HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Mechanikai ötletek

Sinek, hajtások és egyéb mechanikai kialakítások, megoldások.

 

Időrend:
Oldal 256 / 332 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   252  253  254  255  256  257  258  259  260   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

csiki | 740    2009-01-06 12:30:00 [3832]

Gyuri!! Ha belegondolsz a középre szerelt motor a legrosszabb. Vagy az egyik oldali orsó közvetlen hajtása és a két orsó összeszíjazása vagy az orsóhoz minél közelebbi motor a szíjkörben a jobb elrendezés.

Előzmény: Szalai György, 2009-01-06 06:43:00 [3824]


sanyi | 1913    2009-01-06 12:02:00 [3831]

Ha mindkét orsó szinkronban van akkor miért ne mozogna?
A feltétel amit írsz nem engedne meg csak az x-en levő kocsik hosszánál alacsonyabb y hidat.


n/a (inaktív)    2009-01-06 11:20:00 [3830]

Amúgy nekem nagyon tetszik ez a konstrukció. Gondolj csak bele... miért kellene neki tárgyasztal? És ha a gépet teszed rá a bútorlapra, vagy az anyagra? Én erre a gépre kivehetős asztalt tennék, és a Z-t olyanra alakítanám, hogy tudjon a legalsó sík(amin felfekszik az egész gép) alá dolgozni.

Ezt a gépet egy függőleges síkú bútorra is fel lehetne rögzíteni, aztán mintát marni bele:) Akár a legutolsó műveletként, mikor kész a szekrény, mondjuk:) (persze, akkor aztán lehet figyelni a súlyra és harcolni a grammokkal.)


n/a (inaktív)    2009-01-06 11:14:00 [3829]

Szerintem ez a program a Solid Works. Bár a Solid Edge is ilyesmi megjelenítésű.

Előzmény: elektron, 2009-01-06 09:54:00 [3828]


elektron | 15859    2009-01-06 09:54:00 [3828]

Meg lehet kérdezni, hogy ilyen szép rajzot milyen nevű programmal lehet rajzolni ?

Amit "badclyde" mond, hogy X irányba ez így nem fog tudni mozogni nagyon alá tudom támasztani, egyrészt már én is próbáltam ilyesmi elrendezést, bár sejtettem, hogy nem lesz jó, aztán ki is derült. Az irodalom is azt mondja, hogy maximum az X hosszon levő kocsi vagy csúszka hosszával lehet egyenlő, de inkább annak fele , harmada az Y hossz.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-06 04:17:00 [3823]

n/a (inaktív)    2009-01-06 08:47:00 [3827]

Tetszik a géped abban a tekintetben, hogy készítettél egy modellt.Én is ezt teszem jelenleg. Látszik, hogy határozott elképzelésed van. Örülök, hogy betetted a fotókat. Van miről beszélni. De az a konstrukció így be fog feszülni.
Alul ekkora fesztávon nem kell jósnak lenni, hogy csak két orsóval fogsz tudni boldogulni. Így meg sem fog tudni mozdulni a gép X írányba.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-06 04:17:00 [3823]


n/a (inaktív)    2009-01-06 08:26:00 [3826]

Én pont így kezdtem György. Hogy miért annyi az annyi? Miért 12-es menetes szár, és miért 2Nm-es motor? Sok esetben pedig meg is válaszolták a fórumon a kérdést.

Itt nem célgépek készülnek.Mindenki univerzális célokat fogalmaz meg(gravírozás famarás-gravírozás alumarás...stb stb...).

Van aki nem tudja mire képes a gépe és van aki nem is akarja tudni, hanem lassan felfedezni, ezért jócskán túlméretezi, vagy építí a következő gépét:)

Rezonanciavizsgálat? Mesélhetnék róla, a diplomamunkám jelentős része arról szólt. Van az elmélet, ami szép és jó, meg van az hogy 2 csavar helyett 3-at teszel a készülékedbe akárhová és el is hangoltad a rezonanciatartományod. Meg van az, hogy számodra észrevétlen anyaghiba van a vázadba, meg nem egyenletes a hegesztésed. Meg mindent ideálisnak feltételezel...meg..meg..

Mit érsz vele ha belőtted nagyjából a rezonanciatartományt? Gyakorlatban fogod úgy is látni, hogy mi a kritikus a gépednek, aztán majd ott nem használod, vagy utólag merevítesz rajta. Sőt talán már elve kidolgozod a lehetőségét a merevítésnek. Ha ne adj isten...Pont az a fordulat és előtolás és fogásvétel és szerszám és főmotorra van szükséged.

De nálam ez viszi a prímet:
"Pont abban a frekvencia tartományban fog rezegni ahol a megmunkálásod történne."...

Hogy ez hogyan lett megjövendölve?!?!
Elnézést, nem kötekedni akarok.

De akkor most egyen vagy váltóáram?
Tapasztalat vagy számítás?

Ezt gondolja át aki gépet akar építeni. Utánna határozzon meg befoglalóméretet, meg forgácsolási célokat, különben nincs miről beszélni.


n/a (inaktív)    2009-01-06 06:57:00 [3825]

Nagyon tetszett az irományod, az utánnad következőket még nem volt időm elolvasni
Mindenesetre a itt egy link, angol, de talán annyira nem nehéz és egy gépkonstrukció születését viszi végig, nagyon sok terhelési és rezgési meg felépítési ábrával körítve:
Gépkonstrukció - ipari, de hobby cnc-s méretben is elképzelhető, PDF

Előzmény: Szalai György, 2009-01-05 22:08:00 [3818]


Szalai György | 9478    2009-01-06 06:43:00 [3824]

„Mindent előbb csavarral állitanék és rögzitenék , utána többnyire heggeszteném !”
A csavarral előzőleg pontosan beállított szerkezetedet, pontosan az utána hegesztett varrat fogja eldeformálni? Nem lenne jobb csavarozva hagyni?

„Persze az X-tengelyre mindkét oldalt kell tenni orsót , csak nem tom hogyan - 2 motort tegyek , vagy fogasszij áttételt ? Mi az olcsóbb : az áttétel , vagy + egy moci meg vezérlő ?”
Az -egy moci középen hátul, két irányba fogasszíj a zártszelvényen belül- megoldás nem barátságos?

„az alap szerkezet pedig 80X80X4mm-es szintén acél zártszelvény !”
Alapkeretnek miért tartod barátságosabbnak a négyszög szelvényt, a téglalappal szemben?
Vagy ilyen áll rendelkezésre? Ha veszed, akkor nem volna jobb egyformát?

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-06 04:17:00 [3823]


Svertel Istvan | 736    2009-01-06 04:17:00 [3823]

NA !
Ime az újabb változat !
A gép méretei kb. 900X900 , megmunkáló felület 460X460X110 .
Az alu Y-hidat lecseréltem 120X60X4mm-es acél zártszelvényre , az alu lapokat (többségében) 8mm vastag acél lapokra , az alap szerkezet pedig 80X80X4mm-es szintén acél zártszelvény !
Mindent előbb csavarral állitanék és rögzitenék , utána többnyire heggeszteném ! Az állithatóságot úgy gondoltam ell hogy az összeillesztendő alkatrészek eggyik felére menetet furnék , a másikon pedig a csavarnál kicsit nagyobb átmenő furatot (vagy nútot) csinálnék . A rajzon még sok csiszolni való van , de a lényeg az megvan ! Talán még annyit tennék hozzá , hogy az Y-hid tartó lemezeket még megerősiteném legalább 2-2 háromszeg alakú 8mm-es acéllemezzel ! Persze az X-tengelyre mindkét oldalt kell tenni orsót , csak nem tom hogyan - 2 motort tegyek , vagy fogasszij áttételt ? Mi az olcsóbb : az áttétel , vagy + egy moci meg vezérlő ?



Szigma | 1007    2009-01-06 01:56:00 [3822]

Jól látod a dolgokat. Nem véletlen, hogy profi szinten sosem egy mérnök tervez egy ilyen komplex berendezést.
Legalább 3-5 szakma képviselteti magát egy komoly tervező gárdában. Persze az nagyon hasznos, sőt mondhatnám elengedhetetlen, hogy mindegyik szakember ismerje valamennyire a többiek területét is, mert különben sosem fognak közös nevezőre jutni.
Én sem csak egy szakmához értek. Különben nem sikerült volna az ötlettől a megvalósításig eljutni egyedül.
Ezért vannak fenntartásaim, amikor itt az egyes kész gépek képeit meglátva és belelkesülve, az általad írt 3 szakmát esetleg csak névről ismerve, akar valaki egy komoly gépet csinálni magának, mindenféle hasonló területen szerzett tapasztalat nélkül.
Mert persze kisebb nagyobb tanácsokkal, ötletekkel segítünk, de azért a gépet nem fogjuk megcsinálni az illető helyett.
Még az átgondolt tanácsadás sem kis munka. Ha megnézed, hogy a mostani három kis irományom közt mennyi idők teltek el, akkor látható, hogy nem 5 percet töltöttem vele. És igazából elég kevés konkrét dolgot írtam, inkább pár általános megfontolást ecseteltem csak.
De ezt nem mindenki és nem mindig tudja megtenni (így én sem) .
A költségekről már nem is beszélek. Működő modellt lehet csinálni 20ezerből, de használható gépet szerintem nem.
Szinte kizárt, hogy mindent bontóból tudjál venni hozzá kilóra. De még akkor sem hozható ki ennyiből.
Ez szerintem kb. olyan költséges hobby mint a modellezés (repülő, helikopter).
Nagy előnye, hogy otthon, és télen is végezhető. Továbbá nehezebb totálkárossá tenni egy CNC gépet mint egy repülő modellt.

Előzmény: elektron, 2009-01-05 22:25:00 [3819]


Szigma | 1007    2009-01-06 01:32:00 [3821]

Mozgó hidas gép: Kis erőket és/vagy kis pontosságot igénylő munkákhoz (gravírozás, NYÁK marás, Lézer vágás, hasonlók) alkalmas, de máshoz szerintem nem.
Ha tehát termelékenyen akarunk fát, esetleg acélt megmunkálni, akkor a mozgó híd szerintem felejtős.
Mozgó asztal és fix híd kell. Jó erős és merev konstrukcióval.

Nagyon jól látod a tervezés lépéseit, de úgy érzem helyenként túlzásba viszed a számításokat, illetve talán a gyakorlati tapasztalat hiányát próbálod ellensúlyozod vele. Én nem sokat számoltam a tervezéskor. Azt is megmondom miért. Még a statikai méretezés is annyira bonyolult, hogy nekem nem érte volna meg (pedig gépész vagyok, tehát nem kellene egy hétig keresgélnem a számítási módszereket). Gyakorlatból érzem, hogy kb. mit fog bírni egy szögvas, vagy zártszelvény. Azért egy egyszerű modellt persze számoltam, de messze nem a valóságnak megfelelő bonyolultságban.
Rezonanciát viszont egyáltalán nem számoltam. Mégpedig azért mert egyszerűen lehetetlen kiszámolni.
Ha meg csak annyit ér az egy heti számítgatás, hogy 500Hz és 6KHz között lesz valahol, akkor teljesen felesleges számolni.
A rezonancia ugyanis függ a gép pillanatnyi koordinátáitól (hol állnak a mozgó részek), a szerszámtól, a motortól, a technológiai adatoktól, a hőmérséklettől meg a szomszédasszony havi ciklusának állásától, szóval egyszerüen kezelhetetlen még csak nagyságrendi számításokra is.
Ha munka közben rezonancia lép fel, akkor a felsoroltak valamelyikét kicsit megváltoztatva megszüntethető a rezonancia.
Teljesen igazad van, hogy más gép az ideális fa megmunkálásra, és más a fémre. Azért ha egy 1000mm/perces előtolást stabilan tud a gép, akkor az már bőven elég a fához. Fémhez meg úgyis jóval lejebb kell menni, mert nem fogja bírni a gép ha nincs legalább fél tonna tömege, és 2kW-os motorja.
Abban nem értek egyet veled, hogy az acélból készült gép biztosan rezegni fog, míg ha aluból lesz akkor nem.
Nagyon egyszerűen el lehet hangolni, ha valami nagy pech miatt tényleg a szokásos megmunkálási tartományba esne a rezonanciája.

Ami egy összefoglaló tervezési segédletet illet, szerintem járhatatlan a kivitelezése.
5000 oldal lehetne és akkor is hiányos lenne. Olyan kusza, a sok millió szempont szerinti elágazásrendszerrel lehetne leírni a folyamatot, hogy gyakorlatilag használhatatlan lenne.
Ha jól bele gondolsz szinte egyetlen mérnöki alkotásra sincs ilyen leírás. Ez a konstruktőrre van bízva, hogy az adott igények és lehetőségek figyelembevételével tervezzen valamit. Aztán a jó mérnök elsőre egészen jól megközelíti a jó állapotot, a következőre pedig már kiválót alkot. A rossz mérnök pedig ötszörös költségből, háromszori nekifutásra összeeszkábál valamit, ami messziről nézve hasonlít az elképzelt masinára.
Sajnos a tervezésnek ezt a folyamatát eddig még nem sikerült ennyire leegyszerűsíteni.
Ha lehetne, akkor már régen lennének olyan tervező programok, amiknek megadod az elvárásaidat, meg minden egyéb szempontodat, és a végén a nyomtatóból kijönnének az alkatrész rajzok. Egyelőre nem tudok ilyen programról.
És pontosan ezért nagyon nehéz bárkinek is egyértelműen követendő megoldásokat mondani.
Csak egyes részek megoldásainak kiválasztásához lehet némi megfontolásokat felvázolni, aztán a kérdező majd dönt a maga szempontjai szerint.

Előzmény: Szalai György, 2009-01-05 22:08:00 [3818]


Szigma | 1007    2009-01-06 00:51:00 [3820]

Sajnos igaza van Szalai Gyurinak, hogy a mozgó tömegeket nem szabad nagyon növelni. Emiatt nem szimpatikus nekem a mozgó hidas megoldás. Én a gépemen az asztalt mozgatom. Van egy fix híd amin az Y sin van. Ezen mozog egy kocsi ami tartja a Z sínt és a Z kocsit.
Nekem a Z mozgásom kb 330 mm, így a Zkocsi 15 kg lett, amit a trapéz orsó kimélése miatt kiegyensúlyoztam egy ellensúllyal. Így a Z orsó terhelése kb. 3-5 kg lett csak.
Sajnos a tervezés mindíg kompromisszumok sorozata. Nincsenek egyedül üdvözítő megoldások.
Én az alu profil helyett 40*100 vagy 50*100-as zártszelvényt használnék.( ez most egy első érzésre közelítés csak, mert millió dolgot kell még figyelembe venni, amitől esetleg változhat) minimum 3mm falvastagsággal, de inkább 4mm-el. Olyan pozicióban ahogy te az alu profilt rajzoltad. Az alu lapok helyett 6-8 mm acél lemezt használnék, a szükséges helyeken hegesztve, és sarokmerevített megoldással.
Most ne várd el tőlem, hogy minden szempontot végig veszek. Egyrészt nem ismerem minden szempontodat, másrészt én a saját gépemet kb. 1 hónapig terveztem (és rajzoltam rögtön, meg a kritikus alkatrészek müveleti sorrendjét is megterveztem és adminisztráltam), úgy hogy magamtól gyorsan választ kaptam a kérdéseimre, és elég határozott elképzelésem volt
hogy mit tudjon a gép. A költségvetésben nem a minimumra törekedtem, hanem egy ésszerű kompromisszumra az ár/minőség viszonyban.
Én nem használnék menetes szárat. Azokat nem erre a célra csinálják. Sem a felület minősége, sem a pontossága, sem az anyagminősége nem erre való. Nem olyan veszélyesen drága egy 16*4-es trapézmenetes tengely a hozzá való bronz anyával.
Hidd el, sokszorosan megtérül. Nem öröm egy kész gépet szétszedni a menetes orsó cseréje miatt.
De hangsúlyozom bizonyos fokig a saját szemléletemet tükrözik ezek a vélemények. Én nem szeretek semmit sem kétszer csinálni.
Elsőre kell jóra csinálni. Úgyis lesznek részek amiket másodszorra már másképp csinálnék.
A megfontolások tekintetében lásd még #3818-ra adott váaszomat is.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-05 00:59:00 [3806]


elektron | 15859    2009-01-05 22:25:00 [3819]

Nagyon jó dolgokat írtál le ide. Még szerencse, hogy én kb. a harmadik gép építésén vagyok túl, ami semmilyen szempontnak nem felel meg az általad leírtakhoz képest. Igaz szerencsére még nem költöttem rá 2 milliót se, csak vagy 20ezret anyagban persze. Az időt inkább nem számolom, mert akkor már milliomos lennék. Nem tudom ilyen szakkönyvet lehet kapni valahol, hogyan építsünk CNC-t ? Azt itt nagyon reklámozni kellene.
Azonkívül egy teljes gép felépítése, az összes részét tekintve nemigen fér bele egy diplomába sem, vagy 3 nem ért hozzá, gépész, villamosmérnök, programozó. Ha nem is kell persze róla papír, hobbi szinten nem árt mind a 3 területen sejteni a dolgokat. Azonkívül még művésznek sem árt lenni, ugyanis egy jó formatervezett alkatrészt se tud mindenki megtervezni. Tehát elég nagy fába vágjuk mi a a kis csorba fejszénket.

Előzmény: Szalai György, 2009-01-05 22:08:00 [3818]


Szalai György | 9478    2009-01-05 22:08:00 [3818]

© Svertel Istvan #3785 felvéteséből kiindulva, az alábbi pár gondolatotok mellé szeretném odatenni a sajátomat. Még messze nem szakvélemény, de már formálódik. Tudom, profi fórumon nem állná meg a helyét a hozzászólásom, de itt csak a fórum profi, a fórumtársak inkább jó értelemben Hobbyisták. A nem tőlem származó gondolatokat tiszteletből pontosan másoltam ide, idézőjelbe tettem, zárójelben jelöltem a forrást is.

Én pont így kezdtem:
„Forrasztani tudok, hajrá” (© Tibor45 Szervó motoros vezérlés #7982)

Ahogy kissé jobban beleláttam a dolgokba, ráébredtem, hogy:
„Azért egy magamfajta laikusnak elég nehéz optimális arányt találni a még jól mozgatható súly és a már kicsit komolyabban is terhelhető,masszív szerkezet között.” (© VTamás #3804)
Esetemben ugyan ez a homály vonatkoztatható volt a teljes hajtásláncra is.

Azért nincs gépem ma sem, mert azonosultam a:
„Viszont ha már eleve nem is törekszem a maximumra, akkor a végeredmény egy középszer vagy még az sem lesz.” (© Szigma #3805) Tehát ez nekem zsákutca lett, még ha igaz is!

Ahogy az ismereteim szélesednek, formálódik a véleményem, álláspontom.
Szerintem ma:
Ha mozgó hidas gépet tervezek, akkor a hídszerkezetnek minél merevebbnek és könnyebbnek kell lennie. Megkérdőjelezhetetlenül. Beton, kő, homok, pláne ólomsörét kizárva, mert nehéz. A hidszerkezet súlyának javát a sínek, és a motorok kell hogy kitegyék, nem a vázanyag. A sínek jó esetben a vázba integrálhatók, a motorokkal ez nehezebb.

Válasz kell a következő kérdésekre:
Mit fogok megmunkálni, milyen szerszámmal, mekkora pontossággal?
Azt mekkora szerszám fordulattal kell, mekkora előtoló sebességgel, mekkora előtoló erővel?

Ha ezekre megvan a válasz, akkor számolható a többi adat:
Munka közben mekkora erőket, mekkora rezgést kelt a szerszám, mekkora frekvencián.

Ebből fog kiderülni, hogy:
Mekkora erőknek kell hogy ellenálljon a hídszerkezet, mekkora rugalmas görbülés mellett.
Milyen frekvencia tartományban nem lehet a híd rezonanciapontja.
Tegye fel a kezét, aki legalább ezeket végiggondolta mielőtt nekiállt zártszelvényt szabni.
Írjátok meg, hogy ki tette fel a kezét. Hi…

Ez után lehet anyagokat és szerkezeti megoldásokat keresnem, amik teljesítik az elvárásokat.
(Lomha, rezgésmentes, nehéz hidat készíthetek öntöttvasból, betonból, gránitból. Azzal soha nem tudok fát, MDF-et marni, mert ahhoz nagy szerszámfordulat kell, hogy szép legyen a felület. A nagy szerszámfordulathoz pedig nagy előtoló sebesség kell, másképp megég az anyag. Nem locsolhatom hűtő emulzióval. A nehéz hidat pedig csak iszonyú energia befektetéssel, megengedhetetlenül hosszú úton tudnám felgyorsítani a kívánt sebességre. És az a rengeteg mozgási energia sok bajt okoz, amikor fékezni kell. Pedig azt is kell, legalább annyiszor, mint gyorsítani. Hi…

„A merevséget nem lehet eléggé fokozni, abból sosem elég.” „Ha van rá lehetőség és egyéb okból nem gond a súlynövekedés akkor meg kell lépni a dolgot.” (© Laslie #3794)
Ha a megmunkáláshoz szükségtelenül nagy merevség, az indokolatlanul nagy súlya miatt, feleslegesen rontja a dinamikai tulajdonságokat, akkor kevesebb is elég lett volna belőle.
Mozgó szerkezetnél, nem egyéb okból, gond a súlynövekedés. Passzív gépalap építésnél nem gond.

Nekem sokkal könnyebb híd kell. Nem lehet acél zártszelvény, mert azt ki kéne öntenem valami nehézzel, hogy ne rezegjen. A vázanyag csak speciális alumínium profil, vagy kompozit műanyag lehet. A szálerősített kompozitok közül az üvegszálas kizárva, az üvegszál nagy nyúlása miatt. Merevebb kellene, szénszálas vázzal. Elérhető, utána kell olvasni. Nem olcsó és nagyon kitalált geometria kell hozzá. Nagyon megkonstruált szálelrendezés.
Lásd: http://muanyagesgumi.hu/archive/M867.pdf
A 80X80mm alumínium vázépítő profil egyszerűbb sokkal. Erre van kitalálva. Üreges könnyű. Használtan is elérhető, megfizethető. Itt a fórumon is és telepeken is többször felbukkant már. Nem rezeg, mint egy zártszelvény! (Ha nem hiszed, üsd meg, és figyeld a hangját. Nagyon hamar lecsengő, alacsony frekvenciás, tompa hangja van.)

„Ezt a gépet úgy tervezem hogy gravirozásra és fa marásra használom” (© Svertel Istvan #3802) „Az X-hid 80X80-as vastagfalú vas zártszelvényre oldalt szerelt szintén 25-ös talpas vezetők” (© Svertel Istvan #3800) „hiszen én is kb. 700mm-es fesztávot tervezek” (© Svertel Istvan #3790)
Szerintem ne csinálj ilyet. Pont abban a frekvencia tartományban fog rezegni ahol a megmunkálásod történne. Azután tényleg kénytelen leszel beleönteni valamit, hogy ne rezegjen, pedig célszerűbb anyagválasztással elkerülhetted volna. A kis súly, az kisseb motorokat enged. Kisebb motor is kisebb súly. Így sokat javul a helyzet.

„az acél zártszelvényt választanám és ha nem szeretném nagyon megterhelni a gépet akkor a zártszelvénybe pár kilogramm ólom "sörétet" tennék.” ( © Laslie #3798)
Szerintem ez nagyon rossz ötlet. Nem fog rezegni, de fát megmunkálni sem. Így úthengert kell építeni. (De már oda sem jó, mert már azokat is rezgetik.) Kalapácsba jó az ilyen, mert nem rúg vissza.

Biztos bennem van a hiba, de nem mindég fedezem fel a szakmai tudatosságot az itt a fórumon bemutatott Hobbygép építésekben, elképzelésekben. Pedig arra egy Hobbyistának is törekednie kell.
Szerintem, megérdemelné ez a fórum, ennyi éves korára, hogy végre összeálljon itt valami tervezési sorrend, (CNC szakácskönyv) amin tudatosan, logikusan „szakszerűen” elindulhat, végigmehet egy kezdő és lépésről lépésre végigmehet a tervezés, kiválasztás, átgondolás lépésein, szempontjain, módszerein. Mindenki hozzátehetné azt a szakterületet, amit ért, átlát. Kezdve talán azzal, hogy milyen anyagokat, milyen szerszámokkal kell megmunkálni, milyen forgácsolási paraméterek mellett, mekkora erők ébrednek eközben, stb. Ez után jöhetne, hogy akkor ehhez milyen vázszerkezet, milyen anyagból megfelelő, mit kell kibírnia, minek feleljen meg. Az után következhetne a hajtáslánc mechanikus elemeinek lehetőségei, durva méretezése. Majd a szükséges motorok kiválasztási szempontjai, mikor servo mikor léptető. Ahhoz a vezérlők, ahhoz a tápok. Végül a programok. Mert van itt már minden adat, vélemény, útmutatás, csak nem szisztematikus sorrendben és ezt így nagyon rossz tananyag. Pedig mindenki azért mondja el, írja le a véleményét, mert azt szeretné, hogy a többi tanuljon belőle. (Aki nem írja le a véleményét, arról nem beszélek.) Aki elolvassa, az pedig okulni akar.

Off: Ezt tegnap találtam.
Amikor egyikőtök elbukik, a mögötte haladókért bukik el, hogy figyelmeztessen a kőre, melyben elbotlott. ...Igen, és azokért bukik el, akik előtte járnak; akik gyorsabbak voltak, és lábuk biztosabb, ám a követ el nem távolították.
/Kahlil Gibran/

Gondolkodtam rajta, hogy a csevegőbe teszem, ha tűrhetetlen, kérem töröljétek.

Svertel Istvan | 736    2009-01-05 21:34:00 [3817]

Üdv. Motoros!
Elmondanád "paraszt nyelven" mi is a ZX100 jelzésű anyag ? Hogyan érted az öntvény anyát ? Fogok egy darab öntvényt és menetet fúrok bele ?

Előzmény: Motoros, 2009-01-05 19:50:00 [3815]


sanka74 | 1553    2009-01-05 20:50:00 [3816]

Üdv mindenkinek,sziasztok!

Én most kezdek tervezni egy cnc gépet a vezérlő már meg van meg a szervó motorok egy két mechanikai alkatrész.Ennek a megépítéséről fog szólni a szakdolgozatom, és teszek említést a hobbycnc oldalról is illetve fényképeket az általatok készített gépekről természetesen a készítő nevével eggyütt!! a problémám az hogy a bevezetésben a cnc kalakulásáról történetéről kellene írni, amihez vannak általános anyagok de pl hogy alakult ki a golyós orsó a lin vezeték vagy éppen a vezérlők kik építettek elsőként ilyet stb. Akinek esetleg van valamilyen tippje hogy milyen forrásokból lehhetne ezeknek utána nézni, milyen könyvekből stb az kérem segítsen a címek vagy az elérhetőségek megadásával.Köszönettel Vincze Sándor


Motoros | 5048    2009-01-05 19:50:00 [3815]

"Az M12-es menetesszárra milyen anyát javasólnál (és miből) ? "
A közönséges menetes szár "szőrös" ezért teflon vagy ZX100 anya direktbe nem javallott. Egy öntvény anyát felhasítasz, majd összehúzod szorosra+ csiszolópor és jó párszor végigjáratod a száron, esetleg más csiszolóeszközzel felcsiszolod. Utána már mehet akár a teflonos anya is alu házban. Nagyon bevált, csendes, ismerek valakit akinél évek óta megy.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-05 00:59:00 [3806]


n/a (inaktív)    2009-01-05 19:46:00 [3814]

A Hydropressnél kapsz mindenféle méretben elfogadható árban.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-01-05 15:02:00 [3811]


Motoros | 5048    2009-01-05 19:21:00 [3813]

A Bibusnál is van mindenféle trapézmenet és jó minőségű.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-01-05 15:00:00 [3810]


Svertel Istvan | 736    2009-01-05 16:44:00 [3812]

Lehet hogy nem a legolcsóbbak , de nekem méretre adtak : klik ide
Szabadkán bizony nem tudtam trapézmenetest találni SEHOL !

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-01-05 15:02:00 [3811]


n/a (inaktív)    2009-01-05 15:02:00 [3811]

Opssz...lineáris vezetéknek kellene.Azt kifelejtettem. átmérő 12-16 hossz 350mm. Köszörült. Vásárolni valahol?


n/a (inaktív)    2009-01-05 15:00:00 [3810]

Boltban ugyanúgy vehetsz trapézmenetes szárat, mint métermenetest.Akkor már inkább trapézmenet bronz anyákkal.(ha tudja valaki hol lehet venni olyan átmérő 12-es köszörült legalább C-s acélt 350mm minimális hosszban, az írjon már)

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-05 00:59:00 [3806]


n/a (inaktív)    2009-01-05 06:33:00 [3809]

(akit érdekel a gépváz kiöntés, egyéb: ezen a fórumon a topicok között a Pügmalión projekt - 95-ös hozzászólástól)


n/a (inaktív)    2009-01-05 06:19:00 [3808]

Köszönöm! Mármint a polimerbeton szót

Előzmény: lovas gyula, 2009-01-04 20:38:00 [3788]

Svertel Istvan | 736    2009-01-05 01:11:00 [3807]

Megleltem a "Forgácstörő" képeit .

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-04 23:17:00 [3800]


Svertel Istvan | 736    2009-01-05 00:59:00 [3806]

Hát igen , hiba volt hogy a gépnek csak egy részét rajzoltam meg és úgy raktam ide fell ! Mégis nagyon sok kérdésemre kaptam igy is választ .
Annyit tudok még mondani hogy az X és Y orsók M12-es menetes szárak lesznek , a Z-re a Rexroth kis orsót teszem (11,5mm átmérő, 5mm-es emelkedés) . Az X és Y vezetők 600mm hosszúak a Z lin. tengelye 16mm átmérő és 300mm hosszú . X,Y,Z munkatartomány : 460X460X110.
Arra válaszóljál , légyszi , hogy az alu profil helyet milyen méretű acél zártszelvényt (és milyen elrendezésben) tennél be ? Az alu lapok helyet milyen vastag acélt célszerű tenni (értem ezt a Z-tengely szerkezetét és az Y-hid oldaltartását is!) ? Az M12-es menetesszárra milyen anyát javasólnál (és miből) ?
Persze az állithatóságra én is gondoltam csak nem rajzoltam be ! A heggesztés sem gond .
A tanácsoknál figyelembe venni az aránylag kicsi költségvetést .
Köszönöm .

Előzmény: Szigma, 2009-01-05 00:25:00 [3805]


Szigma | 1007    2009-01-05 00:25:00 [3805]

Nehéz úgy kritizálni valamit, ha csak részmegoldásokat lehet tudni, mivel minden mindennel összefügg.
Jó lenne lehetőleg egy írásban látni az infókat, hogy ne a szétszórt válaszokból kelljen összeszedni.
A rajzról nem tudom eldönteni a méreteket. Valami támpontot adhatnál. A gép leendő méretei is jók lennének.
Hasznos lenne a mozgó híd megvezetési és mozgatási megoldását is látni.
Az elemek összefogatását hogy képzelted, csavarokkal?
Az elképzelt felhasználásról már írtál.
Nem látszik az Y mozgatás megoldása sem.
Én az Alu profilt elhagynám, mert szerintem irreálisan drága, ugyan mutatós. Persze nem ismerem a lehetőségeidet, így csak ötletelek.
Én acél zártszelvényt használnék, akár többfélét is, és összehegeszteném (persze nekem nem gond a hegesztés, meg esetleg présen az egyengetés utána, ha kell. Az én gépem teljesen hegesztett acélvázas.)
Az oldalra tervezett vezető sínt én alulra tenném, hogy a Z kocsi minél közelebb legyen az Y sínhez. Így ugyanis jelentősen csökkenthető az Y híd csavaró igénybevétele. Egyben nőne is a Z fej megvezetés merevsége, mert távolabb kerülne a két megfogási pontja.
Mondhatod, hogy "csak" gravírozni meg fát marni akarsz, és ahhoz ez is elég.
DE: egyrészt evés közben jön meg az étvágy, és még 20 féle dolgot akarsz majd később csinálni, ahol már jól jöhet a merevebb gép.
Másrészt ha semmibe sem kerül erősebb, merevebb megoldást használni, akkor azt meg kell lépni, mert ahogy Laslie is írta, a merevségből sosem elég. Ezek a gépek elve elég rugalmasak sajnos. Mindent el kell követni, hogy a lehető legmerevebbre csináljuk. Rezgéscsillapításra én pl. száraz homokkal tölteném meg a zártszelvényt.
Gondolni kellene az orsók és a vezető sinek por és forgács védelmére. Ezt jól megoldani nem egyszerű.
Nem látom, hogy a tengelyek merőlegességét hogyan akarod beállítani? Jó persze fánál ez nem túl kritikus, de azért nem árt ha van jusztírozási lehetőség. Meglátod akarsz majd még ezen a gépen kisebb fém alkatrészeket marni, és akkor milyen jó lenne ha a derékszög tényleg 90 fok lenne.
Én azt az elvet vallom, hogy maximálisan erős, pontos, merev, stb. gépet kell tervezni (persze az ésszerűség határain belül), mert a konstrukció teljes kialakítása közben számtalan dolog miatt kell kompromisszumot kötni, ami mind rontja ezeket a jellemzőket. Viszont ha már eleve nem is törekszem a maximumra, akkor a végeredmény egy középszer vagy még az sem lesz.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-04 19:51:00 [3785]


VTamás | 1195    2009-01-04 23:48:00 [3804]

Azért egy magamfajta laikusnak elég nehéz optimális arányt találni a még jól mozgatható súly és a már kicsit komolyabban is terhelhető,masszív szerkezet között.

Előzmény: Laslie, 2009-01-04 23:31:00 [3803]


Laslie | 7674    2009-01-04 23:31:00 [3803]

Szerintem sokan csak azért állnak neki a hobbi gépnek, mert nemes egyszerűséggel csak élvezni szeretnék a "robottechnikát". Aki komolyabb munkára szeretné használni az majd tesz bele anyagot is.

Előzmény: VTamás, 2009-01-04 23:19:00 [3801]


Svertel Istvan | 736    2009-01-04 23:31:00 [3802]

Ezt a gépet úgy tervezem hogy gravirozásra és fa marásra használom . A munka asztalt MDF-böl csinálom , méghozzá úgy hogy ki lehessen szedni és a gépet mondjuk egy konyha bútornak az ajtaját (vagy valamit) alárakva meglehessen munkálni , azaz a gépet rábirom majd tenni egy esetleg nagyobb megmunkálni kivánt darabra !


VTamás | 1195    2009-01-04 23:19:00 [3801]

Azért én ezt nem értem!
Ez olyan,mint a kör négyszögesítése.
Eddig én úgy képzeltem,hogy a jó gép az nehéz.
Ebből kifolyólag én az aluval nem szimpatizálok.
Ugyanakkor a mozgatások miatt rendszerint szóba kerül,hogy a lehető legkissebb súly legyen alkalmazva.Vagy inkább csak mérlegelni kéne,hogy a gép mire is kell majd?Pl:plazmavágó,gravírozó
alumínlumból,komolyabb maró,eszterga valamilyen öntvényből,akár ebből a "bűvös betonból".


Svertel Istvan | 736    2009-01-04 23:17:00 [3800]

Az X-hid 80X80-as vastagfalú vas zártszelvényre oldalt szerelt szintén 25-ös talpas vezetők , 120mm széles és 16mm vastag ITEM alu "lap" , de lehet hogy 8mm-es vas lemez lesz - ferdén felszerelve a szánokra (hogy a marószerszám kb. az X-hid szánok irányába jöjjön .

Egy link a "Forgácstörőröl" ?

Előzmény: sanyi, 2009-01-04 23:01:00 [3799]


sanyi | 1913    2009-01-04 23:01:00 [3799]

Valami info a gép szerkezetéről? Két "láb" tartja a hidat vagy egy magasított oldalfalon fog mozogni mint pl. a "Forgácstörő" esetében?


Laslie | 7674    2009-01-04 22:57:00 [3798]

Valamelyik topicban épp arról folyt a diszkurzus, hogy képtelen a kisméretű és könnyű esztergagépét használni az illető, mert annyira rezonál az egész szerkezet. Nagyon érdemes megfontolni, hogy vajon kihagyható e a tömeg az adott gépből. Én igazából még az alut is kihagynám. Helyette ha már választanom kellene akkor az acél zártszelvényt választanám és ha nem szeretném nagyon megterhelni a gépet akkor a zártszelvénybe pár kilogramm ólom "sörétet" tennék. Az is nagyon sokat képes tompítani. De hát mindenki maga dönti el.

Előzmény: sanyi, 2009-01-04 22:34:00 [3796]

Svertel Istvan | 736    2009-01-04 22:50:00 [3797]

AZ Y-hid fog mozogni az én esetemben !

Előzmény: sanyi, 2009-01-04 22:34:00 [3796]


sanyi | 1913    2009-01-04 22:34:00 [3796]

Egy epoxi/gránit vagy epoxi/kvarchomok kompozit nem kezdi ki az alut a cement viszont igen. A szerkezet rezgéscsillapítása is megnőne, de ez azt is jelentené, hogy a 80*160*700-as híd tömege vezetők nélkül ~24kg lenne a kiöntés nélküli ~5kg tömeggel szemben. Szerintem nem mindegy mekkora tömeget kell mozgatni. Az sem derült ki milyen a gép felépítése, mert ha ez egy mozgó portálos gép akkor én nem önteném ki, de ha a híd áll és az asztal mozog akkor igen ráadásul a tartóoszlopokkal vagy a teljes gépvázzal együtt. Az összes ilyen kompozit gép amit eddig láttam mind mozgóasztalos kivitelű volt. A hőtágulás viszont játszik mert az alu és az acél(vas) jelentősen különbözik és egy ilyen kompozit anyag a vashoz áll közelebb. Ezt az anyagot többnyire gépalapnak használják. A #3778 ról indulva elég sok infó gyűjthető.
A merevsége nem tudom mennyivel lenne nagyobb, mivel a beöntött anyag nem egy tömböt alkot hanem 4 kisebbet.

Előzmény: Laslie, 2009-01-04 22:01:00 [3794]


lovas gyula | 1874    2009-01-04 22:26:00 [3795]

A polimerbetonban nincs cement, ott a kötőanyag egyfajta műgyanta


Laslie | 7674    2009-01-04 22:01:00 [3794]

Sanyi, szerintem rossz irányban gondolkodsz. A merevséget nem lehet eléggé fokozni, abból sosem elég. Egy betonnal kiöntött üreges alkatrésznél jócskán csillapítja a rezgést. Ha van rá lehetőség és egyéb okból nem gond a súlynövekedés akkor meg kell lépni a dolgot. Bár amit Tamás mond, hogy kikezdi az alut a cement akkor egy belső festéssel talán lehet védekezni. A beton még a hőtágulást is csökkenti, csak egy pár helyen fém dűbelt kell elhelyezni az üreges részben a a beton öntés előtt.

Előzmény: sanyi, 2009-01-04 20:45:00 [3789]


VTamás | 1195    2009-01-04 21:31:00 [3793]

Szervusz!
Ha nem tévedek a cement kikezdi az alut.
Ezzel nem biztos,hogy meg kéne próbálkozni.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-01-04 20:03:00 [3787]


Svertel Istvan | 736    2009-01-04 21:30:00 [3792]

Üdv. csiki!
A Z-vezetői 16-os rudak a felső és alsó vezetők 25-ösek . Szerinted a 80X160-as helyett mehetne a 80X80-as , vagy inkább maradjon a 80X160 ?
Megjegyzem , az ITEM profilon kivül minden adatott úgy hogy azokat nem fogom cserélni , esetleg van még egy 20-as BOSCH sinem és csak 1 db. kocsim ! Azt lehetne valamelyik vezető helyett berakni ?

Előzmény: csiki, 2009-01-04 21:21:00 [3791]


csiki | 740    2009-01-04 21:21:00 [3791]

Hali!
Szerintem az Y-on hajlékonysága elhanyagolható a Z "lengő sínes vezetése mellett. Bár nem rajongok az ilyen sínek keresztbe meg fejel lefelé szereléséért (a kocsik belső szerkezete miatt). Szerintem ezek csak akkor érik el a feladatukat ha talpal lentre vannak szerelve, de ha már meg vannak akkor én is az alsó lapra tenném az alsó sínt. kb: 1/4-el megnövelné a két sín közti távolságot és még a Z is közelebb kerülhetne a hídhoz. Gondolom azért tetted ki így, hogy az orsó is elférjen amit én védettebb helyre inkább hátsó oldalra tennék.

Előzmény: Svertel Istvan, 2009-01-04 19:51:00 [3785]


Svertel Istvan | 736    2009-01-04 21:07:00 [3790]

Üdv. sanyi!
Gondolom az ITEM profilos rész nekem szólt .
Ha jól értettem akkor nekem is ide elég volna a 80X80-as profil , hiszen én is kb. 700mm-es fesztávot tervezek (a lin. vezető hossza 600mm) !
Ebben az esetben a vezetők felűre és alúra kerülnének .

Előzmény: sanyi, 2009-01-04 20:45:00 [3789]


sanyi | 1913    2009-01-04 20:45:00 [3789]

Ki lehet önteni, de mielőtt ilyet teszel vedd figyelembe a következőket:
1 Hőtágulás. Hogy fog viselkedni, vetemedni a híd ha változik a hőmérséklet?
2 Ha mozog a hidad akkor miért jó ha többszörösére növeled a tömegét? A kompozit anyagból épült gépeknél az asztal és a Z mozog. Egy ilyen ITEM profik 80x160-as a Z tengely irányában nagyon erős. Ha méretezni vagy számítani akarod a katalógusban benne van minden.
Én csak 80x80-as profit terveztem igaz Heavy változat és 700mm fesztávon 30kg teher hatására 0,015mm a lehajlása. Nekem ez egyelőre megfelel.
A merevséget fokozhatod ha az alsó vezető a felsőhöz hasonlóan az élére kerül, igaz ekkor az Y orsó elhelyezése lesz macerásabb. Viszont a maró kevésbé csavarja a hidat.

Előzmény: n/a (inaktív), 2009-01-04 20:03:00 [3787]


lovas gyula | 1874    2009-01-04 20:38:00 [3788]

A polimerbeton már két éve is volt téma elég hosszú ideig.Akkor Szobrász mondott valami meghökkentően magas beszerzési árat amitől mindenki dobott egy hátast.

n/a (inaktív)    2009-01-04 20:03:00 [3787]

mármint, betonnal, epoxi gránittal... asszem jelentősen fokozná a merevséget.


n/a (inaktív)    2009-01-04 20:02:00 [3786]

na ez a másik,ami miatt izgat az epoxis váz, meg anyag... mi van, ha az alu profilt kiönti valamivel az ember?


Svertel Istvan | 736    2009-01-04 19:51:00 [3785]

Üdv. mindenkinek!
Mondtam hogy teszek fell rajzot a készülő gépemröl , most csak az Y-hidat teszem be . Tessék kritikákat irni : jó , nem jó , miért nem , hogyan kéne , stb.
Egy kérdésem mindjárt volna : mivel lehetne az alu profil helyettesiteni ?



n/a (inaktív)    2009-01-04 17:47:00 [3784]

Én hoztam fel a műbetont, amiből korszerű cnc-ket csináltak már, töltőanyagként használva, az öntvényt kiváltva.

Előzmény: robroy007, 2009-01-04 17:43:00 [3783]


robroy007 | 2289    2009-01-04 17:43:00 [3783]

nem tudom ki volt aki korábban műbetonból akarta csinálni a gépét de ez már készen van:



  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 256 / 332 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   252  253  254  255  256  257  258  259  260   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊