok áldozni, mert kb. passzol a tevékenységi körbe. (gyk. csőszerelés, automatizálás)
Szeretem nézni hogy mások hogyan használják a Linuxcnc-t! Tudom hogy a szerszámpálya rajzolása századpontos, a második fogás még szemüveg nélkül is rövidebb -z mint a többi! Kíváncsi vagyok a kódra, Te írtad biztosan.
Sziasztok! Egy kis előzetesként küldöm ezt a videót a "Lefagyott az EMC2 - csak a főkapcsoló segített" című szösszenethez. Lesz majd kód is, benne a megoldással, hogy hogyan kerülhető el az esemény. Íme a mai napi küzdés eredménye:
Vetesi75 | 1387
2022-05-11 21:57:20
[54]
Sajnos nem épül, stagnál, időnként félkészen használatban...
KoLa | 7220
2020-08-05 22:10:42
[53]
Nekem még megvannak ezek a programok!valahol. Béni fórumtársunk web lapjára illenének mert, Ő írta őket! Windows alatt kell futtatni, és a Linuxcnc ngc fájl-t kreálnak! Van egy hatszög, és egy excenter esztergáló is! Most nem tudom likelni, de ha megtalálom őket akkor feltöltöm valahová!
Ez sima G33 ismételve. 2012-ben Kola próbálkozott hatszöggel, akkor alaposan ki lett tárgyalva. Ha nem muszáj, Robsit mellőzném - ennek az okát leírtad. (Nem a DOS-szal van bajom.) A speciális igény most 2-3db "kalapácsnyél-lyuk"* , amihez nem biztos hogy kellene szoftvert fejlesztetni. *+a kíváncsiság.
Robsy-nak vannak kifejezetten ilyen speciális igényekre "szoftverei". Az a gond csak hogy DOS alapú, és még a fórumon senki nem mutatta be hogy használná, vagy lett volna valaki aki a tapasztalatait ezekkel kapcsolatban megosztaná.
Hatszög szerintem szóba sem jöhet, mert ez a legkisebb fordulatom. Majd ugyanezt szeretném kúposan, majd furatba. Ha így haladok vele, még a végén nyéllyuk is lehet belőle a műanyagkalapácsomhoz.
KoLa | 7220
2020-05-14 20:59:35
[48]
Sok sikert a gépedhez! majd követem a fejleményeket.
A dob forgatása szíjáttétel + az eredeti homlokfogaskerék-hajtás. (Utóbbi rendesen rendbe téve.) Ha meglesznek a feltételek hozzá, majd lesznek távolabbi képek is. (A kupi is nagy, de nem ez a fő oka.)