HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


ROBOTKAR (és ami mögötte van)

Tatai kollega Topic-ja...

 

Időrend:
Oldal 4 / 14 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  3  4  5  6  7  8   Következő ►  Utolsó ►|

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

KisKZ | 6456    2009-12-25 10:42:00 [518]

Igaza van Tibornak!
(Tibor! Ezt magadra nem vedd nagyon! )

Ennél egyszerűbb és előre mutatóbb ( a szervó vezérlés szempontjából) nem nagyon van.
Persze ezt nem magamtól tudom, hanem közben hátulról erős támogatást kaptam az éjjel Squirreltechtől.
Szegénynek nagy türelme van hozzám.

Csak nem akarják engedni, hogy egyáltalán értelmezzem előbb a működést mechanikai oldalról és azt, hogy hogyan tudok rendesen, jól alkalmazható adatokat szolgáltatni majd egy (akárilyen) elektronikának.

De már megint fertőzés van!!!! A fene enné meg!!!
Nem akarok az alaktronikával foglalkozni méééégggg!!! Brühühűűúűűű!!

Előzmény: elektron, 2009-12-25 00:47:00 [517]


elektron | 15859    2009-12-25 00:47:00 [517]

Én csak azt nem értem, minek híd, mikor elég +- táp és 2 tranzisztor a szervóhoz, vagy valamit még nem tudok, vagy ti nem ?

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 22:05:00 [507]


elektron | 15859    2009-12-25 00:22:00 [516]

Fogadjunk, hogy még nem hallottatok a W hídról. Pedig sajnos az utóbbi időkben abba kell lemenni, hogy értelmes dolog kerekedjen ki belőle(tek).


elektron | 15859    2009-12-25 00:21:00 [515]

Hagyd már, nekem mindenem van , amit ő ír és oda is adom neked, mert öreganyámnak szólítottál !!

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 23:28:00 [511]


elektron | 15859    2009-12-25 00:14:00 [514]

Egyébként tényleg megvan a lehetőség mindenki számára, hogy amit Newton létrehozott és a többiek, azok használatával nagyon sok mindent meg lehet csinálni, nem kel hozzá se egyetem se mérnök, csak a tudás és a birtoklásának kimeríthetetlen vágya.

elektron | 15859    2009-12-25 00:08:00 [513]

Jó helyen jársz már, azokkal nem nehéz összehozni . 4Aig bármi játszik.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 23:28:00 [511]


elektron | 15859    2009-12-25 00:07:00 [512]

Csak látnánk már egy rajzot !
Boldog karácsonyt nektek !

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 23:19:00 [508]


KisKZ | 6456    2009-12-24 23:28:00 [511]

Na közben csak képbe kerülök az LM 293 -al áés az LM 298-al.


KisKZ | 6456    2009-12-24 23:25:00 [510]

Te Tibi!
Ezek a H hidak külön építendőek, vagy van már tokozva is? Esetleg több is egyben?


KisKZ | 6456    2009-12-24 23:20:00 [509]

Bocsánat inkább így:
Az lenne az igazán jó!!!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 22:05:00 [507]


KisKZ | 6456    2009-12-24 23:19:00 [508]

Az is jó lesz!
Megköszönöm Tibi ha öszedobod.
Csak hogy ne kérdezzek annyi hülyeséget miközben én csinálnám.
Nem drága az anyagárban!
4 tranyó és négy ellenállás motoronként.

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 22:05:00 [507]


Törölt felhasználó    2009-12-24 22:05:00 [507]

Minek Neked +- táp? Irányváltó relé, start relé, és elég így 0 + táp.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 21:57:00 [506]


KisKZ | 6456    2009-12-24 21:57:00 [506]

Bocs! És jó lenne ha mind a két ágon tudná a táp a 3A-t! A +3-os és a -3-on is!
Nem akarok most ezért venni két adaptert ebben az áramkategóriában. Ami van azt pedig nem bontanám meg ezért.
Sokkal jobbat tudsz Te ennél csinálni nekem!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 21:24:00 [504]


KisKZ | 6456    2009-12-24 21:55:00 [505]

Na ez segítség!
Köszönöm!

Előzmény: SquirrelTech, 2009-12-24 21:19:00 [503]


Törölt felhasználó    2009-12-24 21:24:00 [504]

Ne viccelj már ..., gondolom van a Neked bőven olyan eszközöd (fényképezőgép, stb...), amiben 1.5 V aksis ceruzaelemek vannak. Azokat feltöltheted, és kettő db 2500 mAh-s ilyen kis elemek órákig viszik majd a motorjaidat. Ha már ezzel sikereid lesznek, majd beszélhetünk egy tápegységről.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 21:14:00 [502]

SquirrelTech | 788    2009-12-24 21:19:00 [503]

Ezen az elven indulj el Péter, ha mindenképp arduinoval szeretnél ilyesmit működőképessé tenni.
Ez visszacsatolt, enkóderes, arduinos, egyszerű, PID-es, működős, stb... De pár napod azért így is benne lesz, mire összerakod...

Előzmény: KisKZ, 2009-12-19 11:11:00 [480]


KisKZ | 6456    2009-12-24 21:14:00 [502]

Szegény karácsonyfa!
Nekem egy táp kellene mert sokba kerül a góliát elem!

Segítesz?

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 21:04:00 [501]


Törölt felhasználó    2009-12-24 21:04:00 [501]

Elég lesz Neked kezdetben két 1.5V-os góliát elem is. Ahhoz én meg nem kellek.:)
De egyébként tényleg azt gondolod még mindig, hogy 3 V ki-be kapcsolgatásával akármilyen program kapcsán a DC motorra valami értelmes dolog is fog ebből kisülni? Mert ha igen, mindjárt megrágom a karácsonyfa kérgét!:)

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 20:35:00 [500]


KisKZ | 6456    2009-12-24 20:35:00 [500]

Egyébként akkor Tibor!
Bár kaptam kitáűnő tanácsokat és minden infót ahhoz hog ymagam tegyem össze a cuccot, de lehet jobb lenne ha profi csinálná.
Csinálsz nekem ehhez a játkéhoz egy tápot anyagárban?

Mert látod az segítség lenne!


KisKZ | 6456    2009-12-24 19:13:00 [499]

Nem értesz Tibor!
Szó sincs szuper modellről most.
A komoly felhasználáshoz képest én most idézem: "játszok".

Én értelek! Te maximalista vagy tudom és ezért a sok-sok kritika (bérkinek is) és ez jó!
De nekem sajnos vannak fokozatok. És én ezekből nem hagynék el egyet sem, és nem is fogok.

A szofter lehetőségeiről (amit most itt közel alig használok ki):
Azt hiszem ne nekem higgy (én csak tizenpáréve hazsnálom ipari környezetben és addig működik minden amit készítettünk. A valós tesztek (mert ugye nálunk nics csak igy vagy ugy) minden esetben alátámasztják a számításokat.
Az elején nehéz volt megatlálni a megfelelő modellépítést és a sok sok beállítási lehetőség megfelelőjét.
De már megy.

Hogy mit tud egy ilyen rendszer?
Nos ha kérde teszek fel screenshotokat, de ennél több értelme van utánaolvasni a megfeleő fórumokon és megnézni ki mithogyan használ és mire. Ajánlom mondjukj a PTC.com-ot, a S&t oldalát, de érdemes csak nézelődni mondjuk a Youtube-on videók után (keress mondjuk a WF5/re vagy a Wilfire 5-re!)

Amig ezt nem teszed meg, nem érdemes véleményt alkotni. Az ugyanis igen fals lehet!

Hiszen Te is ezt várod tőlem csupán más részén a dolognak! Akkor! Tessék megtenni!

Sajnos nem ismered a lehetőségeket és azt ma már hiba! Én tanácsolom hogy kezd utánanézni dolgoknak mert bizony igy le fogsz maradni!
Ez tényleg jó tanács! Egy azért fontos!
A gép a szoftver csak eszköz, megfelelő szaktudás nélkül semmit sem ér!!

Tibi Te vén lókötő!
Azért mert kötözködsz még nem tudok rád haragudni!
AZ a röhely hogy közben valahol hátul látom, hogy az alapja jószándék!

NA indulás bontani az ajándékokat!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 18:36:00 [498]


Törölt felhasználó    2009-12-24 18:36:00 [498]

Bocs de ez még kikívánkozik belőlem:
Szóval amit itt összehordtál ilyen hangzatos kupacban, pl:
"Statikus, dimanikai, kinematikai vizsgálatot adok neked, a mechanizmus bármely pontjának bárely specifikált koordinátarendszerhez viszonyított pályáját, mozgását, elfordulását, gyorsulását...."
szóval enyhén szólva túlzásnak tartom.

Talán ha az itt lévő összes Fórumtárs összefogna és erről írna diplomatervet, na kb. én ennek eredőjeként mernék ilyen dolgokról valós tartalommal beszélni.:))
Addig csak azt hiszem, hogy Te valamilyen csili-vili 1 m képátlójú, ikonokkal teli virtuális képernyőn futtatsz egy X millás CAD-CAM progit, miközben a karácsonyi hangulatban pláne azt gondolod, hogy azt ott látottaknak van valami köze a valósághoz, és Te ennek minden elemét érted is.:))) Aztán leesik a Karácsonyfáról pár dísz, és felébreszt téli "szendergésedből".:)

De tudod, kedvellek ám nagyon, mert nagy a lelked, és ez a legfontosabb!:)

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 17:37:00 [495]


Törölt felhasználó    2009-12-24 18:02:00 [497]

De a jó Ég áldjon meg Téged!
Nem érted, hogy ha a végén a motorodat csak be -ki kapcsolva akarod idő alapon működtetni, ennek semmi de semmi összefüggése nem lesz a szuper modelled adataihoz. A végrahajtó eszközöd ehhez alkalmatlan egy ilyen primitív relés kapcsolgatású motorral. Majdha felszereled érzékelőkkel, encoderekkel, szabályzókörökkel, ....., az más. Ez a minimális feltétele a dolognak.
Egyébként meg tényleg azt hiszem mára bőven betelt a "sületlenség hibatárolóm", különös tekintettel a Karácsonyra!:))))
Egyébként meg csináljad, tudod, nem érdekel senki dolga, hallottál egy jóindulatú véleményt róla, úgy fog fel. Várom majd az eredményes kísérleteidet.:)

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 17:37:00 [495]


n/a (inaktív)    2009-12-24 17:47:00 [496]

Nem tudom linkelte-e már valaki: http://www.microsoft.com/Robotics/


KisKZ | 6456    2009-12-24 17:37:00 [495]

Na akkor kérdezek?
Mert ugy hiszem nem ismered a lehetőségeket.
Milyen jellemzőjáét kéred egy lemozgatott mechanizmusnak? Melyiket adjam?
Milyen elemzést kérsz róla?
Ha kell és tényleg kell, akkor figyelembe veszem természetesen a modellek geometriáját súlyát, tömegjellemzőt, surlódást, tehetetlenséget, terhelésre megjelenő deformációt, toleranciahatárokat.
Statikus, dimanikai, kinematikai vizsgálatot adok neked, a mechanizmus bármely pontjának bárely specifikált koordinátarendszerhez viszonyított pályáját, mozgását, elfordulását, gyorsulását....
De tuti kihagytam még egy csomó dolgot.....
Gyakorlatilag csak kérdezd amit szeretnél tudni!

De!
Szerinted ezeket egy kitalált, megfelelő ismeretek nlkül felvett modellen érdemes elkezdeni? Nos?

Egyébként arról, hogy milyen topicba mi való egyszer már leírtam a véleményemet.


De!
Fordítsuk meg most egy kicsit a dolgot, csak hogy egy picit hamarabb réjünk is valahova:

Mit szeretnél elmondani mendezekkel a kérdésekkel kijelentésekkel nekem?

Nem az érdekel, hogy mi a műszaki tartalom!
Az csupán idő, és munka kérdése. Mindt ahogy bármi. nás esetben is.

Szóval?

Tudod Tibor, amikor valaki már csupán a kérdésért kérdet, akkor egy nagyon egyszerű dolgot szoktam alkalmazni.

Onnantól kezdve csak annyi tmondok minden kérdésre, hogy: Nem értek hozzá. És beválik.

Tehát döntsük el mit is szeretnél elérni most velem! AZtán meglátjuk!



De!

A kérdés nekem most nem segítség.
HA valaki segíteni akar akkkor nmegváltásképpen elkészít a számomra egy teljesen mezei de mégis pofás jól bedobozolt biztonságos kis tápegységet ehhez a robihoz.

Nos az segítség!
A kérdés jelen esetben (főleg hogy nem azon a szinten próbál mozogni ahol én most "szórakozok" irreleváns, felesleges, zavaró.

Szóval Tibor! Döntsd el mit is szeretnél most velem kezdeni és értesíts róla.
Én nem szoktam belemenni fölösleges vitákba!
Az több időt vesz el az embertől mint a "játék".
Remélem érted amit ezzel mondani akarok.

De kifejtem:
Ahogy Te írtad a robotról, ha rosszindultú szeretnék lenni azt mondanám a kérdésekről:
Ird szépen le egy papírra és tedd a fa alá. Valaki örülni fog a feladványoknak mint ajándék.

Tehát Tibor! Ne vitázzunk, értsük meg egymást és segítsünk ha tudunk!

Erről szól ez az egész!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 17:11:00 [493]


elektron | 15859    2009-12-24 17:20:00 [494]

Játszani ... Kellene egy külön Játék robotkar topic ?

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 17:11:00 [493]

Törölt felhasználó    2009-12-24 17:11:00 [493]

Bocs, de még a véletlenszerű jelzőt tartalmazó mondatomat
sem értetted meg.:) Van egy mentő ötletem: Még nem késő, gyorsan
tedd be a karácsonyfa alá azt a játékrobotot, és ajándékozd oda
egy gyermeknek a családban. Így rengeteg értelmetlen időtöltést
spórolhatsz meg magadnak a jövőben ennek a ki-be kapcsolgatós DC motoros
projektnek az elfelejtése kapcsán, ráadásul örömet is okozol
másnak. Dupla haszon!:)
Persze van kőkemény tudományos indokom is: csak idő alapon
minden más fizikai mozgásállapot ismerete nélkül LEHETETLENSÉG
tervezett, értelmes elmozdulásokról beszélni még derékszögű
koordináta rendszerben is 1 tengely mentén, nem hogy 5-6 D
csuklósban. Aki ennek ellenére ezzel próbálkozik,
az nem tanulni akar, hanem ....:))

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 14:46:00 [492]


KisKZ | 6456    2009-12-24 14:46:00 [492]

Persze!
De mi az a "véletlenszerű"?
Én a (még a játék tervezésben sem)tervezésben ilyet nem ismerek. Te igen?

Egyébként én a PRO/E mechanizmus építés és direkt meghajtás valamit ennek ellentettje, az inverz kinematikával foglalkozok, mert ez érdekel most. Nem a robot. Az csak egy eszköz amihez most hozzákötöm, csak az az eszköz ami előhozta, hogy utánanézzek és tanuljam. Majd a melóban a munkám során fogom kamatozttani, esetleg egyszer az itteni hobby dolgokban.

De ha már itt van a játékrobot és egy picit előre nézek:
Az elektronikához én nem értek.
De ha most azt mondom egy kapcsolóval, hogy eddig megy a motor, akkor addig megy (ici pici túlfutással ami vagy kezelhető vagy nem).
Ez nekem tetszik. Max annyi érdekel elsőre hogy ne én kapcsolgassam a kis karokat.
Ennyi.
Majd akkor fognak előjönni a problémák, és akkor kell átgondolni. Mert megoldás van! Ebben Te sem kételkedhetsz! Az hogy milyen, az majd kiderül akkor.
Ha nem tudom, majd segítenek (-tetek). Ha pedig nem megoldható ilyen egyszerűen akkor nem.
Ennyi.

Tibor!
Hagy játszak már! Mert ugy érzem sokmindent halálosan komolyan veszel amit nem kellene.

Játszottál már mondjuk a kis hídépítő játékkal vagy a goo val? Nos nekem ez most ilyen.
Komoly fizikai ismeretekkel is hozzá lehet állni ezekhez a játékokhoz és pontosan számolgatva játszani, de az nem élvezet, az nem játék. Játszani lazán kell. Ahogy jó esik csak ugy, és olyan utat választva ahogyan jól esik.

Nem kellene összetéveszteni valaki olyannal aki itt ténylegesen csinálni szeretne valami nagyot!

Az a gond, hogy ha visszamész a topicban sokan óriási felbuzdulással eldöntötték, hogy igen! Meg tudunk csinálni egy robotot!........
Én nem voltam köztük. Csak, mint ahogy egyszer már csináltam egy kis ARDUINO-s mozgatású RC szervós kis karocskát, érdekelt a téma.

aztán?......
Aztán néma csend és laposkúszás, szép kis hírek semmitmondó ötletek...
Még egy sima célt sem határoztak meg, Szép a banda szép a lalkesedés, de ez igy semmi. Ez csak Kvázi robotépítő csapat!!

Persze mindez nem vonatkozik arra a személyre aki komolyan gndolkodik a dologban és régen foglalkozik vele. De neki nem is mernék valódi komoly segítséget felajánlani, hiszen semmi ismeretem a témában (nálam az hogy halvány fogalom, vagy felületes ismeretek az egál a semmivel). Találgatással csak hülyét csinálok magamból. Már megtettem elégszer. És ezzel! Nem pedig a kérdezéssel!

Ezért nem is veszem komolyan a dolgot.

Valahol azt érzem, hogy szeretnéd kihozni belőlem azt ahogy a rendes munkámmal foglalkozok ezekben az itteni dolgokban is.
Azért nemfog menni, mert Az én témám nem ide való. Hiába van topic róla... Ha valamit komoyan el akarsz mondani hetek alatt sem tudod megtenni. Ezek nem olyan témák amelyet csak ugy le lehet írni röviden.

És nem azért mert nehéz! Hanem azért mert rengeteg mindent foglal magában.
Már máshol is irtam:
Megpróbáltam, semleges témában azt elmondani, hogy én hogyan állapítok meg valamit.

Semmi de semmi reakció.
Akkor meg? Miért küzdjek?
Azt hogy mit tudok azt ugyis csak azok tudják akikkel együtt dolgozok. Fényezgetni meg nem seretném magam, mert ez annyira piciny szelet a világban amivel én foglalkozok. Szinte semmi.

Itt olyan emberek vannak, akik szerteágazó tudással rendelkeznek, tapasztalattal, ügyesek, kreatívak és bizony a legtöbbször ezelkben a témákban okosabbak mint és. De ez rendben van így!

Mindent megtanulni nem lehet!
A munkám során igy is olyan mennyiségű adattal foglalkozok (-unk), hogy én már régen nem jegyzek meg adatot. Nem az adat a fontos mert a feladat mindig más és más, hanem az, hogy hova nyuljak az asztalomon, a szekrényemen a polcomon amikor szükségem van rá.

Szóval!
Tibor!
Én nem tudok egy problémát olyan egyszerűen elintézni. Nekem ez nagyon sokténylezős, és pl most ez a kis játék is cxsak egy picinyke szelet abban, hogy esetleg később többet tudjak arról, hogy hogyan kell egy robotról gondolkodni.

Egy a biztos: Sokat kell tanulni!!! És mindig!!!
És bárkitől aki azt jobban tudja mint én.
És attól aki másképpen tudja mint mások, mert ha hibázik is abból is tanulhat az ember.

Nos ennyi.

Mert karácsony van!

Még egy:
Kérlek ne értékelj túl!
Igy egyszerűbb lesz neked is!

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 13:55:00 [491]


Törölt felhasználó    2009-12-24 13:55:00 [491]

Péter! Sok mindent írhatnék, de Karácsony van.:)
Csak egy gondolat: az én felfogásom szerint óriási szakadék van a "PROE inverz kinematika beállításai" és csak akár egy db (nem hogy 5-6) relével kapcsolgatott szerencsétlen 3V-os játékmotor által megvalósítható teljesen véletlenszerű beállású fizikai elmozdulás között. De majd beszélgetünk még erről, hiszen mégiscsak dec.24. délutánja van.
Kellemes Karácsonyt Neked is!

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 13:22:00 [489]


KisKZ | 6456    2009-12-24 13:48:00 [490]

POntosan ezért mondom neked is, hogy ez a kicsi robi csak egy tanulást segítő játék.
Amit persze azért komolyan veszek.
De nem most, nem ma és holnap...
MOst ünnep van.
Egyébként is tartozok még valakinek egy munkával, azt kell megcsinálnom. De azt is csak az ünnepek között.

Előzmény: elektron, 2009-12-24 11:59:00 [488]


KisKZ | 6456    2009-12-24 13:22:00 [489]

Tibor!
Teljesen igazad van!
A különbság a mostani állapothoz képest csupán annyi, hogy közben megtanulok néhány dolgot.
Végállás határolást szeretnék beletenni de ez csak védelem. A mechanika védelme (műanyag fogaskerekek ugye).
Egyébként ezek a játkégyártók nagyon ügyesek (csak jelentem mert az én kezemben van a dolog igy megnéztem).
Meg fogsz lepődni! Nincs kottyanás!
A jelenlegi probléma most inkább az, hogy a motorok túlfutnak a kikapcsolás után. Lehet ez a kondinak köszönhető ami rajtuk van... Nem tudom. De ha amikor meg akarom állítani rövidre zárom a motor kivezetéseit talán segít (nem biztos).

A lényeg most a tanulás! Nem fogok egybóől nekiesni valami komolynak.
Azt hiszem vagyok annyira józan, hogy ne feltételezzem magamról, hogy képes lennék rá, a másik pedig, hogy igazándiból ez egy annyira sokadlagos dolog... Csak játék.

Már eddig is sokat tanultam a PROE inverz kinemtika beállításairól, hogy megérte.

Egyet meg kellene érteni. Nekem ez csak játék!!!
Ami elkészül a jelenlegiből egyszer, az is csak játék!

Egyébként is nagyon hiányzik még egy szabadságfok az igazán szép munkához.

Előzmény: Törölt felhasználó, 2009-12-24 09:44:00 [487]


elektron | 15859    2009-12-24 11:59:00 [488]

Letöltöttem egy rendszert, amihez esetleg hozzá lehet kapcsolódni, amellett hogy játszadozni is lehet, nem baj, ha van némi pontossága is, amellett használható valami tevékenységre is.

Azonkívül, ha nem bohóckodásra használjuk eleve akármilyen robotnak csak akkor van értelmes haszna, ha olyan feladatot végeztetünk vele, amit pl. mással nem nagyon lehet, mert olyan geometriai alakzatú a mozgatási pálya, stb. egyéb okok is lehetnek nyilván.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 08:53:00 [486]


Törölt felhasználó    2009-12-24 09:44:00 [487]

Ide figyelj Péter!
Most őszintén nem értelek....
Ha Te mindenféle visszacsatolás, érzékelő nélkül ráadásul iszonyatos kottyanású soros csukló mechanikákon kersztül csak be-ki kapcsolgatsz motorokat, gondold már végig, hogy ennek szinte semmi érteleme. Kétszer ugyanoda a büdös életbe nem tudod eltekerni a karrendszeredet. Hiszen még az egyértelmű origód sincs meg.
Persze ha Téged az kielégít, hogy össze-vissza hadonászol egy ilyen játékkal, akkor ok, de én ettől komlyabb embernek ismertelek meg!

Előzmény: KisKZ, 2009-12-24 08:53:00 [486]


KisKZ | 6456    2009-12-24 08:53:00 [486]

Elektron.
Én előbb egy gyerekjátékot szeretnék életre kelteni.
Azt ami itt van kézben.
Ez egyszerű és nagyszerű. Nem kell semmi nagyobb dolog, csupán elektronika (és nagyon egyszerű) emellé pedig némi kreativitás a pályageneráláshoz, és tudás (az nektek megvan) a programozáshoz).

Előzmény: elektron, 2009-12-19 17:48:00 [484]


elektron | 15859    2009-12-23 17:46:00 [485]

KisKZ !

http://www.cyberbotics.com/products/webots/download.html


elektron | 15859    2009-12-19 17:48:00 [484]

Szia !

Olyíanban nem gondolkodtatok, hogy valami meglévő már kidolgozott rendszert használtok ? Pl. itt van az OROCOS project nevű, ami Linux alatt fut, érdemes azzal foglalkozni, nektek ismerős az ?

Előzmény: tatai, 2009-12-19 10:28:00 [479]

KisKZ | 6456    2009-12-19 17:12:00 [483]

Szia Elektron!
Engem jelenleg nem a szabályzás érdekelne (pl a Te projectedből) hanem a PC-s felület készítése, és az ONLINE kapcsolat az ARDUINO-val. De ez már az AVR topicba való!
Ha válkaszolsz, ott tedd kérlek!

Előzmény: elektron, 2009-12-19 14:02:00 [482]


elektron | 15859    2009-12-19 14:02:00 [482]

Itt is használatban van a PID szabályzás, ez nem kar, de sebaj. Tanulságos.

VEX vonalkövető robot PID szabályzást használ

Előzmény: KisKZ, 2009-12-19 11:13:00 [481]


KisKZ | 6456    2009-12-19 11:13:00 [481]

Bocsánat még egy kis kiegészítés:
Ugyan még nem mértem le, de a kis robi mozgási sebessége relativ igen kicsi. Ezért nem hiszem hogy nagyon kellene szabályzással foglalkozni.
Mx végálláskapcoslókat kellene beiktatni, mert ugye ez jelenleg nem létezik benne. Pontosabban a kezelő személy maga avégálláskapcosló, ha nem akarja agyonerőltetni a mechanikát.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-19 11:11:00 [480]


KisKZ | 6456    2009-12-19 11:11:00 [480]

Szia!

Nagyon köszönöm!
Én is valami ilyesmiben gondolkodok ebben a piciben, természetesen csak játék szinten PID, visszacsatolás, és egyéb nélkül. Egyszerűen sorozatos jeladodgokat akarok küldeni a kis motoroknak ami által a megadott intervallumban azok a motorok mozognak vagy sem. Hogy ez milyen jel lesz??? Még majd kitalálom.
Kérlek ne feledd ez egyelőre csak játék!
Ezt még én is meg tudom oldani egy ARDUINO-val.
A kérdéses dolog csupán a rendelkezésre álló adatok átalakítása lesz egy egyszer ASCII file-ból az ARDUINO számára ehető nyelvre.
Ilyet még nem csináltam ugyanis. Ezért kértem pl elektront, hogy mutassa meg amit csinált, mert ott volt PC-ARDUINO folyamatos kapcsolat, és valamilyen egyszerű grafikus felület is.

Ez nagyon hasznos volt. Köszönöm mégegyszer!

Egyébként infóként:
Most lassan elkészül a kis roni egyszerűsített mechanizmus modellje PRO/E-ben. Ami kész az be van kényszerezve és le van határolva. Most itt nem foglalkozok a dinamikai alapjellemzőkkel, mert most nincs a számomra értelme.
Az egész mozgatható, inverz kinematikával de egyelőre csak kézzel.
Ilyet még nem csináltam, és éppen keresem a módot arra, hogy hogyan tudom megadni a kar fgópontjának (fejének) mozgáspályáját. A többit inverz kinematikábal számolja már a szoftver.
Erdekesség, hogy a sima motion analízis mellet (ez ugye szokásos dolog) lehetőség van több egyéb, pl. kinematikai, dinamikai, statikai, és erőegyensúly szimulációra is, de akár erőigényt is lehet a legkülönbözőbb helyeken csuklómotorokon, aktuátorokon számolni.
Ezeket sem csináltam még soha, (van amivel jelenleg nem is vagyok tisztában hogy pontosan mit fed) ugyhogy van mit tanulnom és van mire rájönnöm azt hiszem. Persze csak azt nézem most amire aktuálisan szükségem lesz ebben a témában.
De ez jó!

Ami nagyon szimpatikus, hogy a mozgáspálya bejárásának midnen pontját figyelembe véve egy "határmodellt" készíthetünk könnyen ami tulajdonképpen megadja a mozgássorozta helyigényét a térben, igy jobban lehet ellenőrizni azt, hogy a gép és a robi ne ütközzön.

Ugye alapértelmezésben a program az analiziseknél éppen azokat tartja bemenő adatnak, hogy melyik csuklóponton lévő szervómotor (itt igy hivnak nagyon sokmindent ami mozgatást végez) merre milyen sebességgel, vagy gyorsulással vagy más paraméterével mozgatja a kapcsolódó elemeket.
Az animált mechanizmus mozgásából egy kattintással képezhető bármely pontjának a térbeli pálya görbéje.

Hát, ahogy az elején mondtam, én éppen fordítva szeretném ezt megoldani az inverz kimnematika alkalmazásával.

...
Bocsánat a hosszadalmas meséért, de azért irtam ezt le, hogy nagy vonalakban látszanak a lehetőségek, és hátha valakinek van valami ötlete/gondolata ami hasznos lehet ebben a folyamatban.
Szívesen veszek bármit.

Előzmény: tatai, 2009-12-19 10:25:00 [478]


tatai | 536    2009-12-19 10:28:00 [479]

Ja a szervó PWM impulzusokkal szabályozza a motor sebességét és pozícióját. Ezt a jelet a kapott step impulzusokból és a kapott encoder jelekből kalkulálja ki (PID).

Előzmény: KisKZ, 2009-12-15 14:33:00 [471]


tatai | 536    2009-12-19 10:25:00 [478]

Szia
A vezérlő (mi Mainboard-nak neveztük el) IIC-protokollon kommunikál a szervóvezérlőkkel.
Egyébként a szervó step/dir jelekkel vezérelhető, DC motor megjajtására alkalmas és A/B csatornás kvadratikus encoder jelek feldolgozására képes és PID szabályzással szabályozza a motort. (olyan elvű amit itt a többség is használ)
A mainboard 500 uS (mikroszekundum)-onként küld egy IIC csomagot a szervónak amiben az előző csomaktól eltelt időben összegyűlt step jelek száma van (és az irány bitet is elküldi). Tulajdonképpen összevárja a step jeleket és 500 uS onként elküldi. Ez elég kicsi idő ahhoz, hogy ne lehessen észrevenni semmilyen akadást vagy hibás mozgást, tulajdonképpen folyamatos lesz a mozgás. Ezt persze mind a 6 szervónak külön külön elküldi. Ha adott tengelyen nincs mozgás nem küld IIC csomagot. Az IIC csomagogat tartalmazó byteokat a PC től kapja USB-n egy nagyobb keret (adatcsoport) formájában. A mainboard ezeket a kereteket dolgozza fel és küldi tovább az éppen szükséges szervó számára (routolást végez). A szervó ettől függetlenül hagyományos két drótos STEP/DIR jelet is fogadni tud.
Nagyjából így működik, ha van még kérdés, írj.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-15 14:33:00 [471]


KisKZ | 6456    2009-12-16 00:13:00 [477]

elektron!
Tulajdonképpen ha sok a szerelni és kötögetni való, első menetben (most amig egyáltalán csak próbálkozok) akár kész vagyok még egy adaptert venni és azt bekötni a másik 3V-os ágba.
Talán ennél nincs egyszerűbb megoldás. (kb egy 1000 Ft.) A lényeg most csupán annyi, hoy ne kelljen zsákszámra elemeket vennem.

Persze ez csak ideiglenes megoldás. Valami szép, jól kivitelezett, kompakt kivitel később mindenképpen jó lenne.

Előzmény: elektron, 2009-12-15 15:08:00 [473]


KisKZ | 6456    2009-12-15 17:51:00 [476]

OK!
Majd MSN

Előzmény: elektron, 2009-12-15 17:50:00 [475]


elektron | 15859    2009-12-15 17:50:00 [475]

Megvan a megoldás.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-15 17:47:00 [474]


KisKZ | 6456    2009-12-15 17:47:00 [474]

MSN lesz ebből....

Előzmény: elektron, 2009-12-15 15:08:00 [473]

elektron | 15859    2009-12-15 15:08:00 [473]

A robotodnak egy másik technikával is lehet tápot adni, az egyiket leveszed a PC táp +5V-ról, közékötve 4 diódát, mondjuk 3A-est, a - tápot meg meg lehet kapcs üzemmel oldani, vagy egy eygszerű szaggató áramkörrel meg egy kis PC tápból kiszedett toroid magra tekerve egy kis 1:1.3 arányú nagy frekijű trafós technikával. De azzal mindjárt lehet csinálni +-3V-ot is. Tegnap még filóztam, hogy lenne a legegyszerűbb.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-15 14:22:00 [470]


elektron | 15859    2009-12-15 15:00:00 [472]

A másikféle szervó aminek állandó impulzus kell, valahány millisec hosszú, ezek az integrált szervók, a másikféle, meg amit közvetlenül mi hajtunk, encoderét is figyelve, PID-del, előbbiekbe ez be van már építve, csak egy intelligens felületen kommunikál, de meg lehet azt csinálni, soros RS232- kapcsolattal is, vagy I2C, vagy ethernet, vagy WIFI, kinek kénye kedve szerint.

Előzmény: KisKZ, 2009-12-15 14:33:00 [471]


KisKZ | 6456    2009-12-15 14:33:00 [471]

Egyet hagy kérdezzek!

A vezérlő (de inkább a szoftver) a motoroknak milyen jelet ad?
Vagyis (nehogy letoljanak már megint, hogy nem jól kérdezek:) )
Sajnos a szevókról gyakorlatilag mondjuk inkább azt hogy semmit sem tudok. Tehát:

1. Bizonyos időközönként adjátok meg minden motornak egyszerre hogy a következő időipontig hova kell eljutnia? (irány és sebesség)
Persze ha valammelyiknek nem kell sehova mennie akkor azt kapja ilyenkor, hogy nem kell sehova mennie.

Vagy azt mondjátok, hogy ebben az időpontban ehhez a motorhoz kell szólni és megmondani neki, hogy most induljon el erre és ilyen sebességgel, majd amikor a megfelelő helyre ér akkor megint megszólítjátok, hogy most álljon meg?


KisKZ | 6456    2009-12-15 14:22:00 [470]

Szia Tatai!

Most hogy elolvasom, azt kell mondjam, én bizony ebben nagyon messze vagyok attól, hogy komolyan vehessetek, vehessétek a segítségemet.
Nekem ahhoz hogy tervezni tudjak valamit tudnom kell azt, hogy mi is az. Ezért én ha nem gond előbb megamaradok a magam kicsinyke projektjénél, hogy felépítsek egy képet az egész robot dologról. Ha sikerül és egy picit közelebb kerül hozzám a téma, még akkor sem tudok addig segíteni amig nem látom át azt amit Ti akartok, és ahogyan akarjátok.

Ettől függetlemnül ha azzal amit jelenleg a fel tudok ajánlani nektek valamit tudtok kezdeni, szivesen segítek, de azt hiszem az nem előny lenne most a számotokra hanem hátány.

Előzmény: tatai, 2009-12-15 11:10:00 [468]


elektron | 15859    2009-12-15 11:25:00 [469]

Ez még leírva is sok, nemhogy megcsinálva, már ami kész is van. Benne vagytok a sűrűjében, mondhatni.


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 4 / 14 Ugrás ide:
Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  3  4  5  6  7  8   Következő ►  Utolsó ►|


 ◊