Nem halad gyorsan szó mi szó, s elkellene némi segítség is. Szeretném újragyártatni a motorok feliratait, az eredetiek vékony alumínium lemezre vannak festve, de eléggé megkoptak. Ha valaki tud olyat, aki ezeket le tudná gyártani elfogadható áron, az írja meg nekem legyen kedves.
smalla | 1114
2015-10-13 21:08:00
[32]
Kb 10-12 kg os tömeget kell mozgatni, még nincs meg a pontos adat. Elég nagy sebességre kellene gyorsítani, kb 6-8 m/percre egy 1m es szakaszon. Azért kicsit komplexebb lenne a számítás Bele kellene venni a bordásszíjak méretezését és az áttételeket is
P=Fv egy egyszerű képlet, ha egy adott sebességgel akarsz valamit mozgatni, legalább ennyi teljesítmény kell legyen neki, plusz még a gyorsulásnak , meg tartaléknak is kell hagyni, tehát ettől több lesz, a mechanikától függően többszöröse is lehet.
F a mozgatáshoz szükséges erő, ezt meg tudod mérni, [N]
v a sebesség, [m/s] mértékegységgel
P a teljesítmény, [Watt], kis léptető motorok 5-15W-osak, szervók 50- ... stb.
smalla | 1114
2015-10-13 18:21:00
[30]
Kis segítséget szeretnék kérni, szeretném kiszámolni, hogy kb milyen teljesítményű motorra lesz szükségem, van valakinek leírása szíjhajtás tervezésére? Illetve nem számolná ki valaki nekem ? Persze úgy, hogy megértsem, s alkalmasint át tudjam írni. Köszönöm
smalla | 1114
2015-10-05 16:51:00
[29]
Juteszembe a vezérléshez is megjött a raspberry PI2 és volt otthon egy atmega 2560, még nem döntöttem el, hogy hogyan is vezéreljem: Csináljon mindent az RPI2 vagy inkább csak kezelje a megjelenítést meg a kommunikációt és bízzam a gyorsulások számolgatását dedikált mikrokontrollerre. Érvek ellenérvek? Ez utóbbi valószínűleg egyszerűbb lenne, mivel van már hozzá kipróbált stabil firmware (marlin-fork), míg az RPI2-höz eddig csak "béta" állapotú megoldásba futottam bele s félek, hogy kellene bele még egy csomó fejlesztés, hogy megfelelően működjön. (Mondjuk lehet, hogy mire összeáll az egész, addigra meglesz minden.)
smalla | 1114
2015-10-05 16:44:00
[28]
Lonewolftól megérkeztek az ALU profilok is, a héten szerintem levágom a fő tartókeret darabjait. S most, hogy már majdnem pontosan tudom hogy mekkora súlyt(tömeget?) is kell mozgatnom, el kellene kezdeni számolni, hogy mekkora motor is kell rá. Van erre valami számolótábla? Egyébként kb 15kg-ot kell mozgatni egy kb 1100mm es szakaszon, minél gyorsabban, a cél valahol 10-20m/perc között lenne, attól függően, hogy mit mondanak a számok
smalla | 1114
2015-10-05 16:34:00
[27]
Ma megérkezett a lézer kistestvére kis yag, ha csak a méretéből indulok ki, akkor ez kb 20w körüli lehet.
Körvonalazódni látszik, hogy a nagyfesz tápegység beszerzése, a villanólámpa üzemeltetése elég nehézkes, és/vagy drága. Viszont úgy tűnik, hogy Dióda pumpált YAG összerakása nem olyan bonyolult, mármint elektronikailag, persze ez sem lesz olcsó. Találtam egy lengyel forgalmazót, aki elfogadható áron gyárt konstans áramú vezérelt lézermeghajtókat, ami elé csak egy kellően nagy táp kell meg pár kondenzátor, ami elvileg már van is.
Szóval át kellene tervezni a lézer kavitást, hogy táplálni tudja a QCW dióda a YAG-ot. Ehhez kapcsolódóan örömmel venném, ha volna valaki körünkben, aki már látott ilyet szétszedve, esetleg elméletben ismeri a felépítését és megosztaná velem ezt a tudást, hogy mire is kell ügyelni a tervezésnél, illetve a megvalósításnál. Meg úgy egyáltalán: 1. van e hűtve YAG, ha Dióda pumpált? Szerintem igen, de hogyan? 2. ioncserélt/desztillált vízben úszik együtt a dióda lézer és a YAG? 3. vagy a YAG el van választva a Dióda lézertől és külön van vízhűtve? 4. Ha igen mivel van elválasztva? 5. félig áteresztő tükör? "Sima" üveg? vagy mi ? Erre vonatkozó információval eleddig nem találkoztam, de jó volna tudni.
smalla | 1114
2015-09-19 21:27:00
[26]
Nos megkaptam a rezonátort és lézerfejet, sajnos a fókuszlencsék hiányoznak, de hát nem lehet minden fenékig tejfel . Itt vannak a további képek: http://hobbycnc.bitz.hu/laser/ Sajnos a képek túl sötétek lettek, majd holnap csinálok még egy párat. Az egész tiszta por, nem tudom hány évet állhatott, de az biztos, hogy a tükrök re ráfér egy tisztítás. Ahogy elnéztem, a rezonátoban nincsen q switch, hacsak nem passzív, de hely van még rakhat ok bele . Egyébként ez gyárilag is 80-100 w körüli berendezés volt egykoron, szóval az szerintem elég meggyőző q switch nélkül is.
Szalai György | 9489
2015-09-16 20:08:00
[25]
Hogy miért nem?
Az egy QCW dióda, amit ennek megfelelően, nagyon keskeny áram pulzusokkal is kellene elektronikai oldalról meghajtani, hogy a hő terhelése határérték alatt maradjon. Nem tűnik egyszerűnek, házilag megvalósítani. Ha csak rákötsz egy DC tápot meg egy konstans áramú generátort, akkor a névleges teljesítményének a töredékét fogod tudni kivenni belőle. Szerintem.
Ha már a diódasorod üzemel, akkor lehet, hogy egyszerűbb két henger sík/domború lencsével fókuszálni, mint Yag rudat pumpálni vele. Mert ha a Yag rudat nem Q csatoltan működteted, abból megint nem sok lézer teljesítmény lesz.
De a 2kW se sok, 80 forint óránként.... De jó lenne egy ilyennel játszani. Pár amperos modulálható tápegységem van (55A) ? Az 5 V os két diódát hajtott.
Mert ez a blokk lézer nagyon nehezen fókuszálható, a nyaláb minősége csapnivaló. A blokkból kilépő lézer egy vonal mentén lép ki és rögtön szóródik, szemben a YAG ból kilépő kör keresztmetszetű nyalábbal, ami pedig ideális optikai transzformációk elvégzésére. Egyébként 20%os hatásfokot feltételetze 100W jön ki a YAGból kb. A linkelt blokk lézert erre szokták használni és hőkezelésre, pl.
Szia! Csak kérdezem,miért jó ha 500W-os infra lézereböl előállítasz 20W-ot a Yag ból?
smalla | 1114
2015-09-16 09:58:00
[19]
Sokat gondolkoztam azon, hogy hogyan is lehetne megpumpálni a YAG-ot. Alapvetően két eljárás létezik: a villanócsöves és a másik lézerrel megtáplált. A villanócsöves hatásfoka igen alacsony kb 3-4%, tehát a 100W-os yag megtáplálásához kell vagy 3-4KW áramfelvétel, ezzel szemben a dióda pumpált lézer hatásfoka elérheti a 10-20%-ot is. Ez utóbbi nyilván sokkall jobb és egyszerűbb lenne nekem, és egy veszélyforrással, nevezetesen a magasfeszültséggel kevesebb lenne. Nézegettem a netet, hogy mi az ami számomra is elérhető árkategóriában lenne és belefutottam egy ilyenbe: 100W Laser amiből 5-6 darabbal már kellő mértékben lehetne pumpálni a yagot. Ugyanakkor elég csücskös megtáplálni a maga 110A-es csúcs áramfelvételével, a kész TTL vezérelhető tápegységek ára kirívóan magas, kb ~1000USD (vagy én nem tudok jól keresni), s abból még pláne 3-6 db ot megvenni, az nekem esélytelen. Ezért azt találtam ki, hogy mezei 5V 100A -es kapcsoló üzemű tápokat kellene használnom, melyek 2 sorba kötött lézert hajtanának egy megfelelő FETes vezérlésen keresztül, amit magamnak kellene megépítsek. Aki tudja, hogy az elképzelésem miért nem működhetne az ne tartsa magában.
Törölt felhasználó
2015-09-08 02:03:00
[18]
Ez bizony újdonság lesz a fórum életében, ha összejön. Persze, hogy összejön. Ha nagyon akarod. Ötlet szintjén már többeknél felmerült a Yag-lézer építés. De, szinte ott meg is állt. Különös figyelemmel várom a fejleményeket.
Sok, sok türelmet, kitartást, és pénzt kívánok hozzá!
és érdekes módon volt valami fehér kirakódás/por benne, amit nem tudtam mire vélni, nem tűnik vízkőnek, mert viszonylag könnyen eltávolítható (az első képen a villanócsövön is ez látszik) és nagyon finom, mármár puha, zsíros tapintású, viszont mindenhol ott van lerakódás formájában. A tükrös "kavitás" (?hmm?) belsejében is. Úgyhogy azt tervezem, hogy veszek egy szarvasbőrt, aztán szépen kipucolom, mielőtt összerakom véglegesre. A lézer átmérője 6,2 mm hossza valahol 105mm körül lehet. Az egyik végéről egy pók úgy gondolta, hogy ideális vadászhely lehet és behálózta, tévedett. pókháló maradványai
Orosz csóka így oldotta meg a tükör és rezonátor rögzítését Itt azt írja, hogy sima csapvízzel próbálta ki. (ez erősen ellenjavalt mert tönkreteszi a tükröző felületeket a rezonátorban)
2.5kw-ot is írnak az adatlapon, de a hőteljesítményről nem láttam konkrét infót , vagy csak elsikkadtam felette. Amúgy a tükröket ugyanúgy kell beállítani mint egy átfolyós CO2 lézeren. A YAG kristályt kiszedve az "ablakokon" egy lézer pointerrel kell átvilágítani, hogy az elől és hátul is pontosan középen haladjon át. (a jó rögzítés sok káromkodástól kíméli meg a környezetet ) Ezután bele kell tenni a hátsó tükröt és azt addig kell állítani míg pontosan a kiindulási pontba tükrözi vissza a fényt. Könnyítés érdekében a pointer elé tegyél egy papír lapot amire csinálj egy pici lukat, hogy áthaladjon rajta a fény, így könnyebb lesz látni a visszaverődő nyalábot rajta. Ha a hátsó tükör megvan akkor az első tükörrel is ugyanazt kell megcsinálni. Ezután vissza lehet tenni a yag-ot, lehetőleg úgy, hogy ne mozduljon el a rezonátor a beállított pozícióból. Annál pontosabb a beállítás minél messzebb van a lézer fényforrás a rezonátortól, természetesen ésszerű határokon belül. ( 2-3 méter már ideális )
Ezek az információk, amiket megosztottál hatalmas segítséget jelentenek nekem, köszönöm. Apámat rá kell izzítani az orosz oldalakra, ő még tán élvezi is , nekem csak szenvedés a cirillt olvasni
Elvileg megvannak hozzá a tükrök is, majd jövő héten megpróbálom megszerezni őket.
Tudható, hogy ennek a lámpának milyen a hőteljesítménye? első körben egy ilyen peltier elemes hűtőblokkban gondolkoztam (Nemes László jóvoltából), nem tudom, hogy elég lehet e.
Van két combos radiálventim, azokat gondoltam berakni a jelenlegiek helyére, aztán hátha elég lesz egy két üzemóra erejéig.
vjanos | 5562
2015-09-05 21:59:00
[12]
Mit szeretnél majd megmunkálni vele? Gondolom a lézer tipusa behatárolja a feldolgozható anyagokat.
Nézd meg a méreteit itt, hátha egyezik ezzel. Ez már ad egy kis kiindulási alapot. Azt írják desztillált vízzel kell hűteni és legalább 10 liter / perccel. A hűtőközeg nem lehet 50 foknál melegebb.
Milyen villanócső vagy xenon van ebben és megvan hozzá elektronika ami meghajtsa ? Ismerősnél is van 3 ettől nagyobb, de ott az elektronika része hibádzik.
Az ördögbe, asszem csinálok valami automata képátméretező scriptet az oldalra...
smalla | 1114
2015-09-05 20:40:00
[5]
Orosz YAG lézer fej:
smalla | 1114
2015-09-05 20:39:00
[4]
Vázszerkezet tervek, korántsem készen.
smalla | 1114
2015-09-05 15:28:00
[3]
(Ehh, hogy miért küldi be ez a vacak néha magától, épp csak ki akartam javítani, amit írtam.) De nincsenek alu profiljaim, a vezérlésről csak elképzelésem van, s ami talán a legfontosabb lesz a bekapcsolás előtt, védőszemüvegem sincs
Az elképzelt vezérlés egy raspberry pi2 - arduino mega párosból összeállított hálózatról is vezérelhető megoldás lenne, kis érintőképernyővel és hasonló sallangokkal (csilivili előnyben).
Ha a YAG lézer nem jönne össze akkor B tervnek CO2 lézer is szóba jöhet, esetleg a kettő kombinációja, ha elkerülhetetlenül rám szakad a nemzeti bank. Minden építő jellegű hozzászólást örömmel fogadok, képek hamarosan érkeznek, egyelőre a tervekről.
smalla | 1114
2015-09-05 15:14:00
[2]
Sziasztok, fejembe vettem, hogy építek egy lézervágó berendezést. 100w körüli, preferáltan YAG lézer lenne az elkészült gép. Jelenleg a tervezésnél tartok, van pár alkatrészem, melyeknek célszerűen be kellene kerülni a gépbe, ha már megvannak: 20/2200 as lineárok, nema23 és 17es léptecsek vezérlővel, bordás kerekek, szíjak, csapágyak, apróságok. Kaptam egy YAG lézerfejet, melyhez jelenleg nincsen tápegységem, hűtőm, de van ígéretem van optikára,
smalla | 1114
2015-09-01 02:02:00
[1]
Éljen éljen, ez is megvan, köszönöm csuhás közbenjárását, hét végén majd rakok bele tartalmat is