HobbyCNC fórum
FTP tárhely: http://cnctar.hobbycnc.hu v0.9.6 Régi HobbyCNC oldal: http://archiv.hobbycnc.hu

Új regisztráció / Átregisztráció a régi fórumról
    
   


Épül a gépem ::: Bocs



 

Időrend:
Oldal 2 / 2   Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  

  Fórum főoldal  |  A lap aljára

svejk | 32800    2020-01-17 13:48:34 [36]

Az egyik szerkezet ilyen csokis csatlakozású UCC300ETH-val készült.
Bal oldalon LoneWolf -tól vett kalapsínre pattintható optocsatolók, jobb oldalon házi készítésű relé meghajtó modul (ezúton is köszönet Egyújabbgépépítő -nek az alkatrészötletért)

  

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 11:29:02 [27]


dezsoe | 2914    2020-01-17 12:38:56 [35]

Így van.

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 12:36:31 [34]


Bocs | 273    2020-01-17 12:36:31 [34]

Tehát a motor vezérlő jelek csak átmennek a HDBB2-n.

Előzmény: dezsoe, 2020-01-17 12:11:06 [30]


svejk | 32800    2020-01-17 12:22:31 [33]

Ergo csak szívatás az RJ45 nyűgjeivel együtt.

Előzmény: dezsoe, 2020-01-17 12:11:06 [30]


svejk | 32800    2020-01-17 12:20:32 [32]

Én is használtam már ilyet többször hátránya, hogy sok helyet foglal, ki kellene cserélni 90-fokosra a tűs csatikat.

Előzmény: dezsoe, 2020-01-17 12:11:06 [30]

svejk | 32800    2020-01-17 12:16:52 [31]

A motormeghajtók bemenetei egy-egy optocsatolók.
Gyakorlatban úgy képzeld el mintha egy-egy LED-et raknál közvetlen az UCCNC kimeneteire.
Bírja mert 74HC14-gyel vannak bufferelve.
A vezetékek meg relatív rövidek.

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 11:41:47 [29]


dezsoe | 2914    2020-01-17 12:11:06 [30]

Mondjuk egy ilyenen keresztül közvetlenül bekötheted. De semmi értelme lecserélni, mert a HDBB kártyáidon is közvetlenül csatlakozol az RJ45-ön keresztül, mert azok a kimenetek nem leválasztottak.

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 11:41:47 [29]


Bocs | 273    2020-01-17 11:41:47 [29]

Szóval a motor vezérlőt közvetlenül be lehet kötni az UC300-ba? Ez érdekelne, ha írsz róla. Az egyszerűbb jobb, ezt én is így gondolom. Ha megoldható, hogy ne kóvályogjanak a jelek felesleges helyeken, mint én egy régi rossz navigációval külföldön, annak nagyon örülnék.

Előzmény: svejk, 2020-01-17 08:32:18 [22]


Bocs | 273    2020-01-17 11:29:02 [27]

Nagyon kell a gép, de az emberek akiket értékesnek tartok fontosabbak. Az idei első feladatom a hibák kijavítása. A segítségeitekkel nem csak látom, hanem ami fontosabb értem is, hogy mik a problémák. Apránként megoldom, és örülök, hogy még jobb lett a gép. Mérgelődni való akad más elég, ezzel nem gyarapítom.
De látom, hogy Te sem ezt erőlteted. Ez csak egy gondolatmenet.

Már tudom, hogy nem kell ennyi táp, de hát nekem is szerepelnem kell az Adok-veszek-ben. A kis tápok más feszültségen mennek, adott esetben máskor működnek. Ez esetleg jól jöhet. A motorokét már én is gáznak látom, TBS-TEAM is figyelmeztetett, hogy nincs rendben.

Azért is mutatom ezeket, hogy más ne kövesse el.

A jelelosztókat nem értem, erről majd kérdeznék később.

Előzmény: svejk, 2020-01-17 08:32:18 [22]


svejk | 32800    2020-01-17 08:34:48 [24]

most látom nem is 5 hanem 7 db PSU van benne4

Előzmény: svejk, 2020-01-17 08:32:18 [22]


svejk | 32800    2020-01-17 08:33:02 [23]

No jó, te legalább a gyári ajánlott illesztőt vetted meg..

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 01:43:53 [21]


svejk | 32800    2020-01-17 08:32:18 [22]

Nem kellene már azt a CNC-s barátodat megregulázni?
helytelen áttételek, relék, rövidrezárás, brrr...

Minek neked 5 db tápegység?

A jelosztókról nem is beszélve, nem kevés gépnél segédkeztem már de én még olyan illesztővel nem találkoztam ami az adott helyre pont passzolt volna.

Itt a fórumon is általában ennél a pontnál vesztik el az emberek a fonalat.

Alapesetben a motormeghajtókat közvetlen ki tudja vezérelni az UC300.
A frekiváltót úgyszintén.

Ezután már csak az egyéb be és kimeneteket kell illeszteni ha egyáltalán muszáj.
Aki nem tud/akar ilyeneket otthon kreállni az vegyen az ebay-en biztos vannak ilyenek.
Sokkal egyszerűbb, átláthatóbb velük a munka mint ezekkel az öszvér vackokkal.

Előzmény: Bocs, 2020-01-17 01:43:53 [21]


Bocs | 273    2020-01-17 01:43:53 [21]

Szóval az elektronikai alkatrészeket (is) a Cnc Drive-tól vettem, cncdrive, dezsoe, meg egy barátom segítségével, és rengeteg kutatással sikerült összehoznom működőképesre, de számtalan hibával. Elnézést, ha valakit kifelejtettem! Ezeket javítgatom, persze segítséggel. A motorok 4,5 Nm-es encoderes léptető motorok (csere alatt, erről később). A motor vezérlő HSS86-os, ez több teljesítményű motorhoz is jó. 350 Wattos 48 Voltos táp van minden léptetőmotor-vezérlő pároshoz külön-külön. (cserélve lesz) HDBB2 jelelosztóból kapják a jelet, és hogy legyen elég port a végálláskapcsolóknak, vészstopnak, motor vezérlőknek és a későbbi fejlesztéshez, ebből kettőt szereltem be. A végállás kapcsolókat nem sorba kötöttem, hanem külön-külön portra. Nem tudom, hogy lesz-e haszna, de így jobban tetszik.
UC300ETH 5LPT vezérlő-UCCNC páros vezérli. Nekem ez a legnagyobb csoda. Ezek a cuccok biztos sorozatot alkotnak.
Egy cnc-s barátom javaslatára beszereltem egy halom relét, ami kikapcsolt állapotban rögzíti, vészstop esetén rendkívül gyorsan lefékezi a motorokat. Úgy működik, hogy leválasztja a motor vezérlőről, és rövidre zárja a motor tekercseit.
Könyörgök, ez senki ne csinálja így! Állandó hibát generál a motor vezérlőben, mert bekapcsolt állapotban se bekötni, se leválasztani nem szabad róla a motort. Az egyik el is romlott, de ez a barátom megjavította. Továbbá TBS-TEAM figyelmeztetett, hogy a motorban akkora áram indukálódhat, hogy akár károsíthatja is azt.

Ami kivágja a rezet, 2200 W-os maró motor kici oco kínai frekiváltóval, de sajnos dezsoe többszöri segítsége ellenére sem sikerült bekötnöm a jelelosztóba, ezt még kézzel szabályzom.
A maró motor elvileg 6000/perc fordulat alatt nem dolgozhat, mert nem hatékony a ventilátorja. Nekem szükséges volt 3500-as fordulaton dolgoznom, ezért porpisztollyal rásegítettem a hűtésre, és az átmenő levegő melegét folyamatosan ellenőriztem a kezemmel. Még csak fel sem melegedett. Jó kis motorok ezek.

          


Bocs | 273    2020-01-17 01:22:34 [20]

Egy kis szócséplés
A mechanikával hellyel-közzel elboldogultam, de az elektronikával meg gyűlt a bajom. Gondolom a többség így van ezzel. A testeket, tárgyakat látjuk minden pillanatban, évtizedek alatt megtanultuk, hogy melyik lépésre mi a válasz lépés. Persze ez le van egyszerüsítve. Az elektromosságot azonban csak el tudjuk képzelni, és azt is csak tanulás, kísérletezés által. Természetes, hogy rászorulunk a hozzáértők segítségére.
Nagy probléma azonban, hogy nekik/nektek természetes a szakirányú kifejezések használata, mint nekem például a növények latin neve. Nekem konkrétan néha hetekbe tellett egy mondat megfejtése egy szó értelmének a felkutatása miatt. Mi a fene az a charge pump, lefordítva töltő szivattyú? És ilyenek garmadája. Ráadásul ragaszkodunk az idegen szavakhoz a saját nyelvünk helyett. (Tudom, a piac...)


Bocs | 273    2020-01-15 23:49:28 [19]

A következőkben leírom az elektronikát, aztán az általam ismert hibákat és javítási terveket, később a terveket, amik: rezgés csillapítás folytatása, negyedik tengely, állítható szögű és helyzetű forgató tengely

Bocs | 273    2020-01-15 23:44:48 [18]

Z mint zavaros

A Z mechanika nem olyan lett, mint szerettem volna. Már a tervezéskor is túl bonyolultnak találtam, de volt pár munka, amire jól jött volna a gép, ezért engedtem a magam sürgetésének. Annyi az előnye, hogy később nyugodtabban alakítom át, nem sajnálom a belefektetett munkát annyira.

Az X gerenda két oldalára terveztem a Z mechanikát tartó 2 sínt. Így a lehető legnagyobb távolságot kaptam a kocsik közt, ami az erőkar miatt ismét nagy merevséget biztosított.
Az elülső kocsikra szereltem egy H gerendából kifaragott alkatrészt, ami a Z síneket tartja. A második képen a belső világos alkatrész. Halványan látszanak rajta a túloldalon lévő Z sínek csavarjainak a végei.Ennek a kialakítása érdekes munka volt, kár, hogy nem dokumentáltam. Flexelés, fúrás stb, viszont hátul az X kocsik, elöl a Z sínek és a golyósorsó tartó bázis felületét úgy martam, hogy a munkadarabot a lyukas asztal elejére rögzítettem, a maró motor tartóját asztalos szorítókkal az X tengelyre szorítottam, ebbe a motort rögzítve beállítottam a szerszám fogás mélységét, majd az X és Y golyósorsóit kézzel tekerve martam az anyagot. Amikor az Y-t tekertem, másfél méterre voltam a munkadarabtól. Mászkálás oda-vissza a kenés miatt, minden úszott az emulzióban. Ha az előtolás értékét ábrázolnám, egy infarktus előtti ekg-t kapnék. Minden esetre elfogadható lett, bár kézzel utána csiszoltam.

A Z mozgó része a motor tartó lap egy 25 mm vastag lemez. Azért ilyen vastag, hogy egyrészt merev legyen, másrészt a tömegénél fogva csökkentse a motor által közvetített rezgést. A motortól jóval nehezebb alkatrészt szerettem volna készíteni.Nos itt azért kijöttek a pontatlanságok, mert szabadon felszerelve leszalad, felpörgetve a golyós orsót, de állítólag a léptető motort is pörgetnie kellene, azt azért nem teszi.

Nincs ellensúly, nincs teleszkóp, mert a motor simán tartja. Nos ha később pontosítok az alkatrészeken és felszalad a negyedik tengely, lehet, hogy szükség lesz rá. Viszont ha a motor továbbra is megtartja, szívesen lemondok róluk. A hozzáértők mondhatnának erről pár szót mindegyikünk okulására.

          


Bocs | 273    2020-01-15 23:34:09 [17]

Köszi!
Azért is kezdtem a bemutatásba, mert tartozok ennyivel a fórumnak. Már jóval korábban szerettem volna, de tényleg csak most lett elég időm és energiám.
Az, hogy nem sok gépet láttam közelről előny és hátrány is. Előny, mert nem korlátoz a szakmai szokás, hátrány, mert sok ötlettől elesik az ember. Ez így rendben is van.

Előzmény: sanyi84, 2020-01-15 22:18:59 [16]


sanyi84 | 1351    2020-01-15 22:18:59 [16]

Jól átgondolt konstrukció. Felfedezhető benne pár év fórumozás. Az X elég érdekes, de miért ne. Kis horizontokon (500x500 paletta) is hasonló megoldás van, igaz ott lépcsős volt az az X, persze okkal.
Nekem tetszik nagyon ez a masina.
Érdekes, egyedi és van benne anyag.

Előzmény: Bocs, 2020-01-15 11:12:25 [14]


vjanos | 5559    2020-01-15 11:20:39 [15]

Volt szerencsém élőben látni a gépet.
Valóban egy jól kitalált, precizen megvalósított szerkezet


Bocs | 273    2020-01-15 11:12:25 [14]

Szia!

Köszönöm, ez kedves!
Remélem azért nem csúszik át a határon a grafománia felé.
A vállalkozásban is simán visszabontom amivel elégedetlen vagyok akár veszteség árán is, a cnc gépnél is így van. Később lesz erre is példa a jelenlegi segítségek alapján, bár az X gerenda most is ilyen példa.

Előzmény: GB35, 2020-01-15 10:37:18 [12]


Bocs | 273    2020-01-15 10:58:42 [13]

Köszönöm! Engem is meglepett a pillanat, amikor megmozdult. "Tényleg elérkeztem idáig?!"

Előzmény: ANTAL GÁBOR, 2020-01-15 07:54:53 [11]


GB35 | 2064    2020-01-15 10:37:18 [12]

Szia !

Csak azért szólok bele, mert tudom, hogy a topic írójának is más érzés, ha tudja, hogy többen figyelnek a publikációjára.
A szakmai dolgokhoz érdemben nem nagyon tudok hozzászólni, saját CNC gépet eddig még nem építettem, viszont amit eddig írtál és mutattál az nagyon tetszik. Élvezettel olvasgatom az írásaidat.
Gratulálok a munkádhoz!

Üdv: István


ANTAL GÁBOR | 4585    2020-01-15 07:54:53 [11]

Gigantikus munka , Gratulálok

Előzmény: Bocs, 2020-01-15 03:18:57 [10]


Bocs | 273    2020-01-15 03:18:57 [10]

X gerenda

Az X gerenda ugyan abból a 100x300-as U profilból készült, mint az "Y váz". Szerettem volna rezgés csillapítást, ezért azt találtam ki, hogy kialakítok üregeket homok feltöltéshez. Ez teljesen saját ötlet, később tudtam meg, hogy az iparban is használják. Azért, hogy az így megnövekedett tömeget csökkentsem, de közben a merevség ne szenvedjen nagy csorbát, kitaláltam, hogy az U profil aljából kivágok darabokat, de úgy, hogy a homok üregekkel egyben merevítőket alakítok ki. Az össze hegesztett darabra már találtam gépműhelyt, ahol minden oldalt síkba martak és köszörültek, továbbá kialakították az X sínek és az Y kocsik illesztő felületét.

Egy érdekes hozzáállás:
Amikor kifizettem és beraktuk a kocsimba az impozáns és már drága darabot, a műhely vezetője közölte, hogy a kocsik felületét az egyik embere trehánysága miatt 0,25 mm-el elrontották, ennyire nem egysíkú a két oldal. Most már kivenném a kocsiból, és közölném, hogy akkor ideje befejezni az elkezdett munkát. Akkor úgy gondoltam, hogy nem balhézok, fontosabb a jó kapcsolat. Már nem gondolom így. Ez a kicsinek tűnő eltérés durván megfogta a kocsikat, amint lehúztam a csavarokat. Szétszereltem, és a korábban használt lézeres trükkel bemértem a hibát. Egy nap alatt sikerült egy síkúra csiszolni az én mérési lehetőségeim határáig. A vissza szerelés már könnyebben ment, mint először, és a végén könnyedén gurult a szerkezet.
Ekkor húztam le az Y síneket sok méréssel, és a guruló X gerenda által beállítva. Eltoltam az egyik végére, lehúztam finoman 1-1 csavart. Át a másik végére, és ott is. Be középre, ott már a gerenda 2 oldalán, és így tovább. Amikor rendben volt, középről kifelé haladva lehúztam az összeset. Persze ha gépműhelyben marják a fészket, az haladósabb, merevebb. Hát et kézi munka eredménye, nem szégyenkezek miatta.

A gerenda azért van fekvő helyzetben, mert úgy gondoltam, hogy elég erős ahhoz, hogy elbírja így is a Z mechanikát, a gyorsításkor, fékezéskor a fekvő helyzet kevésbé leng, az X és Y sínek így közelebb vannak egymáshoz, növelni tudom az Y kocsik távolságát. Mindez jó döntésnek bizonyult.

A képeken az elrontott munka javítása látszik. A háttérben egy pingpong asztal, amin a ragasztó csíkokon rajzoltam körbe a lézer jelét. Persze közben matekozás. A munkadarab 300 mm, a távolsága a pingpong asztaltól mondjuk 6 méter, 6000/300=20, tehát 1 mm elmozdulás lefelé 0.05 mm süllyedést jelent a munkadarab pingpong asztalhoz közelebb eső szélén. És működött. Ugye nem a vízszintet mértem, hanem a különbséget a 2 oldal közt.

    


Bocs | 273    2020-01-13 22:43:25 [9]

Szia!

A bázis felületekre sajnos nem találtam elég nagy géppel rendelkező műhelyt, így kézimunkáztam vele. Egy 150 kg-os elég egyenes H gerendára rögzítettem csiszoló szalagot, és azt tologattam rajta. Ezzel másfél hónap alatt leadtam vagy 5 kilót. Az X gerendát én hegesztettem, de gépműhelyben marták és köszörülték mind a 6 oldalát. Ezt használtam a befejező munkához. Csiszoltam is vele és ellenőriztem is. A vége felé amikor a 0,05-ös résmérő már sehol nem ment közé, illetve alátéve sehol nem lehetett kihúzni, még tovább csiszoltam, és átvilágítva néztem a rést. Egy alkalommal pihenés közben az anyagon volt a kezem, majd csodálkozva láttam, hogy megváltozott a fény áteresztés. Először nem is értettem, hogy mi ez, aztán eloszlott a hő, és akkor jöttem rá, hogy már ennyi hőtágulás is látható. (Neked talán már írtam, de jó ha más is olvassa.)
A két oldal párhuzamosságát lézeres vízmértékkel ellenőriztem. A lézer pontot a géptől 7 méterre berajzoltam, és a másik oldalt hozzá állítottam. A köszörült darabbal is ellenőriztem, később gépbeállító vízmértékkel.

Feszültségmentesítésre csak annyi lehetőségem, tudásom volt, hogy gázpörzsölővel felmelegítettem 2 hasonló vas közt benntartva a hőt, majd lefedve, becsomagolva hagytam kihülni. Ez ösztönből ment, hogy jó-e, azt nem tudom.

Előzmény: ANTAL GÁBOR, 2020-01-13 21:36:41 [7]

Bocs | 273    2020-01-13 22:25:19 [8]

Köszönöm!

Eredetileg zártszelvény lett volna, csak egy ismerősöm megvetette velem ezt a csövet, majd a nyakamon maradt. Utáltam állandóan kerülgetni, így pozitívra fordítottam a negatívumot.

Na egy újabb lehetőség. Tetszik az asztal ötlet, megvettem.

Előzmény: TROMF22, 2020-01-13 21:28:40 [6]


ANTAL GÁBOR | 4585    2020-01-13 21:36:41 [7]

Szia két "apróság"
A lineárok bázissíkjai milyen módszerrel lettek elkészítve? Egy extém nagy ipari marógépen egy külső cég felsíkolta? A hegesztett szerkezet lett fesztelenítve?

Előzmény: Bocs, 2020-01-13 21:00:16 [5]


TROMF22 | 1355    2020-01-13 21:28:40 [6]

„Miben idézi a fórum hőskorát?”
Abban, hogy nem merültél el az apró részletek finomítgatásában. Felvállaltad az anyagválasztást, a kivitelezésben hátráltató korlátokat és célirányosan haladtál. Ezt én igazi, pozitív értelmű hobby CNC-s hozzáállásnak tekintem.

Nagyban hozzájárult a sikerhez, hogy jó koncepciót választottál.
A mederágyas kivitel szerintem a legmerevebb gép kialakítás,
ami hobby viszonyok között megvalósítható.
A z magasság korlátait pedig egy huszárvágással
(üres ágyközép) áthidaltad.

Ezzel kapcsolatban azonban mégis lenne egy megjegyzésem:
A hengeres csövek helyett szerencsésebb lett volna valamilyen hasáb alakú lábforma pl. nagy keresztmetszetű, vastagfalú zártszelvény (tudom drága és ritka), vagy HEB (HEA) tartó, vagy végső soron összeforgatott MH "U" profilpár.
Ezekhez könnyebben tudnál illeszteni négy darab olcsó trapézmenetű orsót és körbehaladó bordásszíjjal, egy központi tekerentyűvel máris lehetne egy komfortosan mozgatható asztalod, akár a padlóig leereszthetően.

Persze ez a cső-lábak közé is berakható, de az említett profilok közé könnyebb lett volna.

Előzmény: Bocs, 2020-01-13 20:25:04 [3]


Bocs | 273    2020-01-13 21:00:16 [5]

A munkatér 2 vége nyitott, így hosszabb munkadarabok is elférnek. Ez nagyon hasznos volt, amikor 2 méteres lemezből kellett alakos munkadarabokat vágnom.
Az egyik végén ugyan van egy összekötő fogas szíj, de az biztonsági szinkronizálás a 2 Y motor közt, ha nagyon muszáj egy mozdulat levenni.

Az Y gerenda rejtekében kitűnően elfértek a léptető motorok.

  


Bocs | 273    2020-01-13 20:50:28 [4]

Megpróbálok valami rendszert vinni a bemutatásba.

A váz
A vascsövekből álló lábakra hegesztett lemezből, és kívül I gerendából készítettem egy alapot. A csöveknél a lemezt kivágtam. Mivel ki akartam önteni betonnal, a lábakba kisebb I gerendákat tettem, az alapba meg 12-es betonvasból hajlítottam hosszú cikkcakkot. 15 cm egyenesek, 90 fokos hajlítások. Ezeket a csúcsuknál össze támasztva hegesztettem be. 4 sor fért be ha jól emlékszem egy térhálót alkotva.Tettem rá egy 10mm-es "fedő" lemezt, az oldalsó részen átfúrva és bele hegesztve az "Y gerenda" csavarjait. Ebben az állapotban öntöttem ki betonnal. A lábakat összekötő zártszelvények homokkal vannak feltöltve.

Az Y gerendák fehér cementtel kevert epoxi gyantába lettek ültetve, ez látszik kívül rendetlenül világos csíkként. A fő alkatrész 100x300-as U profil, 85 kg/db ha jól emlékszem. Merevítő bordák, végzárások. Na de az egyik poénom, hogy a felső részébe ólom tömböket öntöttem, majd beragasztottam szélvédő ragasztóval. A célok:
A gerenda súlypontja közelítsen a rá szerelt sínekhez, a rezgés csillapítás úgyszintén. Továbbá így védelmet nyújtson a golyós orsónak, és Szürke Gandalffal egyetértve én is kerülni akartam a 2 tornyot. Így ugye a munka tér nem csökkent, nem szórja ki a forgácsot, és az X Y sínek szinte össze érnek mellőzve az erőkart, ami a szokásos gépkialakítást jellemzi. Szerintem hatalmas merevséget kölcsönöz a gépnek, amit a szerelő idomos gépeknél is könnyen lehetne használni.


Bocs | 273    2020-01-13 20:25:04 [3]

Szia Tromf22!

Miben idézi a fórum hőskorát?
Valóban sok gép és gondolkodás után kezdtem neki. Köszönöm az elismerést! Sokat számít, mert tényleg jobb kedvvel dolgozom rajta.
Folytatom is a leírást.

Előzmény: TROMF22, 2020-01-13 18:22:41 [2]


TROMF22 | 1355    2020-01-13 18:22:41 [2]

Jó "kis" masszív gépet hoztál össze!
Kicsit a Fórum hőskorát idézi, de nagyon jó, hogy bemutattad.
Manapság tényleg kevesen vállalják fel műveiket, még ha épül is valami.
Látszik a felépítésében, hogy sok megvalósult projektet megvizsgáltál, összevetetted az elképzelt céljaiddal és a lehetőségeiddel, s a legjobbat hoztad ki belőle.
És ahogyan írod is, bőven benne van a tovább lépés, tovább fejlesztés lehetősége.
Belenéztem az adatlapodba is. Különösen tetszik a kitartásod, és az új dolgok iránti fogékonyság.
Sok örömed legyen a masinában!


Bocs | 273    2020-01-13 17:32:00 [1]

Kedves Fórum Társak!

Először is szeretnék köszönetet mondani a sok segítségért, amit kaptam, és szintén köszönöm a lehetőséget, hogy bemutathatom.

A gép amit építek már működő képes, ősszel egy hónapig azzal dolgoztam. SW-el terveztem meg, és nagyrészt az alapján készítettem el. Persze menet közben adódnak újabb gondolatok, lehetőségek, akadályok, ezzel mindenki tisztában van. Nem gondoltam, hogy tökéleteset fogok alkotni, de az eredeti szándékomat felülmúlja a gép. Talán nem fogok vele szégyent vallani.

Az eredeti szándékom az volt, hogy asztalos munkában fog segíteni, de a merevsége és pontossága lehetővé tette a vas megmunkálását is. Továbbá célom vagy inkább álmom volt a több tengelyes megmunkálás variálható módon.
Az asztal helyén éktelenkedő lyuk több dologra szolgál. Nagyobb tárgyat is meg lehet munkálni. Mondjuk beteszek egy kész hordót, és gravírozok a tetejére, fenekére. Aztán készítenék egy forgató egységet, ami szintén ide szerelhető. Nincs az a forgács mennyiség, ami problémát okozna, ez már kiderült. Nagyobb tárgyakat egyelőre úgy rögzítek, hogy néhány stafnit leszorítok, és síkba marok. Ez is remekül működik.
Persze koránt sem hibátlan, de miután már most rámutattak a fórum társak a hibákra, ez lelkesít, tehát még jobb lesz a gép, amint a tanácsaik szerint kijavítom ezeket. Csak -mint mindnyájatoknak- legyen rá elég idő és pénz.
Kezdeném is néhány képpel.

          


  Fórum főoldal  |  A lap tetejére

Időrend:
Oldal 2 / 2   Sorok:
|◄ Első  ◄ Előző   1  2  


 ◊