HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Esztergálás

Trükkök, megoldások, CNC átalakítás, építés...

 

Időrend:
Oldal 873 / 955 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   869  870  871  872  873  874  875  876  877   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

abit | 222    2009-04-26 21:34:00 [4170]

Szigma
Nálad milyen mértékegység a " kis szorulás "?

Szerintem a rötyin van ilyen mértékegység .A múltkor nekem ilyen szorulásom volt csak nem tudtam megmérni!
Szeretnék elmenni hozzád és megmutatnád nekema szakmát.Hogy kell megmunkálni "kis szorulással" egy csapágyházat(persze ha nem gond)
Megnézem hogyan csinálják a "nagyok"
Aztán, ha nem fogom magam nagyon szégyellni akkor megmutatom én is a szánalmas gépemmel ami 4 Tonnás és a munkaterülete csak 580*380*380 és,+-0,005 mm en pozicionál,hogy hogyan csinálom én mint amatőr .Persze utána megcsinálom úgy is ahogy te mondod mert biztos én vagyok a hülye és kétbalkezes.
Aztán meglátjuk.....
Szóval csak annyit mondanék hogy óvatosan azokkal a nullákkal.
Senkit nem akartam megbántani és elkeseríteni sem csak rádöbbenteni, hogy hol is van a hobby gép határa(de ez így is van jól hiszen, ha egy 500 000 ft os gépel ami 150 kg -os is meg lehetne csinálni ilyen pontosra az alkatrészeket, akkor minek kellen 4 Tonna és 15-100 millió hozzá)

Szigma, ha ezt bebizonyítod, akkor cserélek veled gépet azonnal.Lehet hogy akkor beférnék a garázsomba!!!
Üdv

Előzmény: Szigma, 2009-04-26 10:39:00 [4152]


n/a (inaktív)    2009-04-26 21:09:00 [4169]

Jóindulattal kérdeztem felőle,majd mindennap nézem a fórumot és már rég nem látom.Hiányzik

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 20:52:00 [4167]


Szigma | 1007    2009-04-26 20:58:00 [4168]

Semmi gond avval, hogy jóindulattal szóltál egy látszólag kedvező vételi lehetőségről.
Én ugyanilyen jóindulattal írtam, hogy ez azért közel sem olyan kedvező, mint elsőre látszik.
Az a logikád pedig, hogy a 300-as alul méretezett, mert ugyanakkora motorhoz kétszer akkora munkadarab rakható bele, enyhén szólva nem sok hozzáértésre vall.
Egyrészt a forgácsolás teljesítmény igénye nem függ a megmunkált átmérőtől, ha azonos technológiai adatokkal forgácsolunk (fogás, előtolás, sebesség). Másrészt ha kétszer ekkora motor lenne benne (akár a 300-asban akár a Quantumban), akkor is lehetne olyan esetet találni amikor az is kevés lenne. Amikor pedig már a pontos méretre forgácsolás történik, akkor az a 300W már sok is azoknál a méreteknél amik itt szóba jöhetnek. Ennek tehát semmi jelentősége sincsen.
Amiért jobbnak tartok egy 300-ast az egyrészt az, hogy ha ugyanazért az árért olyat kaphatok amibe nagyobb átmérőjű és hosszabb munkadarab fogható be, akkor egyértelműen ez utóbbinak jobb az ár/használhatóság mutatója, ha egyebekben nincs jelentős különbség.
Ugyanis a 300-asnál ritkábban fog előfordulni, hogy éppen egy picivel nagyobb alkatrészt akarunk megmunkálni, mint ami befér a gépbe.
Másrészt a Quantumon a hossz mozgást a gép végén lévő tekerővel kell csinálnod, ami rohadtul kényelmetlen tud lenni amikor a tokmány közelében dolgozol, márpedig az esetek többségében ott dolgozol. Aztán a hosszmozgást a menetes orsóval végzed ami (vagy az anyája) ezáltal jobban fog kopni, mintha csak a gépi előtolásnál vagy menetvágásnál használnád. Szóval a Quantum jóval szerencsétlenebb konstrukció mint a barkácsáruházakban kapható 300-asok.

A két gép egyéb dolgaiban pedig nem hiszem, hogy akkora különbség lenne, hogy az a fenti hátrányok ellenére a Quantum javára billentené a mérleget.
Egyiknél se tudható, hogy milyen öntvényből, milyen technológiával készült. Azt se tudhatjuk, hogy melyikben milyen minőségű csapágy van. Viszont abban biztos vagyok, hogy a Quantummal se lehet pontosabban dolgozni, mert a két gép konstrukciója ebből a szempontból azonos, pusztán a méretében van némi különbség. A 300-assal is simán produkálható az esztergálási technológia által elérhető pontosság.

Az ár egyáltalán nem biztos, hogy arányban van a minőséggel.
Ez a régi beidegződés már számtalanszor megdőlt. Legtöbbször a nevet kell megfizetni egy drágább áruban, és semmivel sem jobb a minősége mint a kevésbé nevesnek.

A fentiek természetesen pusztán az én szempontjaim szerinti véleményem. Ettől függetlenül bárki vegyen magának Quantumot ha neki az jobban tetszik.


Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 11:44:00 [4160]


n/a (inaktív)    2009-04-26 20:52:00 [4167]

HA nem tünt volna fel,az alabb kommentalo essmintsandor nagyerdemü közremüködesenek hala egy jo ideje nem irkal a forumba,pedig csak tanulni lehetett tölle!
ES mint latom ismet kezdödik ez elöröl.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 20:40:00 [4166]


n/a (inaktív)    2009-04-26 20:40:00 [4166]

Hova lett Laslie?

SquirrelTech | 788    2009-04-26 18:31:00 [4165]

"Nem állítjátok, ez egy szakmai fórum?" Nevében is benne van: HOBBY+CNC...

Hogy egyre több a szakmai és építőjellegű hozzászólás, dokumentáció, produktum - akár (képzett) szakember részéről, akár nem - az inkább megköszönhető, mint sem fikázandó tény.

Én viszont be is ismerem, tényleg állatira tájékozatlan vagyok még mindig a terén. És még rengeteg egyéb másban is! Egyik szakkönyvem sem adott olyan választ, amiből biztos elhatározásra juthatnék, pedig roskadozik alattuk a polc. És a nagyon tájékozott mókamiki sem válaszolt a feltett kérdésemre... Én pedig nagyon szeretném tudni.
És még sokan, sokmindent nagyon szeretnének itt tudni.

Megjegyzem én, ha tudok másnak, örömmel segítek. És nem az okoz örömöt az életemben, ha kiröhöghetem. Nem is ezért járok ide.

Hosszasan fejtegeted a véleményed ugyan, de még sehol semmi sem lett pontosabb precízebb.

"Valójában, nem tudom, hogy mitől lettünk volna előrébb" : Ez az amitől nem is leszünk. Az értelmesebbje megpróbál megoldást találni adott kérdésekre és problémákra. Van amikor egyedül, van amikor közösen... Persze neked is jogod van elkönyvelni a dolgokat lehetetlenként. Tedd csak azt, neked lesz úgy jobb.

Ami személy szerint engem bosszant: kis idő múlva az én kérdésem már egy következő lapra csúszik, ám te még mindig nem tudsz ezred pontossággal megmunkálni. A szavaiddal élve: impozánsan burkolod közben, hogy nem is akarsz. De mégis ez ki másnak a baja?!

A butaságot (már ha az) neked sincs jogod diszkriminálni, sem itt sem máshol.
Mert ez pedig a te részedről nagyképűség...

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 06:53:00 [4148]


elektron | 15859    2009-04-26 16:02:00 [4164]

Pontos dolgot amúgy sem könnyű megcsinálni, oda kell figyelni, beleadni szíved lelked, mert ha nem az eredmény nem garantált, és az nem a gétől függ teljes mértékben.

Nekem is van pár negatív tapasztalatom, én mint nem esztergályos. Kb. 4 esztergályost látogattam már meg, de sajnos az eredmény kiábrándító volt.

Kis fúrógéphez csináltattam volna befogó patront, a furat, annyira nem volt a középpontban, hogy szörnyű. A kis esztergámra a főorsó csináltatásakor, az azon kiképzett kúp annyira nem passzolt a hozzá készített tokmánytartó tárcsához, volt benne jó pár fok kúposság eltérés, a csapágy ház esztergálásakor a csapágy vagy 10 kilós kalapáccsal nem akart belemenni, vagy beleesett, ahogy mondani szokás.

Másik esetben, menetesz szár végének megmunkálásakor annyira nem volt képes az illető, hogy egy futtert csináljon neki a fasza gépén, csak úgy ahogy sikerül.

Ezzel az egésszel csak azt akartam hangsúlyozni, hogy gyári jó géppel is lehet szarul dolgozni, ha az illető hozzáállása, vagy nem tudom mije nem megfelelő.

Én, a saját szerkezetemmel, ami annyira nem pontos, hogy az már mesébe illő, csak több órás, sokszori mérés segíségével, mindezeket később megcsináltam magamnak, és az olyan lett, amilyennek lenni kellett volna rögtön.

Kifejezetten hangsúlyozom, nem az esztergályosokat becsmérlem ezzel, hanem sajnos ilyen esetek, tapasztalatok is vannak.


n/a (inaktív)    2009-04-26 15:18:00 [4163]

NAhat megint itt ez a veszmadar a forumon?
Mar kezdett lenyugodni a hangulat az utobbi idöben,most kezdödik megint elöröl?
Hat nem vagta ki Istvan?


robroy007 | 2289    2009-04-26 13:55:00 [4162]

beleszólnék én is kicsit a dolgokba ha szabad

akikkel együtt dolgozok olyan esztergán csinálják napi szinten a százados megmunkálást (pl.:csapágy illesztés)aminek a kereszt szánja legalább 1 centiméter mozgást tud produkálni ha kézzel megmozgatom

nekünk "gyári gépünk van", azért idézőjeles mert évente max 10-12 db-ot tudnak legyártani olyan kicsik, és ők is hobby-ba indultak

most öntvény a géptest és lin. vezeték, golyós orsó, szervó hajtás
de ha nagyon akarom akkor 1 perc alatt annyi hibát tudok sorolni a gépen, hogy inkább visszavinnék németbe újra építeni az egészet, pedig ipariban is komolynak számít mind teljesítményben, pontosságban

de ha megfeszülők akkor százas szériában tudok +/- 0,02-on belül dolgozni vele
van egy gyári nem hamisított mitutoyo mikrométerem amivel tudok százados osztás mellett 0,005 (5 ezredes) pontossággal mérni de ha nagyon belehúzok akkor 0,0033 -is megy szemre saccolva

A 8x-os 0,1-es osztású nagyítón századra lehet mérni a szerszám méretét szemtől, fáradságtól, embertől függően, egyszer kipróbáltuk ki mit mér ugyan azon a szerszámon volt eltérés de a mikroszkóphoz képest még mindig 0,05-on belül volt mindenki

de mindezeken felül a százados mérő mikroszkópunk is amivel szintén tudom ezeket a méreteket hozni

van egy elméleti mérési és gyártási méret meg van a gyakorlati pontatlanság

nekem sikerült egy nagyon jó kis esztergán olyan sz.r illesztést csinálni hogy mindent kezdhettem újból

Az én tiszteletteljes véleményem hallgatni arany, és jobb adni mint kapni mert azt meghálálhatják ha érdemesek vagyunk rá

lehet kapni ezredes visszatérési pontosságú érzékelőket, azokhoz golyós orsót, és lin. vezetéket, gyári kipróbált sok pénzért fejlesztett vezérlőt (vagy Istvántól kis költségvetésűt ami akár lehet hasonlóan jó) eddig minden pontos
akkor már csak stabil vázra kell feltenni ezeket

na és ekkor jön a nehézség: derékszögbe és párhuzamosan legyen minden (ez a nagyoknak se könnyű feladat) és azt meg is tudd mérni
itt válik szét szerintem a gyári és a hobby leginkább egymástól

kell az ismeret nem tagadom, de a gyakorlat is fontos és a kettő összetartozik

aki pedig csak kiröhögi a másikat esetleges tudatlansága vagy lehetőségei miatt az nálam nagyon mélyre tudja ásni magát

és kedves Essmint Sándor mutass légyszives kicsiny hazánkban még egy olyan fórumot ami cnc gépekkel foglalkozik, és nem gyári oldal
ha ez sikerül akkor lehet boldogok leszünk, és elgondolkodunk rajta, hogy ismeretet cseréljünk velük ezzel is építve mind magunk és mások tudását, nem pedig lehurrogni a másikat


n/a (inaktív)    2009-04-26 12:09:00 [4161]

elrontottam:

"és a profi a TOS-nál kezdődik" helyett "az Ipari a TOS-nál kezdődik" akart lenni.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 11:44:00 [4160]


n/a (inaktív)    2009-04-26 11:44:00 [4160]

Ejha.....szólok a kollégáknak,h ha valaki akar olcsóbban venni esztergát, mint amennyibe kerül, akkor van egy, erre vitafórumot robbantok ki....
...Én nem vagyok szakember, pusztán 2-3 éves szakmai tapasztalatom van /igaz mérésből is/, jelenleg nem a szakmámban dolgozom /immáron 5. éve, tehát felejtek.../, de nagyon szeretek forgácsolni és hobby szinten a maximumuot kihozni magamból/gépekből stb. Mondhatnám úgy is, hogy van a hobby a profi meg az ipari. A hobby amit az Obiban meg a Praktikerben kapsz a Profi a nagy gyártók kis gépei /Opti,Bernardo,KAMI stb./ és a profi a TOS-nál kezdődik.Ha ezt vesszük akkor én a profit próbálom megközelíteni.
Ennek azért vol jelentősége hogy felvázoljam,h miért BMW a kis Quantum gép. Az olcsóbb 300as gép ugyanakkora motorteljesítménnyel nem fog jobban dolgozni, mert ugyan akkora a otor, de kétszer akkora munkadarab fér bele, tehát ebből arra kell következtetni, h az utóbbi alulméretezett (gondoljunk bele egy 2t személyautóba 1.6 szívóbenzines motor vagy egy 1t autóban ugyan ez) és utána jönnek csak a minőségbeni különbségek a megfelelő keménységű nyugtatott szürkeöntvény gépágy ami egy normális gyártónál normalizáló kemencéről normalizáló kemencébe jár és fél épeket pihentetik.Aztán jön a csapágyazás.Nyilván az olcsóbb kategóriánál golyós csapágyak vannak, de valamelyiknél márkát használnak csekély "kotyogással" valamelyiknél meg berakják az első 10forintos csapágyat ami belemegy.......mínőségbeli különbségekre is kell gondolni és nem csak arra hogy hú de olcsó.Viszont akinek elég a kisebb megmunkálási és ismétlési pontosság, annak valóban értelmetlen kisebb és drágáb gépet venni.

Tehát a lényeg az, hogy ha valakinek kell egy az eredtei árnál 30e vel olcsóbb kiseszterga, akkor nézze meg a www.optiweb.hu oldalon, ha jól látom még megvan.


Robika37 | 725    2009-04-26 11:39:00 [4159]

Kedves Sándor !
Ellenben veled én minden nap benézek erre a fórumra, igaz elég ritkán szólok hozzá.
Az oka : mindig akad aki jó széndékkal segít a másikon. Sajnos olyan is aki ok nélkül kritizál és bomlaszt . Nos az alapvető elméleti tudást bárki megszerezheti mint forgáscolás, mint méréstechnikában. Mindig lesz olyan emberke akit a körülmények és a "géptelenség" rávisz arra hogy nem a berendezésének megfelelő feladatot választ és lesz köztük olyan önfejű is (pl. jómagam) aki csak a saját kudrcaiból hajlandó okulni. Én nem nevetném pláne nem RÖHÖGNÉM ki őket mert ugye emberségében ne bántsuk már egymást és ugye olvasni biztosan tudunk ha már leírni sikerül a dolgokat...
Szép napot! Robika

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 11:21:00 [4157]


Szigma | 1007    2009-04-26 11:39:00 [4158]

Azt hiszem kevered a dolgokat.
Szó sincs saját építésű gépről. Gege és én is gyári, de hobby célú esztergáról beszéltünk.
Itt hasonlítottam össze az általa BMW-nek nevezettet egy 300-as másikkal, és ebben nem találtam semmi különbséget, noha szerinte szinte egy nagyságrend pontossági különbség van a kettő között.
Az általam elérhető pontosságot is erre a saját (nem készítésű, hanem tulajdonú!) 300-as gépemre írtam.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 11:21:00 [4157]


n/a (inaktív)    2009-04-26 11:21:00 [4157]

Valóban „útközben” volt.
Ettől függetlenül, tartalmi eltérést nem látok a Te és az én véleményem között.

A két mondat között sem látok ellentmondást.
Ha egyszer valamit nem lehet, akkor azt megmosolyogtató erőltetni.
Kezdjem el részletezni, hogy egy golyóscsapágyat milyen irányba „illik” terhelni?
Te is tudod, én is tudom. Ettől, mindenki tudja?

Írjam azt, ha profi csapágyazást akarunk, használjunk siklócsapágyat?
Meglehetősen érdekes reakciókat váltana ki. Nem csak azért, mert amatőr körülmények között rázós.
(Ott van még a tudatlanság problémája)

Valójában, nem tudom, hogy mitől lettünk volna előrébb, ha azt írom, hogy az „ezredes” méretpontossághoz „nagyon kicsi” felületi érdesség dukál. Amihez, „nagy” csúcssugár kell, ami „nagy” előtolást igényel. Ehhez, bizony nagyon masszív ágy és szán, meg főorsó kell.
A fenti körülmények egy általunk épített géppel megvalósíthatatlanok.
Mert, ha bármelyik tényező nem adott a dolog értelmetlen.

Van, aki ezeket magától is átlátja. Aki, meg nem, sokra menne a dologgal. Az illető, csak „számháborúzik”.
Megpróbál minél impozánsabb számot mondani.

Előzmény: Szigma, 2009-04-26 11:04:00 [4154]


Csaba | 637    2009-04-26 11:16:00 [4156]

Még valami, szerintem itt senki sem a NASA- nak a beszállítója! Vagy igen? Bár ott sem sokkal jobb a helyzet mert az egyik sikló azért esett szét mert olyan tömítést használtak ami nem bírta a mínusz 5 fokot, nem 50-et csak 5-öt.

Csaba | 637    2009-04-26 11:09:00 [4155]

Csak úgy mindenkinek!
Mindenki hajtja a jobb és pontosabb alkatrészeket golyósorsó lin. tengely öntvény asztal stb. Akkor miért ne lehetne ezekkel pontosan dolgozni? A vezérlést se felejtsük ki sokszor az is okozhat pontatlanságot és ilyenkor jönnek elő a tizedek! Persze minden körülménynek ideálisnak kell lennie , még a hőmérsékletnek is, de!! Tapasztalatom alapján állíthatom ,hogy a jó hobbi és a gyári gépek között a legnagyobb eltérés a megmunkálás sebessége között van ,persze egyebek mellett, megmunkálható méret stb. Bár a sebességre Varsányi rácáfolhat) Látjátok csak jobb a hobbi, mert ha egy gyári "USA" megmunkálón gondot jelent a pontosság és mondjuk ha most kellene venni ilyen gépet 50-100 milláért , akkor én már csak nem lennék olyan hülye hogy megvegyem mikor valamivel olcsóbban is kijövök, mondjuk 1-2mill.-ből és megelégszem a pár százados pontossággal.
És vajon kinek mit jelent a pontosság, mondjuk ha nem illesztett felületről van szó sokszor az a fontosabb hogy minden legyártott elem egyforma legyen és ezt játszva lehet tartani a hobbi gépeken is. Persze ezt nem úgy értem hogy egyforma rossz legyen)) És azért végre el kell választani az esztergálást, marást és a köszörülést is , mert mind más és más célra kitalált és használható gépek.


Szigma | 1007    2009-04-26 11:04:00 [4154]

Biztosan bennem van a hiba, de nem úgy látom, hogy ugyanazt írtad volna. Persze attól függ, hogy nálad mit jelent a "nagyjából"?
Egyébként az én #4152-m nem a te #4151-edre szól, noha azután jelent meg, mivel
azt te aközben írtad, miközben és is írtam az enyémet.

Csak az alábbi két mondatodat vesd össze avval amit én írtam!

"Ha a főorsó golyóscsapágyon fut, még a századokat is elehet felejteni! "
"A lényeg, hogy a százados tűrésérték is megmosolyogtató. "

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 10:45:00 [4153]


n/a (inaktív)    2009-04-26 10:45:00 [4153]

„De az ilyen ember ne röhögje ki a másikat pusztán azért mert Ő képtelen arra amire a másik képes.”

Szerintem, olvasd el, amit írtál!
Nagyjából, ugyan azt írtam én is.

Előzmény: Szigma, 2009-04-26 10:39:00 [4152]


Szigma | 1007    2009-04-26 10:39:00 [4152]

Essmint Sándor és abit sem a válasz gombra nyomva írta a véleményét, de mivel az ezredet én írtam le, így gyanítom nekem szól a mondandójuk. Így a válaszom mindkettőjüknek szól.
Először is az ezred egy kérdésben szerepelt. Ugyan nem tettem szmájlit utána, mert nem akartam Gege-t kigúnyolni, de ez nem állítás volt így sem, hanem egy költői kérdés.
Aki valaha dolgozott esztergán vagy marógépen az tisztában van vele, hogy egyiken sem lehet ezredre dolgozni, ezen tehát akár RÖHÖGNI is lehet. Ugyan én is inkább végyé nézetét osztom, hogy inkább felvilágosítani kell mint röhögni.
Viszont azon RÖHÖGNI kell aki azt állítja, hogy csak tizedre lehet dolgozni ezeken a gépeken. Aki ezt állítja az nem ismeri a szakmát. Lehet, hogy Ő csak tizedre tud dolgozni ezeken a gépeken, de ez az Ő hibája és nem a gépé.
Persze a néhány százados pontosságot tartani macerás, ezt egy percig sem vitatom, de nem lehetetlen. Nekem ettől nem áll égnek a hajam. Gondoljatok bele, hogy az abit által írt 0.05 mit jelent a gyakorlatban. Ugyan nem írta le pontosan, hogy ez nála mit jelent. Azt, hogy adok egy méretet és azt ő +/- 0.05 pontosan tudja megcsinálni, miközben égnek áll a haja, vagy +/- 0.025 pontosan tudja megcsinálni (eközben talán már a hátán is feláll a szőr!)? Mivel írt egy mondatot 0.2-ről így inkább a +/- 0.05-ra szavazok.
Nos legyen egy 15mm furatú csapágy, ezt kell egy tengelyre illeszteni úgy, hogy kis szorulás mellett finom ütésekkel feltehető legyen. Ha Ő +0.05-ra csinálja, akkor szét kell verni a csapágyat mire fel lehet gyilkolni a tengelyre. Ha viszont -0.05-ra csinálja, akkor a műhely másik sarkából is rádobható a tengelyre. E két szélső eset között pedig a lottószámoktól függ, hogy lesz-e olyan ami megfelel a kivánalomnak. Aki csak így tud dolgozni az nálam nem szakember, csak egy barkácsoló hobbysta. Ami nem baj, mert nem kell mindenkinek mindenhez értenie, és ez egy hobby fórum. De az ilyen ember ne röhögje ki a másikat pusztán azért mert Ő képtelen arra amire a másik képes.

Előzmény: abit, 2009-04-26 09:39:00 [4150]


n/a (inaktív)    2009-04-26 10:32:00 [4151]

Többen hangoztatják, hogy ez egy szakmai fórum.
Ennyire, azért nem kéne elrugaszkodni a valóságtól!
A legtöbben az alaplépésekhez is messzire vannak, nem hogy szakmai legyen ez a hely.
Hobby oldalnak, pedig nagyképű.
Mint ahogy itt többen meg is jegyezték, ők született esztergályosok.
Kábé, ez lehet a helyzet.
Szóval, nevetséges.

Régebben, minden esztergályos (gépi forgácsoló) inas egy hónapot töltött a MEO nevű helyen szakmai gyakorlaton.
Vagy azért, mert rettentően buták voltak, vagy azért, mert a mérésnek komoly szerepe van ebben a szakmában.
Akik tanulták a szakmát és nem úgy születtek, azok tudják, hogy egyélű, vagy több élű szerszámmal nagyon különleges esetben lehet az ezred méretpontosságot teljesíteni.
VÉLETLENÜL SEM AMATŐR KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT!

Ott van a szerszámgép főorsójának problémája.
Ha a főorsó golyóscsapágyon fut, még a századokat is elehet felejteni!

Ha, van egy digitális tolómérő, ami századokat is mutat, az sem azt jelenti, hogy azzal század pontosan lehet mérni.

Csak érintettem a problémát.
Nem kívántam belemélyedni, mert ahogy látom a legtöbben a felszínt sem igazán karcolgatják.

A lényeg, hogy a százados tűrésérték is megmosolyogtató. Tekintve a szerszámokról szóló ismereteket.
Összetettebb dolog annál a forgácsolás, mint hogy veszek pár drága kütyüt.

Abból tényből, hogy valaki „ezredre” akar valamit megmunkálni, világosan látszik, hogy fényévekre van a szakmától.
Alapvető forgácsolási és méréstechnikai ismereti sincsenek.
Azért mond ilyen butaságot.

Előzmény: végyé, 2009-04-26 07:28:00 [4149]


abit | 222    2009-04-26 09:39:00 [4150]

Üdv Mindenkinek!
Szerintem sem kell azért nevetni! Az ezredes pontosságon viszont sajnos muszáj!
A százados pontosságon sajnos kell.A tizedes pontosságon már nem muszáj.
A 0,2 viszont megint kell (azért mert legalább ezt tudtuk tartani)
Van egy USA megmunkáló központom (mint sok fórumtárs tudja, mivel alkatrészeket készítek nekik)
Amikor 0,05 mm kérnek akkor égnek áll a hajam(nem azért mert nem lehet megcsinálni hanem mert nagyon macerás (befogási mód, satu pontosság, szösz, mösz, stb. Aki dolgozott már ilyen méretekben az tudja miről beszélek.
Persze ne vegyük el a többiek kedvét, de azért lássunk reálisan a dolgokat
Üdv
Abit


végyé | 443    2009-04-26 07:28:00 [4149]

Üdv
Aki be szokott nézni az tudhatja hogy ez egy hobby fórum, nem nevetni kell hanem okosan értelmesen felvilágositani.....


végyé

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-26 06:53:00 [4148]


n/a (inaktív)    2009-04-26 06:53:00 [4148]

Néha be szoktam ide nézni, ha nagyokat akarok RÖHÖGNI.
Olyan szintű a tájékozatlanság, hogy az már szinte fáj.
Esztergával, marógéppel ezred pontosan?
Ha, már a józanésszel hadilábon állunk, nem kéne néhány szakkönyvbe belekukkantani?
Nem állítjátok, ez egy szakmai fórum?


SquirrelTech | 788    2009-04-26 02:12:00 [4147]

Idő kérdése csak és nem kell tömörnek maradnia. Ha kész a szánszerkezet, esetleg szegnyereg is lesz, akkor azzal ki tudod majd fúrni / esztergálni a főórsót.

Előzmény: elektron, 2009-04-23 22:51:00 [4142]


SquirrelTech | 788    2009-04-26 02:02:00 [4146]

Szaisztok!

Egy kérdés vetődött fel nálam... Nem tudja valaki véletlenül, hogy a főorsóra szerelhető patronokon a kúp az milyen kúp? Eddigi keresgélésem oda vezetett, hogy egy bizonyos R8-as nevezetű hasonlít rá a legjobban, de mindehol csak angolszász méretezéssel látom. Nálunk is ez használatos (ez terjedt el) vagy valami más?

Szigma | 1007    2009-04-25 23:40:00 [4145]

Ha én tudok a 300-as gépemen 1-2 századra dolgozni, akkor ezzel tudnék ezredre is??
Ezt nem tartom valószinűnek, így nem látom mitől lenne ez olyan sokkal jobb. A motor teljesítménye pedig ugyan annyi. Szóval mitől is BMW ez a masina?

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-24 23:42:00 [4144]


n/a (inaktív)    2009-04-24 23:42:00 [4144]

lehet 300as gépet is kapni az igaz.....de ennyiért a 300as géppel max. tizedre tudsz menni, a százados pontosságot meg se közelíti, nem beszélve a motorteljesítményről stb. stb. szerintem egy Opti/Quantum gép a "trabant" és a "Porsche" között egy jó "BMW-nek" felel meg....

Előzmény: Szigma, 2009-04-24 00:47:00 [4143]


Szigma | 1007    2009-04-24 00:47:00 [4143]

Szerintem ez nem olyan nagyon kedvező ár. Ez elég picike gép. Ennyiért lehet kapni 300-as gépet is.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-18 13:25:00 [4136]


elektron | 15859    2009-04-23 22:51:00 [4142]

A főorsó 28mm, belül tömör, a tokmány 110mm-es belül tömör. Annakidején így sikerült.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-23 21:37:00 [4141]


n/a (inaktív)    2009-04-23 21:37:00 [4141]

Szépen forog a tokmányod, mekkora a tokmány és hány mm a főorsó átmérője?

Előzmény: elektron, 2009-04-23 18:44:00 [4140]


elektron | 15859    2009-04-23 18:44:00 [4140]

Ha esetleg valaki nem kezdett volna még eszterga építésbe, itt egy ötlet, mintának :



http://cnctar.hobbycnc.hu/elektron/eszterga/k2.jpg

és videó :

Eszterga "ala home made"


Devecz Miklós | 2652    2009-04-19 19:35:00 [4139]

Ennek német megfelelője.

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-04-19 18:34:00 [4137]


Devecz Miklós | 2652    2009-04-19 19:33:00 [4138]

Ez a cég forgalmazza, ha még mükszik.cég

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-04-19 18:34:00 [4137]


Törölt felhasználó    2009-04-19 18:34:00 [4137]

Köszönöm a választ !

Előzmény: HJózsi, 2009-04-15 21:40:00 [4134]


n/a (inaktív)    2009-04-18 13:25:00 [4136]

Üdvözlet az Uraknak!AZ OPTIMUMNÁL VAN EGY QUANTUM D140X250 VARIO BEMUTATÓ ESZTERGA 150+ÁFA HELYETT 120+ÁFA-ÉRT!!!CSOMAGOLVA,LEÍRÁSSAL,TOKKAL VONÓVAL!!!FENNT VAN A HONLAPJUKON IS:
http://www.optiweb.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=29

Robika37 | 725    2009-04-15 23:04:00 [4135]

Üdv!
Csúcsmagasságba csak egyszer kell beállítani azután el kell tenni az alátéteket. Gépkönyv sajna nincs , ötleteim is elfogytak honnét lehetne.
Robika

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-15 11:46:00 [4133]


HJózsi | 3862    2009-04-15 21:40:00 [4134]

Szia Miklós! Az orsóvédő rugótekercs a géppel együtt jött, nem külön beszerzés ... engem is érdekelne, hogy hol lehet külön kapni ...

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-04-12 17:38:00 [4124]


n/a (inaktív)    2009-04-15 11:46:00 [4133]

Köszi így már értem,de azért elég macerás lehet a furót középpontba hozni.
Érdklődnék sikerűlt e gépkönyvet szerezned a harántgyalúdhoz?

Előzmény: Robika37, 2009-04-14 23:32:00 [4132]


Robika37 | 725    2009-04-14 23:32:00 [4132]

Ezáltal előtolással tudsz fúrni, hosszabb furatot is mint a szegnyereg lökete.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-04-14 23:07:00 [4131]


Svertel Istvan | 736    2009-04-14 23:07:00 [4131]

Példáúl morse kúpos fúrószárakat is bele lehet helyezni .

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-04-14 22:39:00 [4130]


n/a (inaktív)    2009-04-14 22:39:00 [4130]

Mesterek kérdés?
a vásárolt esztergámhoz kaptam egy morse kúpos befogot amit a késtartóba lehet rakni.
DE mire jó ez???
Előre köszönöm a válaszokat.


n/a (inaktív)    2009-04-13 11:48:00 [4129]

te,ha csiszolsz,nem lehet a homlokodon szemcse??:)))

Előzmény: Szigma, 2009-04-12 18:18:00 [4125]


Szigma | 1007    2009-04-13 00:26:00 [4128]

Akkor az tökéletes lesz a keményfémhez.

Előzmény: Libus, 2009-04-12 20:46:00 [4127]


Libus | 1012    2009-04-12 20:46:00 [4127]

Igen, ez a korong arra való, hogy az elkészült lencsét olyan alakúra csiszolják körbe, ami illeszkedik a szemüveg keretbe, mintegy körbe csiszolják a megfelelô alakúra.
Természetesen rosszul írtam, a palástyán van a csiszoló réteg 2-3mm vastagon.

Előzmény: Szigma, 2009-04-12 18:18:00 [4125]


Teaway | 667    2009-04-12 19:37:00 [4126]

Azt fogja mondani, hogy már gyárilag rajta volt.

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-04-12 17:38:00 [4124]

Szigma | 1007    2009-04-12 18:18:00 [4125]

Szerintem ez a korong nem az üveg optikai felületének csiszolására való. Az valóban nagyon finom lenne. Ez viszont szerintem alkalmas keményfém köszörülésére. Valószinűleg én is ilyet használok, csak nekem a paláston van a szemcse nem a homlokán.

Előzmény: lari, 2009-04-12 16:32:00 [4123]


Törölt felhasználó    2009-04-12 17:38:00 [4124]

Szervusz Józsi !
Megnéztem a "SZABADALMAD", igazán figyelemre méltó.....Talán a színe...
Ami viszont jobban érdekel: Hol lehet beszerezni a golyósorsót védő rugótekercset?
Kérlek, ha nem titok írd meg.
Köszönöm.

Előzmény: HJózsi, 2009-03-29 13:12:00 [4112]


lari | 1186    2009-04-12 16:32:00 [4123]

Nekem van ilyen korongom felszerelve egy köszörűgépre, lehet vele keményfémet köszörülni de nem igazán hatékony. Inkább finomköszörülésre használható. Ha igazán gyorsan akarsz keményfémet köszörülni, akkor válasz bakelitkötésü gyémántot, az hatékony.
Gyorsacélhoz viszont nem érdemes gyémántban gondolkodni, oda inkább jobb a korundkő.

Előzmény: Libus, 2009-04-12 15:00:00 [4122]


Libus | 1012    2009-04-12 15:00:00 [4122]

Talán itt jó lesz a kérdés:
Szereztem üveg csiszolásása használt korongot, kb 120mm átmérőjű 15mm vastag tömör alu, aminek a homlokfelületére bronzba ágyazott gyémánt vagy valamilyen más gondolom igen ellenálló csiszoló szemcsék vannak ágyazva.
Kérdés: vajon használható ez a korong keményfém vagy gyorsacél eszterga kések élezésére? Mert ha kapásból nem, akkor nem szenvedek a motorra építésével...

Köszönöm


Teaway | 667    2009-03-31 20:51:00 [4121]

Nézz be a Mach3 CNC vezérlő program topic-ba.

Előzmény: SourceOne, 2009-03-30 11:00:00 [4120]


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 873 / 955 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   869  870  871  872  873  874  875  876  877   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊